Haščák z Penty žiada stiahnutie spisu Gorila z webov, hrozí žalobou

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák žiada od internetových portálov, aby ďalej nezverejňovali údajný spis tajnej služby (SIS) o politickej korupcii na Slovensku v rokoch 2005 a 2006, do ktorej vraj bola priamo zapletená Penta.

18.01.2012 14:11
Jaroslav Haščák Foto:
Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák
debata (12)

Advokátska kancelária zastupujúca Haščáka i spolupracovníka Penty Zoltána Vargu prevádzkovateľom webov pohrozila žalobou a tvrdila, že zverejnením materiálu bol porušený zákon. Niektoré internetové stránky už dokumenty zo svojich stránok odstránili.

O podozrení z najväčšej korupcie v novodobej histórii Slovenska sa polícia zaujímala už v minulosti, vyšetrovanie však prokuratúra zastavila. Aféra znovu nabrala na obrátkach po tom, čo sa informácie s údajnými prepismi odpočúvania objavili koncom minulého roka na internete. V materiáloch poukazujúcich na vplyv Penty na privatizáciu a na úplatky politikov a vysokých úradníkov sa zmieňuje Haščák, ale aj Varga či vtedajší minister hospodárstva Jirko Malchárek či členka vedenia Fondu národného majetku Anna Bubeníková.

„Týmto Vás vyzývame, aby ste bez zbytočného odkladu odstránili, zaistili odstránenie a/alebo zamedzili prístup k predmetnému obsahu z Vašich webových stránok,“ píše sa vo výzve advokátskej kancelárie Škubla & Partneri, ktorú vydal český portál anet24.com.
Zverejnené informácie údajne zasahujú do práv Haščáka a Vargu a obsahujú chránené osobné údaje. „Ak predmetné kontroverzné dokumenty skutočne pochádzajú zo zdroja Slovenskej informačnej služby, ako sa v nich tvrdí, potom sa na ne vzťahuje zákonná povinnosť mlčanlivosti a predstavujú utajované skutočnosti,“ dodala advokátska kancelária.

Penta pravdivosť obsahu spisu už skôr poprela, z vyjadrení ministra vnútra Daniela Lipšica alebo bývalých policajtov však vyplýva, že minimálne časť dokumentu je autentická.

Hovorca Penty Martin Danko podľa denníka Sme uviedol, že z dvoch desiatok oslovených webov sedem z nich údajný spis SIS zo svojich stránok vymazalo. Penta chce tiež zažalovať novinára Toma Nicholsona, ktorý sa v minulosti pravdepodobne ako prvý zo zástupcov médií dostal k spisu a komentoval ho. O prípade Nicholson tiež pripravuje knihu.

Vyšetrovanie korupčnej aféry sa znovu rozbehlo minulý týždeň, keď minister vnútra zriadil zvláštny vyšetrovací tím. Lipšic uviedol, že overiť pravosť údajného spisu tajnej služby kolujúceho po internete nebude ťažké, za komplikovanejšie ale považuje dokázanie finančných transakcií popisovaných v tomto dokumente. Pri vyšetrovaní prípadu má pomôcť i tajná služba, ktorej šéf Karol Mitrík podľa dostupných informácií povolí príslušníkom SIS vypovedať. Polícia zase požiadala prezidenta Ivana Gašparoviča, aby zbavil mlčanlivosti samotného Mitríka.

Pre podozrenia z účasti na korupcii v afére nazvanej podľa spisu Gorila vláda minulý týždeň odvolala šéfku Fondu národného majetku Annu Bubeníkovú, v úrade ju však ponechala do stredajšieho rokovania vlády. O nástupcovi Bubeníkovej na čele fondu kabinet premiérky Ivety Radičovej však zatiaľ nerozhodol, pretože na to nedal súhlas prezident Ivan Gašparovič. Hlava štátu, ktorá získala väčšie právomoci voči vláde po jej páde na jeseň minulého roku, musí podľa ústavy personálne nominácie odsúhlasiť.

Prezidentská kancelária informovala, že návrh dostala neskoro a Gašparovič o ňom pred rokovaním kabinetu nestihol rozhodnúť. Neobsadenie postu šéfa FNM, ktorý napríklad podpisuje dôležité dokumenty, vraj môže činnosť fondu skomplikovať.

12 debata chyba