Gašparovič nedôveruje Čentéšovi. Priznal, že ho nevymenuje

Prezident Ivan Gašparovič nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, lebo mu nedôveruje. Informáciu zverejnil portál www.inforoznava.sk s odvolaním sa na stredajšie vyjadrenia prezidenta počas rozhovoru s rožňavským mestským poslancom Ivanom Kuhnom (OKS).

26.01.2012 12:18 , aktualizované: 15:52
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (95)

Poslanec sa prezidenta pýtal, kedy rozhodne o vymenovaní alebo nevymenovaní Jozefa Čentéša do tejto funkcie. Ivan Gašparovič podľa Kuhna uviedol, že Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje, lebo mu nedôveruje. Post generálneho prokurátora by mala podľa neho riešiť budúca vláda respektíve parlament.

Trubač: Odpoveď prezidenta bola vytrhnutá z kontextu

Odpoveď prezidenta SR Ivana Gašparoviča, v ktorej vysvetľoval svoj postoj k vymenovaniu Jozefa Čentéša na post generálneho prokurátora „nedôverou“ v kandidáta, bola vyňatá z kontextu. „Prezident síce vyslovil vetu, že nevymenuje kandidáta Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, lebo mu nedôveruje, ale myslel tým obdobie do verdiktu Ústavného súdu (ÚS) SR,“ vysvetlil hovorca hlavy štátu Marek Trubač s tým, že Gašparovič svoje stanovisko vysvetľoval asi desať minút.

Hovorca zdôraznil, že voľbu kandidáta na generálneho prokurátora v parlamente sprevádzalo množstvo pochybností od ignorovania predbežného opatrenia Ústavného súdu SR predsedom parlamentu, označovania hlasovacích lístkov, skartovania lístkov bezprostredne po voľbe až po vedomé skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča o korupcii prokurátorom Jozefom Čentéšom.

Prezident na základe týchto okolností podľa Trubača rozhodne o vymenovaní generálneho prokurátora až po verdiktoch Ústavného súdu SR o podnetoch Jozefa Čentéša a Dobroslava Trnku v tejto veci.

Prezident v decembri minulého roka povedal, že generálny prokurátor má byť nestranícky. Zdôraznil, že voľba generálneho prokurátora na Slovensku „prebehla pri tvrdom, tvrdom súboji politických strán“ o to, ktorá si presadí svojho kandidáta.

Koaliční poslanci pritom opakovane prezidenta vyzývali, aby Jozefa Čentéša vymenoval. Podľa nich nie je v právomoci prezidenta rozhodovať o osobe generálneho prokurátora a podľa ústavy má vymenovať kandidáta, ktorý bol legitímne zvolený v parlamente. Aj samotný Jozef Čentéš priznal, že žiadal prezidenta o stretnutie. Ten ho však neprijal údajne z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti. Neskôr podal Četnéš podanie na Ústavný súd SR. Ten o veci zatiaľ nerozhodol.

Čentéš sa považuje za apolitického

Prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Čentéš sa pokladá za apolitického a zdôrazňuje, že jeho zvolenie za generálneho prokurátora sa uskutočnilo minulý rok v druhej polovici júna v Národnej rade zákonným spôsobom a tento výsledok platí.

„Považujem sa za apolitického, nie som v spojení so žiadnou politickou stranou a ani hnutím. Moje zvolenie prebehlo v NR SR 17. júna minulého roka zákonným spôsobom. Doposiaľ táto voľba nebola zrušená a preto jej výsledky platia. Domnievam sa, že neexistujú žiadne zákonné prekážky, ktoré by bránili môjmu vymenovaniu, pretože všetky zákonné podmienky na vymenovanie spĺňam,“ zdôraznil Čentéš. Reagoval tým na mediálne informácie, že prezident ho do funkcie generálneho prokurátora nevymenuje, lebo „mu nedôveruje“.

„Rozhodne ďalej popieram, že by som výpoveď poslanca Národnej rady SR skartoval vedome, išlo o ľudský omyl (išlo o výpoveď koncom júla minulého roka poslanca Igora Matoviča v súvislosti s údajným kupovaním poslaneckých hlasov pri voľbe generálneho prokurátora. Matovič vypovedal vtedy na GP). Tak to aj vyhodnotili moji nadriadení na Generálnej prokuratúre,“ zdôraznil ďalej Čentéš.

Procházka: Nestačí, že sa Čentéš Gašparovičovi nepáči

Prezident nemá právomoc rozhodovať o vymenovaní generálneho prokurátora na základe toho, či sa mu kandidát zvolený Národnou radou SR páči, myslí si predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka (KDH). „Rozhodujúci je postoj parlamentu. Prezident má možnosť generálneho prokurátora nevymenovať, ak nespĺňa predpoklady na vymenovanie, alebo nebol dodržaný procesný postup. To, že sa mu nepáči, dôvodom nie je,“ reagoval Procházka na Gašparovičov výrok, že Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje, pretože mu nedôveruje.

Procházka dodal, že kvalifikované stanovisko, či má prezident právo Čentéša nevymenovať, môže vydať jedine Ústavný súd SR. Ten má na stole ústavnú sťažnosť Čentéša, ktorému sa nepáči, že Gašparovič ho napriek zvoleniu v parlamente stále nevymenoval.

Ďalej poznamenal, že parlament potrebuje poznať Gašparovičovo stanovisko k vymenovaniu oficiálne, aby sa mohol dohodnúť na ďalšom postupe a aby aj Čentéš vedel, na čom je. Milan Hort (SDKÚ) na program najbližšej parlamentnej schôdze predložil návrh, aby snemovňa prezidenta vyzvala na vymenovanie Čentéša. Procházka vo výbore k tejto výzve predložil pozmeňujúci návrh, aby parlament prezidenta vyzval na vyjadrenie svojho postoja.

95 debata chyba