Dzurinda priamo ovplyvnil vyšetrovanie Gorily, myslí si Rejda

Pokiaľ by expremiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) chcel vyšetriť kauzu Gorila, určite by už bola vyšetrená. Tvrdí to bývalý šéf oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii (ÚBPK) Policajného zboru Ján Rejda (PaS).

31.01.2012 18:17 , aktualizované: 21:54
Mikuláš Dzurinda Foto:
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda
debata (240)

„Myslím si, že Mikuláš Dzurinda priamo ovplyvnil vyšetrovanie tejto kauzy. To je môj osobný názor,“ uviedol v rozhovore pre spravodajskú televíziu TA3.

Dzurinda podľa neho z titulu svojej funkcie musel vedieť o tejto akcii Slovenskej informačnej služby (SIS), pretože každý výstup z tajnej služby smerom k inému orgánu štátnej správy ide práve cez premiéra. „Určite vedel o kauze Gorila, podľa mojich vedomostí musel vedieť,“ konštatoval bývalý policajt.

Na základe svojich informácií z údajne dôveryhodných zdrojov Rejda tvrdí, že mal byť spolu s vtedajším riaditeľom ÚBPK Tiborom Gašparom medzi prvými kandidátmi na odvolanie v radoch polície po tom, ako do funkcie ministra vnútra v roku 2006 nastúpil Martin Pado z SDKÚ. Dôvodom mala byť snaha tejto strany zabrániť vyšetrovaniu politicky citlivých prípadov.

„Vedel som, že mám odpočúvaný telefón. V telefonáte som spomenul, že pokiaľ budem odvolaný ja alebo pán Gašpar, zverejním, že SDKÚ mi bránila vyšetrovať a urobím im volebný výsledok 5 percent a nižšie. Takže sa naľakali a nechali nás ďalej vyšetrovať,“ priblížil svoj vtedajší postup Rejda.

Medzi citlivé prípady, ktorým sa venovalo jeho oddelenie, zaradil napríklad preverovanie činnosti spoločnosti Nitra Invest. „Mali sme dôvodné podozrenie, že spolupracuje s bývalým primátorom Nitry za SDKÚ a dostávala výhodné zákazky od štátu,“ vysvetlil bývalý policajt.

Podobne citlivý bol podľa neho prípad železničnej spoločnosti Cargo, kde malo pri lízingu a spätnom odpredaji železničných vagónov dôjsť k škode 6 miliónov slovenských korún. „Jeden z podozrivých bol vysoký predstaviteľ SDKÚ. Bol to brat Mikuláša Dzurindu,“ priblížil Rejda s tým, že jeho oddelenie aj podalo návrh na trestné stíhanie, celý prípad však skončil v niektorom z ďalších štádií trestného konania.

Rejda takisto potvrdil, že byt, v ktorom prebiehala odpočúvacia akcia Gorila, skutočne existuje. Zopakoval, že sa v byte stretával len s podnikateľom Zoltánom Vargom, kde si vymieňali spravodajské informácie. Vedel o tom, že do bytu chodí aj exminister hospodárstva Jirko Malchárek.

SIS potvrdila odpočúvaciu akciu Gorila

Poslanci Národnej rady SR si môžu pozrieť dokumentáciu týkajúcu sa kauzy Gorila. Poskytol im ju šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Karol Mitrík na žiadosť brannobezpečnos­tného výboru.

Potvrdil to jeho predseda Martin Fedor (SDKÚ).

„Na poslednom zasadnutí Výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorý má v kompetencii aj nasadzovanie informačno-technických prostriedkov (ITP), sme prijali uznesenie, ktorým sme žiadali šéfa SIS o vyjadrenia ku kauze Gorila. Dnes sme dostali od neho informáciu,“ povedal Fedor. Dodal, že pre neho je táto informácia dôležitá, no keďže je v režime utajenia pod značkou dôverné, nemôže sa k nej bližšie vyjadrovať.

Televízia TA3 informovala, že podľa slov podpredsedu výboru Pavla Hladkého (SaS) z informácie od šéfa SIS Karola Mitríka vyplýva, že odpočúvacia akcia s názvom Gorila sa skutočne udiala. Podľa televízie Mitrík zároveň potvrdil pravosť spisu Gorila. Hladký sa tiež nazdáva, že udalosti opísané v spise sa udiať mohli a podľa jeho názoru sa aj udiali.

Výbor si od Mitríka vyžiadal dokumentáciu, ktorá súvisí s nasadením ITP v tejto kauze, na rokovaní 17. januára. Dôvodom bol fakt, že spisové čísla obsiahnuté v dokumente Gorila nesedia so spisovými číslami SIS. „Nesedia čísla, ktoré sú obsiahnuté v spise a ktoré hovorili v súvislosti s podaním na krajský súd,“ povedal vtedy Fedor.

Dokumentácia, ktorú majú poslanci k dispozícii, potvrdzuje Fedorovo presvedčenie, že len čo sú v tomto prípade aktívne orgány činné v trestnom konaní, politici by sa do toho nemali viac miešať.

240 debata chyba