Penta uspela na súde: Nicholson nemôže vydať knihu o kauze Gorila

03.02.2012 13:22, aktualizované: 15:36
Tom Nicholson
Novinár Tom Nicholson na prvom proteste Gorila prehovoril k protestujúcim na Námestí SNP v Bratislave. Autor:

Dlho pripravovaná kniha o spise Gorila, v rámci ktorej korupčná kauza politikov rezonuje na Slovensku a ktorej autorom je kanadsko-slovenský novinár Tom Nicholson, sa zatiaľ nesmie vydávať a nebude sa teda ani distribuovať. Zákaz vydania platí aj pre vydavateľstvo Petit Press.

Rozhodol o tom vo štvrtok 2. februára sudca Okresného súdu Bratislava I, ktorý vydal v tejto veci predbežné opatrenie. To je vykonateľné doručením a odvolanie nemá odkladný účinok. Podľa predbežného opatrenia sa novinár Nicholson musí zdržať vydania, iného zverejnenia alebo akéhokoľvek iného šírenia knihy alebo inej publikácie, nielen v písomnej, ale aj vo zvukovej a obrazovej forme. Ide o vec, ktorá je na súde vedená pod spisovým číslom 11c6/2012. Zdôvodnenie opatrenia zatiaľ nie je známe.

Nicholson: Rozhodnutím poškodili viac sebe ako mne

„Myslím si, že takýmto rozhodnutím škodia viac sami sebe ako mne. Rozhodnutie súdu som nevidel a ani o ňom neviem. Poradím sa so svojimi právnymi zástupcami a budeme bojovať za pravdu,“ reagoval novinár Nicholson.

„Pokiaľ sme v právnom štáte, tak každý jednotlivec alebo organizácia má právo domáhať sa ochrany svojich práv súdnou cestou,“ povedal na margo vydaného predbežného opatrenia hovorca Penty Martin Danko. Právne kroky finančnej skupiny nebude komentovať. „V právnom štáte nie je dobré, ak podpredsedníčka gorilej strany je ministerkou spravodlivosti, ktorá politicko-personálne sprivatizovala súdy,“ zareagoval predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

Sudca zdôvodní svoje rozhodnutie až v pondelok

Sudca vo štvrtok vyhovel návrhu spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka a jeho právnych zástupcov. Informáciu hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak zatiaľ nevedel potvrdiť, keďže zákonný sudca nie je v piatok v prá­ci. Informovať o tom bude v pondelok 6. februára, kedy má viacero pojednávaní a kedy zo spisu vypíše zdôvodnenie. Okrem toho by podľa neho s odvolaním sa na slová sudcu bolo predčasné informovať, keďže rozhodnutie o predbežnom opatrení ešte nebolo doručené účastníkom konania.

Novinár Nicholson chcel vydať knihu pôvodne ešte pred marcovými predčasnými parlamentnými voľbami. Pôvodne, podľa mediálnych správ, mal s vydaním problémy, „keďže pôvodný vydavateľ sa zľakol“. „Chcem do toho celého priniesť kontext a vysvetlenie vzniku Gorily, lebo to, čo je na internete, nie je pôvodný spis. Prvá časť, ktorá sa označuje ako vývoj, prvých päť strán, je niečo, čo niekto vymyslel. To nie je súčasť Gorily. V knihe sú isté korekcie a vysvetlenia a chcem tiež poukázať na to, že skoro všetci politici sú súčasťou problému, ktorý máme na Slovensku,“ povedal v januári pre denník Pravda.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku