Protest: Dav sa vyzúril na Úrade vlády, pred NR SR ho stopla polícia

V ôsmich slovenských mestách vyšli ľudia do ulíc, aby protestovali proti kauze Gorila - korupcii v politike. Od účasti na demonštráciách ich neodradila ani krutá zima a v jednotlivých mestách sa zišli v počtoch od stoviek až po najmenej 5 000 v Bratislave. Odhady účasti v jednotlivých mestách sa však značne líšia, organizátori dokonca hovoria až o 15 tisícoch demonštrantov v uliciach Bratislavy.

, , , , , , , 03.02.2012 15:20, aktualizované: 22:02
gorila, úrad vlády, polícia, delobuch Foto:
Policajní ťažkoodenci pred budovou Úradu vlády SR počas protestu Gorila, ktorý zorganizovali nespokojní občania. Za nimi plameň z delobuchu.
debata (324)

V Bratislave sa protest začal na Námestí SNP. Pred demonštrantmi rovnako ako pred týždňom vystúpil aj investigatívny novinár Tom Nicholson, ktorého viacerí vítali ako jeden zo symbolov protestu. Práve on totiž upozornil na kauzu Gorila ako prvý.

Novinár ľudí nabádal, aby išli voliť a v prípade, že nie sú rozhodnutí koho, aby vhodili prázdnu volebnú obálku. „Prázdnu obálku alebo lístok, ktorý hovorí – som tu, záleží mi na tom, čo sa práve deje v tomto štáte a chcem pomôcť vylepšiť to,“ vysvetlil v prejave. Takým spôsobom podľa neho hlasujú ľudia, ktorí milujú Slovensko, no zároveň nemajú radi politikov, ktorí ho reprezentujú. Zúčastnených tiež nabádal, aby sa nevzdávali, kým nedosiahne zmenu.

V dave sa objavili aj politici. Vedľa svojej reštaurácie stál kandidát hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Alojz Hlina, ktorý rozdával horúci čaj „lovcom goríl“. Medzi zúčastnenými bol aj líder kandidátky hnutia Martin Mojžiš a poslanci SaS Richard Sulík a Martin Poliačik.

Najhorúcejšie však v piatok bolo pred Úradom vlády. Desiatky demonštrantov tam narušili inak pokojný protest, vyliezli na želenú bránu a snažili sa ju vykývať. Potom hádzali salvy delobuchov a svetlíc na nádvorie, kde pred nimi ustupovalo asi dvadsať ťažkoodencov.

Pochod , ktorý sa mal pôvodne skončiť na Námestí Slobody, sa potom neplánovane presunul pred Prezidentský palác na Hodžovo námestie a následne aj pred budovu Národnej rady.

Pred sídlom hlavy štátu skončila desiatka banánov, poletovali vajíčka, fľaše, petardy a ktosi cez plot hodil kvetináč. „Hanba štátu,“ pokrikovali zhromaždení a napodobňovali opičie pokriky. Demonštranti podobným spôsobom zaútočili na Grasalkovičov palác aj počas protestu 27. januára.

Policajní ťažkoodenci vytvorili pred budovou... Foto: TASR
ťažkoodenci Gorila Policajní ťažkoodenci vytvorili pred budovou parlamentu kordón a demonštrantov ďalej nepustili.

Pred parlamentom na protestujúcich čakali policajné zátarasy a vodné delo. Potom, ako sa pred areálom zhromaždili prevažne mladí ľudia, pred barikády sa postavili desiatky ťažkoodencov. „Pridajte sa k nám,“ vyzývali policajtov účastníci mítingu.

Približne trištvrte hodinu po oficiálnom ukončení protestu začali asi stovku najradikálnejších demonštrantov vytláčať spred budovy parlamentu policajní ťažkoodenci. Polícia na zásah použila aj vodné delo, najmenej tri osoby boli zadržané.

Arktická zima v Košiciach ľudí neodradila

V Košiciach počasie organizátorom protestu skutočne neprialo. Aj keď teplomer ukazoval na hodnotu mínus 11 stupňov Celzia, pocitová teplota bola asi mínus 22 stupňov.

Na tribúne sa vystriedalo niekoľko študentov, ktorí požadovali najmä to, aby bolo vydané predbežné opatrenie, ktoré by zakazovalo ľuďom zo spisu Gorila nakladať s majetkom, až do vyšetrenia celého prípadu. Spomínali sa najmä mená ako Haščák, Bubeníková a Malchárek, ale aj niektorí aktívni politici.

Niektorí prítomní prirovnávali toto zhromaždenie k roku 1989. „Ak sa podarilo zmeniť systém vtedy, neviem, prečo by sme to nemali dokázať aj my,“ povedal jeden z protestujúcich študentov. Na akcii mala početné zastúpenie aj skupina Anonymous, ktorí protestovali proti prijatiu zmluvy ACTA.

Účastníci protestu pred Ústavným súdom v... Foto: TASR
Košice Účastníci protestu pred Ústavným súdom v Košiciach.

Po skončení oficiálnej časti protestu sa skupinka mladých ľudí presunula pred budovu Ústavného súdu. Snažili sa prelomiť policajné zátarasy, na budovu súdu sporadicky hádzali banány, vajíčka aj petardy a vykrikovali heslá ako „Gorily do basy“ a aj vulgárne pokriky.

V relatívne pokojnom duchu sa niesli protesty v Žiline, Zvolene, Poprade, Prešove, Nitre a v Trenčíne. Polícia počas nich zasahovať nemusela.

Protesty minútu po minúte:

21.45: Podľa hlavnej organizátorky Lucie Gallovej vylákal protest do ulíc Bratislavy aspoň 15 000 ľudí. Spokojná bola podľa vlastných slov aj s účasťou v ďalších mestách, kde mali podľa nej prísť rovnako tisícky ľudí.

20.53: Počas protestu v hlavnom meste došlo k zraneniu troch policajtov. Ako pre TASR uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková, všetkých previezli na ošetrenie do nemocnice. Jeden z policajtov utrpel zranenie pred Úradom vlády, ďalší dvaja boli zranení pri parlamente.

20.45: Protesty Gorila sa neuskutočnili iba v slovenských mestách, ale aj pred slovenskou ambasádou v Londýne. Podľa portálu tvnoviny.sk sa tam zišla asi päťdesiatka Slovákov, veľvyslanectvo mali brániť policajti.

20.37: Asi stovku najradikálnejších demonštrantov vytlačili spred budovy parlamentu policajní ťažkoodenci. Polícia na zásah použila aj vodné delo, najmenej tri osoby boli zadržané. Demonštranti sa policajnému zásahu bránili hádzaním dlažbových kociek či kovovými tyčami, ktoré poulamovali z policajných barikád. Na mieste bolo po 20.00 h už menej demonštrujúcich ako policajtov, ostatní účastníci protestu sa rozišli do okolitých ulíc.

19.25: Účastníci bratislavského protestu postupne odchádzajú od budovy parlamentu a demonštrácia sa tak končí. Na mieste ostávajú už len tí najradikálnejši. Zhromaždenia v ostatných mestách sa už tiež skončili

19.01: Ľudia sa opakovane pokúšajú na viacerých miestach preraziť policajný kordón a dostať sa tak k budove parlamentu. Na miesto prichádzajú stále nové policajné posily a demonštrantov skúśajú zatlačiť späť

18.52: Dav sa neúspešne pokúsil preraziť policajné zátarasy

18.47: Pred parlamentom sa demonštranti správajú pokojne, zatiaľ sa ich tam zišli asi dve tisícky. Policajti síce boli pripravení, ale pomôcť im aj tak muselo prísť asi ďalších 30 kukláčov. Ľudia hádžu na štíty ťažkoodencov banánové šupky

18.35: Do protestu Gorila sa v centre Prešova zapojilo vyše 500 ľudí. Podľa vyjadrení polície mala akcia disciplinovaný priebeh bez výrazných rušivých momentov. Organizátori navrhli zaviesť do praxe aj pravidelné zverejňovanie výsledkov práce politikov či systém aktívny občan, keď by sa mohol každý prostredníctvom internetu vyjadrovať k zákonom prerokovávaným v parlamente a týmto spôsobom participovať na chode štátu. „Sme radi, že aj napriek zime nás prišlo podporiť toľko ľudí. Dúfame, že sa nám tak podarí zmeniť pomery na Slovensku,“ uviedol hlavný organizátor protestu v Prešove Róbert Grega.

18.33: Policajná zátarasa i kordón ťažkoodencov čakali demonštrantov na zákrute pred parlamentom. Prví ľudia vykrikovali „Už sme tu!“ a „Prišli sme upratať!“ Mieria k nim stovky ďalších.

18.22: Protestujúci v Bratislave napokon iba prešli cez Hodžovo námestie a popred brány Prezidentského paláca a hromadne zamierili k budove parlamentu. Podľa informácii Pravda.sk by ich mali 50 metrov pred NR SR čakať policajné zátarasy. Kým na Námestí SNP a na Námestí slobody protestovali ľudia všetkých vekových kategórií, k parlamentu sa presúvajú zväčša len mladí.

Svetlica osvetľuje Úrad vlády v Bratislave... Foto: TASR
gorila, úrad vlády, polícia, delobuch Svetlica osvetľuje Úrad vlády v Bratislave počas protestu Gorila.

18.20: Protest Gorila prišlo do medzikostolia v Poprade podľa organizátorov podporiť približne 1 200 ľudí. Nespokojných občanov neodradil ani 16-stupňový mráz. V Poprade zorganizovali tento protest, aby sa pridali k viacerým mestám na Slovensku. „Bol som v Bratislave na prvom proteste a myslím si, že je dôležité vyjadriť spoluúčasť, že táto kauza, táto nálada a sklamanie sa netýka len Bratislavy a len toho regiónu, ale celého Slovenska,“ konštatoval hlavný organizátor podujatia v Poprade Zbyňo Džadoň.

18.10: V Košiciach sa napokon predsa len zhromaždila skupina asi dvoch stoviek demonštrantov pred budovou Ústavného súdu. Protestujú pokojne a bez incidentov.

18.05: Dav zhromaždený v Bratislave sa začal presúvať pred Prezidentský palác. Viacerí zúčastnení dokonca skandujú „Pred parament!“.

18.01: V Bratislave sa demonštranti upokojili a protest sa opäť nesie len v duchu vykrikovania rôznych hesiel.

18.00: Viac ako 1 000 ľudí sa zišlo na Svätoplukovom námestí v Nitre. Jednou z požiadaviek bol aj presun predčasných parlamentných volieb na september. „Voľby už nemôžu byť férové. Ak nemôžu byť férové, nemá zmysel voliť tých ľudí. Pretože môže byť akýkoľvek statočný človek, vchádza do toho systému a musí hrať podľa starých pravidiel. To znamená, že potrebujeme nejaké časové obdobie, keď sa prijmú také opatrenia na zmenu financovania politických strán a posilnenie demokratických mechanizmov, ktoré opäť urobia voľby zmysluplnými,“ konštatoval vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár. Vyzval organizátorov protestov, aby žiadali aj zmenu volebného systému, prísne pravidlá pre financovanie politických strán, väčšiu váhu referenda či možnosť kandidovať v parlamentných voľbách aj pre nezávislých kandidátov.

O najväčšie výtržnosti sa postarala pred Úradom... Foto: TASR
Gorila O najväčšie výtržnosti sa postarala pred Úradom vlády skupina mladíkov, z ktorých mnohí mali zahalené tváre.

17.53: Demonštranti sa pokúšajú vylomiť bočnú bránu na Úrade vlády, organizátori ich vyzvali, aby si nerobili hanbu a presunuli sa radšej pred Prezidentský palác.

17.49: Situácia v Bratislave sa vyostruje. Demonštranti začali hádzať cez bránu Úradu vlády delobuchy a niekoľko z nich preniklo na nádvorie. Následne z budovy úradu vybehlo niekoľko ťažkoodencov. Protestujúci im začali hádzať pyrotechniku pod nohy, na nádvorí dokonca vzbĺkol oheň a salva delobuchov donútila kukláčov ustúpiť dozadu.

17.44: Pár demonštrantov sa vyštveralo na bránu Úradu vlády, organizátori sa snažia situáciu upokojiť a vyzývajú ľudí, aby sa cez cestu vrátili na Námestie slobody. Dav pokrikuje heslá ako „Gorily do basy“ a ľudia napodobňujú zvuky opíc.

17.40: Počet ľudí v Košiciach napokon odhadli na 3 000. Účastníci protestu sa zahrievali tak, že skandovali „Kto neskáče je Gorila“ a poskokmi sa snažili zahriať. Na tribúne sa vystriedalo niekoľko študentov, ktorí požadovali, aby bolo vydané predbežné opatrenie, zakazujúce ľuďom zo spisu Gorila až do vyšetrenia prípadu nakladať s majetkom. Spomínali sa najmä mená ako Haščák, Bubeníková a Malchárek, ale aj niektorí aktívni politici. „Je trápne, že my tu musíme mrznúť a tí, proti ktorým protestujeme, sedia doma v teple a smejú sa pred televízormi a užívajú si nakradnuté milióny,“ vyhlásil organizátor podujatia Peter Pčolinský. Reagoval tiež na medializované skutočnosti o tom, že je bratom človeka, ktorý pracuje na ministerstve vnútra. „Previnil som sa tým, že mám brata, ale aj tým, že mám mamu či babku. Som slobodný občan a s tým nikto nič neurobí,“ doplnil.

17.30: Prví protestujúci sa už dostali pred Úrad vlády. Budovu neobkolesili policajti, demonštranti sa dostali až tesne k bránam úradu.

17.14: Na proteste v Bratislave odznela slovenská štátna hymna a dav sa začal presúvať na Námestie slobody. Skupina demonštrantov pred sebou tlačí provizórnu mobilnú šibenicu so slučkou z hrubého lana.

17.03: Hlavná organizátorka Lucia Gallová odhadla pre Pravda.sk účasť na bratislavskom proteste na 5-tisíc ľudí. Očakáva však, že dav sa ešte zdvojnásobí. „Približne o 15 minút vyrazíme cez Obchodnú ulicu k Úradu vlády,“ povedala.

16.58: Organizátori protestu v Bratislave tvrdi­a, že medzi protestujúcimi sú politici zo všetkých politických strán. Vyzvali ich, aby odišli.

16.55: V Žiline sa zišlo na Hlinkovom námestí asi 1 500 – 2 000 ľudí. Protest sa začal o 16.00 a po prejavoch rečníkov by sa mal dav presunúť popri viacerých inštitúciách v centre mesta na Mariánske námestie. Akcia má zatiaľ pokojný priebeh, po tom, čo niekto zapálil dymovnicu, vyzvali organizátori, aby sa ľudia vyhli výtržnostiam. Pred protestom prišla zo železničnej stanice skupinka asi 50 neonacistov.

16.52: V Bratislave pokračuje zhromaždenie v pokojnom duchu. Na pódiu sa vystriedali viacerí rečníci. V silnom mraze sa účastníci protestu zohrievajú skákaním s pokrikom: „Kto neskáče, je gorila.“

Stovky ľudí prišli aj na historické námestie... Foto: Milan Kráľ
Trenčín, protest, Gorila Stovky ľudí prišli aj na historické námestie pod Trenčianskym hradom. Na protest proti kauze Gorila si priniesli rôzne transparenty.

16.50: Približne 500 ľudí prišlo na historické námestie pod Trenčianskym hradom. Atmosféra pripomína november 89, len mráz je o niečo krutejší. Rečníci na pódiu prirovnali dianie na Slovensku k rozbehnutému vlaku, z ktorého sa už nedá vystúpiť. Tí, čo prišli demonštrovať, sú podľa tohto prirovnania upratovacou čatou, ktorá má spraviť Slovensko krajším. Ľudia prichádzali v maskách, s transparentmi, ktoré posielali gorily za mreže alebo na planétu opíc, ďalšie nápisy protestovali proti korupcii a vláde finančnej oligarchie. Rečníci odmietali spolitizovanie akcie, vyzývali účastníkov demonštrácie, aby odhodili každý politický plagát, ktorý by sa im na tejto akcii dostal do ruky.

16.48: Chceme vládu ľudu, znie bratislavským Námestím SNP. Jeden z rečníkov sa obrátil na Igora Matoviča, aby nezneužíval protest na vlastnú volebnú kampaň. Nedaleko si totiž Alojz Hlina zriadil predvolebný štáb a rozdával ľuďom čaj. Na akcii sa zúčastňuje aj líder kandidátky Obyčajných ľudí Martin Mojžiš.

16.44: v Koši­ciach je na Hlavnej ulici napriek teplote –15 stupňov a nepríjemnému severáku približne 2 500 ľudí. Protest prebieha pokojne, prítomná polícia len dozerá n ajeho priebeh. Z davu znejú pokriky ako „Nechceme banánovú republiku!“ či „Kto neskáče, je gorila“. Opakovane zazneli výzvy na odchod z politiky tých, ktorí ssa spomínajú v spise Gorila. Jeden z rečníkov dokonca vyzval, aby im nebolo umožnené ujsť za hranice Slovenska a vyhnúť sa prípadnému trestnému stíhaniu.

16.30: v Bratislave na námestí SNP má pred približne 5-tisícovým davom prejav novinár Tom Nicholson, ktorý na kauzu Gorila poukázal ako prvý. „Všetci cítime hnev nad tým, čo čítame v Gorile. Na námestia sme ale neprišli z nenávisti ale z lásky, ktorú cítime k tejto krajine. Smútime za všetkým, o čo prišla za tejto generácie hadov v politike. Smútime za všetkým, čím Slovensko mohlo byť. Toto zlo môžeme na námestiach poraziť,“ vyhlásil a vyzval ľudí, aby sa zúčastnili na marcových parlamentných voľbách. „A ak nemáte koho voliť, vhoďte do urny prázdnu obálku. Je to lepšie, ako sedieť pred televízorom,“ povedal. Na margo rozhodnutia súdu o zákaze vydania knihy, ktorú Nicholson pripravuje vyhlásil, že nájde spôsob, ako svoju knihu vydať.

16.23: V Poprade je silný mráz a podľa televízie TA3 sa tam práve nachádza asi 300 ľudí. Vystúpiť môže ktokoľvek, kto nebude vo svojom prejave dlhší ako 5 minút, nebude robiť predvolebnú kampaň a nebude v prejave potláčať ľudské práva.

16.20: V Košiciach organizátori posunuli začiatok protestu, kedže sa na Hlavnej ulici zišlo zatiaľ len okolo tisíc ľudí, no účasť na sociálnej sietui prisľúbilo až 7 000 demonštran­tov. Protest sa bude odohrávať pri Dolnej bráne a k Ústavnému súdu sa napokon z bezpečnostných dôvodov pochodovať nebude.

16.18: Na zvolenskom námestí SNP sa zišlo na proteste približne 500 ľudí. Organizátori ich v úvode vyzvali, aby sa správali slušne, nepouživali vulgarizmy a politikom tak ukázali takú kultúru, aká im chýba. Priestor na vyjadrenie chcú dať každému, kto oň prejaví záujem. Demonštrácia by podľa slov organizátorov mala trvať približne dve hodiny

16.17: Na proteste v Trenčíne sa zišlo približne 300 zväšša mladých ľudí

16.13: Protest v Bratislave sa oficiálne začal. Lucia Janovič, jedna z organizátorov, vyh­lásila, že aj keď si politici zaslúžia defenestráciu, oni ich z okien vyhadzovať nebudú. Vyzvala demonštrantov, aby nič nepoškodzovali alebo neničili majetok, lebo to sú hodnoty, ktoré nevytvorili gorily, ale ľudia.

V Bratislave sa ľudia zišli na Námestí SNP. Foto: Ľuboš Pilc
Gorila 2, protest v Bratislave V Bratislave sa ľudia zišli na Námestí SNP.

16.10: Ľudia sa postupne zhromažďujú na bratislavskom námestí SNP, ich počet už prekročil tisícku. Niektorí prišli s transparentmi, na ktorých vyzývajú politikov z kauzy Gorila, aby odstúpili, niektorí z nich vyzývajú k priamej demokracii. Dianie koordinujú organizátori so žltými páskami na rukávoch. Momentálne na mieste nevidieť takmer žiadnych policajtov.

15.50: Na Námestí SNP v Bratislave sú desať minút pred oficiálnym začiatkom protestného zhromaždenia zhruba štyri stovky účastníkov a prichádzajú ďalší. Atmosfére je pokojná.

15.43: Bratislavský protest, ktorý sa začne o 16.00 na námestí SNP, môže podľa dopravného podniku vyradiť z obsluhy viaceré linky MHD. Ide o električky čislo 5, 9 a 15, trolejbusy 203, 206, 207, 208 a 212 a autobusy 31, 39, 34, 59, 80, 83, 84, 93, 94, 147 a X13.

15.00: V Bratislave je –7 stupňov Celzia, prví ľudia sa začínajú schádzať na námestí SNP v centre mesta.

Takto protestovali proti Gorile v Košiciach.
Stovky ľudí protestovali proti Gorile aj v...
+26Policajní ťažkoodenci pred budovou Úradu vlády...
324 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy