Organizátori protestu Gorila predstavili svoje požiadavky

Štyri hlavné tézy sú prioritným posolstvom dnešného protestu Gorila na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

, 08.02.2012 18:55, aktualizované: 20:35
gorila, protest Foto:
Demonštranti počas protestu Gorila v Banskej Bystrici
50

Patria medzi ne zmena volebného systému tak, aby umožňoval voličovi vybrať si medzi rôznymi politikmi vo svojom regióne a nielen medzi politicky dosadenými kandidátmi, sfunkčnenie nástrojov priamej demokracie, ako sú napríklad referendá, od lokálnej cez regionálnu po celoštátnu úroveň, zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady (NR) SR a dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktoré vyplývajú zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. Na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici to uviedol hovorca banskobystrickej prípravnej skupiny protestu Filip Roháček.

Tézy si určili po spoločnej diskusii organizátorov protestov z viacerých miest. Roháček priblížil, že na Námestí SNP dnes ľuďom predniesli „vyhlásenie nás, občanov“. V ňom konštatujú, že občianske slobody a demokratické princípy v SR sú politikmi dlhodobo zanedbávané a veľakrát chýbajúce morálne hodnoty u politikov nemôžu byť vzorom pre verejnosť, tiež že ústavné orgány SR nevytvárajú a nepodporujú rovnaké postavenie občana pred zákonom, najmä pri vyvodzovaní trestnoprávnej zodpovednosti atď. Preto si ako prvý krok zvolili uvedené tézy. Pod vyhlásenie sa pritom podľa Roháčka podpisujú organizátori protestov z celého Slovenska a veria, že sa aj slovenská verejnosť s nimi stotožní. Body sa budú rozvíjať aj naďalej, napríklad v piatok na celoštátnom proteste v Bratislave.

Protest prišli podporiť organizátori protestov z rôznych miest. Usporiadateľ banskobystrického protestu Pavol Strhák priblížil, že podľa neoficiálnych odhadov polície sa na proteste zúčastnilo 1000 1200 ľudí. Uskutočnil sa pritom v pokoji bez väčších výtržností. Na protest prišli mnohí s transparentmi, na ktorých boli nápisy ako napríklad „Spolu zmeníme svet k lepšiemu“. Na podujatie mal prísť aj novinár Tom Nicholson, pre policajný výsluch sa však nestihol dostaviť.

Členka organizačného tímu v Bratislave Lucia Janovič na konferencii uviedla: „Toto je naša krajina, my sme jej občania, politici sú naši zamestnanci. Prestali si to uvedomovať, a preto sme vyšli do ulíc a neprestaneme, kým sa tu zasa nebudeme cítiť ako vo svojej krajine.“ Pripomenula, že minulý piatok vyšlo do ulíc viac ako 30 000 ľudí, čo je dôkazom, že zasiahli do čierneho. „Naše protesty majú veľkú silu a potenciál,“ skonštatovala Janovič. Priblížila, že už na budúci týždeň by sa mali stretnúť s ústavnými činiteľmi.

Stretnú sa s Gašparovičom i Radičovou

Organizátori protestov Gorila sa v najbližších dňoch stretnú s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou, aby im predniesli požiadavky, ktoré vyplynuli zo série demonštrácií.

„Stretnutie iniciovala premiérka Radičová, pričom prispôsobila svoj pracovný program ich časovým možnostiam,“ uviedla riaditeľka Tlačového a komunikačného odboru Úradu vlády SR Ľubica Pilzovová. „O stretnutie sme požiadali takisto druhého najvyššieho ústavného činiteľa, predsedu NR SR, pána Pavla Hrušovského,“ povedala hovorkyňa organizátorov Alena Krempaská.

Tieto stretnutia najvyšších ústavných činiteľov s bežnými občanmi sú podľa nej jasným dôkazom vážnej situácie v našej krajine i dôležitosti a zmysluplnosti protestov a potvrdením rozhodnutia v nich vytrvať.

Demonštrácie pôvodne zamerané na vyšetrenie kauzy Gorila prekročili veľmi skoro svoje pôvodné ciele a ukázali v plnej nahote odcudzenie a dezilúziu občanov nad politickými predstaviteľmi naprieč straníckym spektrom, poznamenala Krempaská s tým, že z toho vyplynula potreba otvárať i širšie otázky ako je tento aktuálny korupčný škandál. Na základe podnetov verejnosti a zástupcov občianskej spoločnosti sa preto organizátori rozhodli rozšíriť svoje požiadavky aj o ďalšie témy.

„V súčasnosti diskutujeme s odborníkmi a snažíme sa požiadavky spresniť tak, aby na jednej strane odrážali vôľu občanov, no na druhej strane boli reálne a správne po legislatívnej stránke. Predstavíme ich na mítingoch Gorila III tento piatok o 16:00,“ uviedla Krempaská. S Inštitútom ľudských práv pripravujú prvý zo série okrúhlych stolov pre zástupcov občianskej spoločnosti a diskusné fóra pre občanov. „Obrátili sme sa na RTVS s návrhom, aby vytvorila adekvátny priestor pre diskusiu o aktuálnej situácií a možných riešeniach, a to ako pre odborníkov, tak i pre občanov, v zmysle svojej verejnoprávnosti, keďže zastrešenie takéhoto dialógu je nad naše možnosti,“ dodala.

Pripravované protesty Gorila III čelia technickým problémom, nakoľko sociálna sieť Facebook z dosiaľ nezistených dôvodov neumožňuje veľkej časti sympatizantov rozosielanie pozvánok na túto
akciu, uviedla Krempaská.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
50 debata chyba