Radičová rozplakala úradníčku v Čadci, miestne úrady vraj 'zaspali'

18.02.2012 19:11
Svrčinovec, sneh, cesty, sneženie, kalamita
Pre husté sneženie bola doprava na kysuckých cestách v kritickom stave. Autor:

Premiérka Iveta Radičová pri obhliadke snehovej kalamity na Kysuciach vytkla miestnym úradom, že vládu nepožiadali o pomoc skôr. Snehová kalamita má už aj prvú obeť, v piatok sneh padajúci zo strechy zabil 50-ročného muža v Zákopčí.

„Obávam sa, že Obvodný úrad v Čadci nevyhodnotil v pravý okamih situáciu a nevyhlásil skôr mimoriadnu situáciu. Krízový štáb mal byť zvolaný skôr,“ povedala Radičová po tom, čo výčitkami rozplakala prednostku Obvodného úradu v Čadci a presunula sa na krízový štáb do Turzovky.

Premiérka vyčítala neefektívne žiadanie o pomoc aj starostom a primátorom. „Vláda všetky prostriedky, ktoré sú k dispozícii, okamžite dáva. Stačí sa obrátiť a formulovať. Ako hovorím, nemému dieťaťu ani vlastná mama nerozumie,“ dodala.

Premiérka sa na krízovom štábe so starostami a primátormi dohodla, že na odpratávanie háld snehu budú využívať nezamestnaných. „Ministerstvo vnútra, technika, vojaci, hasiči sú pripravení. Ale tú fyzickú prácu v tých úzkych uličkách, na to tu máme na úradoch práce nezamestnaných. Sú vyčlenené prostriedky, je možné príspevok využiť,“ povedala. Na Horných Kysuciach naďalej zostáva pomáhať aj 24 vojakov a sedem kusov techniky. „Vojaci a armáda si bude vykonávať tú technickú špecializovanú robotu – mosty, strechy, lávky,“ dodala.

V dvadsiatich obciach v okrese Čadca vyhlásili mimoriadnu situáciu vo štvrtok predpoludním, deň po tom, čo začalo intenzívne snežiť a za 24 hodín napadlo takmer meter snehu. O deň neskôr vyhlásili mimoriadnu situáciu aj vo zvyšných troch obciach okresu Čadca.

Turzovke pomáha armáda, situácia sa stabilizuje

Situácia na horných Kysuciach sa podľa primátora Turzovky Kamila Kobolku postupne stabilizuje. Vojsko zabezpečilo strategické objekty v obciach mosty, lávky, ktoré sú jediným prístupom do osád a stabilitu striech na verejných budovách. „Ale veci, ktoré sa stali v prvých hodinách, ktoré sme aj ako predstavitelia samosprávy vyhodnocovali trocha ako zlyhanie koordinácie, sa napravili. Bohužiaľ, táto situácia bude zrejme pokračovať ďalej. Pretože mimoriadna situácia, ak skončí dnes odpratávaním snehu z ciest a sprístupnením osád, bude možno o niekoľko dní či týždňov pokračovať predpokladom povodňových situácií,“ upozornil Kobolka.

Minister dopravy Ján Figeľ informoval, že kysuckým obciam sú k dispozícii aj zdroje Národnej diaľničnej spoločnosti, Slovenskej správy ciest či železničných spoločností. Už v sobotu pribudli ďalšie frézy. „Som presvedčený, že to nie je len o sprejazdnení ciest, včítane miestnych komunikácií a otočísk pre autobusy. Ale aj o odpratávaní snehu, ktoré môže byť rozhodujúce pre ďalšie týždne. Pretože si vieme predstaviť aj povodňové problémy, ak im nebudeme vedieť účinne predchádzať,“ dodal Figeľ.

Mimoriadnu situáciu v Považskej Bystrici odvolali

Mimoriadnu situáciu, ktorú v Považskej Bystrici vyhlásili v súvislosti so snehovou kalamitou, zrušili. Rozhodol o tom v sobotu o 17­. hodine primátor mesta Karol Janas. „Podarilo sa odstrániť sneh zo všetkých kritických objektov, zjazdné sú už i všetky cesty na území mesta a keďže sneh zo striech svojich objektov si odstránili aj obchodné spoločnosti a podnikateľské subjekty, nie je dôvod mimoriadnu situáciu nezrušiť,“ povedal Janas.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili v Považskej Bystrici vo štvrtok o 11. hodine, mesto vyzvalo subjekty, aby pod hrozbou evakuácie objektov odpratali sneh zo striech svojich nehnuteľností. Mesto zatvorilo všetky školské telocvične, zimný štadión a krytú plaváreň. Sneh zo športových objektov odpratali už v piatok, a tak o 17. hodine do nich povolili vstup.

Horský priechod Čertovica je už prejazdný

Horský priechod Čertovica v okrese Liptovský Mikuláš je podľa informácií operačného strediska Krajského riaditeľstva PZ v Žiline už prejazdný.

Horský priechod Huty je neprejazdný pre nákladnú dopravu nad 12 metrov a diaľnica D1 je prejazdná bez obmedzení. V okrese Čadca je hraničný priechod Svrčinovec prejazdný v smere do Českej republiky i na Slovensko pre osobnú i nákladnú dopravu. Prejazdný je aj horský priechod Makov a obec Klokočov.

V Ružomberku je pokazený semafor na križovatke cesty 1/18 a 1/59 v smere na Banskú Bystricu, ktorého oprava potrvá niekoľko dní. V okrese Ružomberok je horský priechod Donovaly zjazdný pre všetky vozidlá.

V okrese Žilina sú pre osobnú dopravu zjazdné horské priechody Rovná hora a Kľak, na ktorom je 5 cm vrstva snehu. Prejazdná je aj cesta 1/18 pri Strečne. V okrese Martin sú pre všetku dopravu prejazdné horské priechody Šturec, Kremnické Bane a Vyšehradné.

V okrese Dolný Kubín sú všetky cesty zjazdné pre všetky druhy dopravy.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Perla farebné tulipány

Perla farebné tulipány

24,99
Perla červené ruže valentín

Perla červené ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk