Ján Benec z Inakosti tvrdí, že na rozdiel od zahraničia na Slovensku existuje biele miesto v oblasti poskytovania psychologických služieb pre LGBT ľudí. „Vnímali sme absenciu podporných služieb a odborných informácií pre túto skupinu ľudí, ale aj pre ich blízkych a laickú verejnosť a rozhodli sme sa zmeniť to,“ doplnil Benec.
Kurz osobného rozvoja pre LGBT ľudí vytvoril bezpečný priestor, v ktorom mohli homosexuáli rozoberať pre nich dôležité témy, zdieľať skúsenosti a riešenia zložitých situácií. S cieľom zlepšiť informovanosť odborníkov a odborníčok v tejto oblasti bola vypracovaná informačná príručka, ktorá obsahuje podnety a odporúčania pre psychologické poradenstvo týkajúce sa LGBT ľudí. Príručka, ale aj množstvo brožúrok budú v budúcich týždňoch distribuovať zdarma do psychologických poradní.
Súčasťou projektu bol prieskum, ktorý zisťoval, ako a či využívajú homosexuáli psychologické služby. Formou elektronického dotazníka sa na prieskume zúčastnilo 253 LGBT ľudí. „Prieskum bol svojím množstvom výnimočný,“ povedala psychologička Hana Smitková, ktorá na projekte tiež spolupracovala.
Z výsledkov prieskumu vyplýva, že 27 percent respondentov navštívilo psychológov v súvislosti s problémami vo vzťahoch s rodičmi či okolím. Väčšina ľudí mala podľa Kuruca s psychológmi pozitívne skúsenosti, avšak niektorí zažili z ich strany aj predsudky. Benec hovoril aj o prípade, keď psychológ odporúčal liečiť 15-ročného homosexuála elektrošokmi. „Navrhovať nejaké lieky v roku 2012 na liečbu homosexuality je choré, je to nezmysel, je to kontraproduktívne a poškodzuje to ľudí,“ dodal Benec.
Projekt psychologickej podpory pre LGBT komunitu finančne podporil Úrad vlády SR sumou 10 700 eur, ale aj ambasády Fínska, Nórska a Švajčiarska.