Podplácanie poslancov vyšetria nanovo

Rozoberanie 300-tisícových úplatkov pre poslancov na videozázname rozhovoru medzi Richardom Sulíkom a Mariánom Kočnerom podnietilo Úrad boja proti korupcii k obnoveniu trestného stíhania. Polícia už síce podplácanie pri voľbe generálneho prokurátora vyšetrovala, ale pred deviatimi mesiacmi dospela k záveru, že skutok sa nestal, a preto stíhanie zastavila.

26.02.2012 15:21
Sulík u Kočnera Foto:
Richard Sulík u Mariána Kočnera.
6

„Na základe nových skutočností začal Úrad boja proti korupcii v prípade opäť konať,“ povedala v piatok hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová. „Úrad špeciálnej prokuratúry nové zverejnené informácie preverí,“ potvrdila i hovorkyňa Generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová. Aký postup zvolia a koho predvolajú na výsluch, odmietli uviesť.

Sulík, v tom čase predseda Národnej rady, sa s Kočnerom baví o šiestich „zradcoch“, teda poslancoch, ktorí počas voľby generálneho prokurátora v rozpore s koaličnou dohodou hlasovali za Dobroslava Trnku. Podľa Sulíka mali za svoj hlas dostať 300-tisíc eur. Ponuku mal dostať i poslanec SaS Juraj Droba. Druhým mal byť niekto, kto pri ňom sedí v poslaneckej lavici.

Rozhovor o možnom korumpovaní poslancov počas voľby generálneho prokurátora
Kočner: Šesť ľudí vás zradilo. Teraz je otázkou a čo za nimi.

Sulík: Hovorí sa, že peniaze, 300-tisíc za hlas. Takáto suma chodila včera po parlamente. Oni to nie sú nejaké ťažké charaktery. Ďuro, že dostal ponuku.
Kočner: Vieš, kto mu tú ponuku dal. To je zaujímavé. Niekto z KDH.
Sulík: To je možné.
Kočner: Ešte sa vráťme k tvojmu poslancovi. Raz ti poviem, kto to bol.
Sulík: Ďuro hovoril, že dostal ponuku.
Kočner: A čo s tým urobil? Ko…, mal s tým niečo urobiť. Ale on o tej ponuke chvíľu aj diskutoval.
Sulík: Ďuro povedal, že má dvoch. Nevieš, kto bol ten druhý? To by ma skôr zaujímalo.
Kočner: On sa mal vyjadrovať, že je to niekto, kto je vľavo alebo vpravo vedľa neho (v parlamentných laviciach, pozn. red.).
Sulík: Zaujímavé.
Zdroj: <a href=„http://­sksasanka.tum­blr.com“ target=„_blank“ >sksasanka.tum­blr.com//

Droba poprel, že by sa ho niekto snažil podplatiť. „Ja som žiadnu ponuku nedostal. Vypovedal som o tom aj na polícii a tým je to pre mňa uzavreté,“ vyhlásil. V parlamente vedľa neho sedí sprava Natália Blahová (SaS) a zľava Martin Fecko (Obyčajní ľudia). S Feckom sa nám v piatok nepodarilo spojiť, no Blahová potvrdila, že šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič ju vraj upozornil, že ju niekto osloví.

„Krátko po voľbe generálneho prokurátora za mnou prišiel. Vraj sa stretol s naším spoločným známym, ktorého posielali za mnou, aby mi dal istú ponuku. Nič viac mi už nepovedal, ani to, o koho ide,“ hovorí Blahová. Keď polícia prvý raz vyšetrovala podozrenie z podplácania poslancov, Blahová o tom, čo sa dozvedela, informovala s tým, že spomínanú ponuku napokon nedostala. Ako priznala, neprikladala tomu veľký význam.

Asi pred mesiacom ju však vyhľadal spomínaný známy z Trnavy, ktorý bol krajským predsedom istej strany, a oznámil jej to, o čom hovoril Matovič. „Povedal, že mi mal dať 666-tisíc eur, aby som nielen pri voľbe prokurátora, ale aj pri iných zákonoch hlasovala tak, ako si budú predstavovať. Udal to vraj polícii, lebo dostal strach,“ tvrdí Blahová. Aj ona následne podala trestné oznámenie. „Doteraz ma však nevyzvali, aby som prišla vypovedať,“ uzavrela poslankyňa.

Matovič potvrdil, že Blahovú varoval, podľa neho to však bolo ešte pred voľbou generálneho prokurátora, v júli alebo auguste 2010. Poslankyňa to údajne brala na ľahkú váhu. Na otázku Pravdy, prečo nekonal a neohlásil informácie o možnej korupcii na polícii, odpovedal, že ich mal iba z druhej ruky. „Neoznámil som to, pretože mi ten známy povedal, že trestné oznámenie podá sám. On ho aj podal, ale až o rok neskôr. Nehovoril mi nijaké podrobnosti,“ zdôvodnil Matovič.

Žiadny krok v tomto smere však neurobil ani Sulík, hoci video dokazuje, že o možnej korupcii vedel. Podľa právničky Lucie Kurilovskej z Ústavu štátu a práva mal Sulík ako vtedajší druhý najvyšší ústavný činiteľ podozrenie z korupcie oznámiť.

„Samozrejme, že tá videonahrávka je protizákonná a nemožno ju použiť ako dôkaz. Jednoznačne z nej však vyplýva, že rozprával o tom, že niekomu sľúbili peniaze. Keď mal také vedomosti, mal konať a informovať orgány činné v trestnom konaní,“ zdôraznila odborníčka na trestné právo. Pripomenula, že práve táto vláda propaguje protikorupčné opatrenia a boj proti korupcii má i v programovom vyhlásení.

So Sulíkom, ktorý sa v sobotu vrátil z Ameriky, sa Pravde v piatok spojiť nepodarilo. Hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová jeho nečinnosť vysvetľuje tým, že v tom čase už prípad vyšetrovala prokuratúra. „Na výsluchu bol aj pán Sulík, rovnako ako ďalší poslanci. Takže vyšetrovatelia mali všetky potrebné informácie,“ povedala. Podľa zistení Pravdy poslanci SaS chýry o podplácaní údajne pokladali len za ďalšiu klebetu, ktorú nebolo možné overiť.

Voľby generálneho prokurátora

*** 3. novembra 2010** – prvá neúspešná voľba generálneho prokurátora, ktorá odštartovala vládnu krízu, ani jeden z kandidátov Dobroslav Trnka a Eva Mišíková, ktorí postúpili do druhého kola, nezískal väčšinu, Trnka získal 68 hlasov, Mišíková 47
*** 2. decembra 2010** – druhá voľba generálneho prokurátora, premiérka pohrozila, že ak vyhrá Dobroslav Trnka, podá demisiu, od ktorej ju napokon delil jediný hlas, ktorý chýbal Trnkovi na znovuzvolenie, čo znamená, že ho podporili aj niektorí koaliční poslanci, za Trnku hlasovalo 74 poslancov, za Čentéša 73
*** 17. mája 2011** – Trnka kandidoval sám, lebo pred voľbou sa vzdal kandidatúry Jozef Čentéš, Trnku volilo 70 zo 150 poslancov, takže zvolený nebol
*** 17. júna 2011** – poslanci zvolili za generálneho prokurátora kandidáta koalície Jozefa Čentéša. Ten podľa oficiálnych výsledkov získal v tajnej voľbe 79 hlasov od 80 prítomných zákonodarcov
(vv)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba