Na odpočúvanie dával tajným pokyn minister

29.02.2012 12:00
Galko, SaS
Odpočúvanie novinárov Pravdy a riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka zrejme nariadil bývalý minister obrany Ľubomír Galko. Autor:

Odpočúvanie novinárov a riaditeľa spravodajskej televízie TA3 Michala Gučíka mal podľa uznesenia o začatí trestného stíhania nariadiť bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS).

Podľa informácií Pravdy takto vypovedali svedkovia. Odpočúvanie Gučíka mal vtedajší minister obrany nariadiť rozkazom, v prípade troch novinárov Pravdy na to údajne vydal pokyn.

V uznesení o začatí trestného stíhania sa podľa informácií Pravdy uvádza celkovo 18 skutkov, ktoré vyšetruje Generálna prokuratúra. V jednom prípade ide o odpočúvanie a sledovanie riaditeľa spravodajskej televízie. Tri ďalšie skutky sa týkajú odpočúvania redaktorov Pravdy. Vojenské obranné spravodajstvo na nich založilo spisy pod krycími menami Kuna, Voda a Rieka.

Kauzu odpočúvania odhalil denník Pravda v novembri minulého roka. Galka škandál stál kreslo ministra obrany, premiérka následne odvolala aj šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu. Neskôr sa zistilo, že okrem novinárov boli bezdôvodne odpočúvané najmenej dve desiatky ďalších ľudí. Vrátane kamionistu, ktorý náhodne išiel za ministrovým autom. Jeho monitorovanie sa uzavrelo po tom, čo tajná služba zistila, že ide o bezvýznamné rozhovory v maďarčine. Prokuratúra už v odpočúvacej afére obvinila niekoľko ľudí pre spáchanie viacerých trestných činov.

Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Peter Žiga (Smer) hovorí, že k priamym dokladom, ktoré by potvrdzovali, že odpočúvania nariadil Galko, sa členovia výboru nedostali. „Videli sme iba žiadosti, ktoré išli na súd, a povolenia súdu,“ vysvetlil. Zároveň však priznal, že informácie o tom, že od bývalého ministra vyšiel rozkaz a pokyny na odpočúvanie v štyroch prípadoch, už zachytil z prostredia Generálnej prokuratúry.

Nepriamo to naznačuje i vyjadrenie námestníka generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Na otázku, či exminister obrany o odpočúvaniach vedel alebo na ne dal príkaz, pred týždňom odpovedal, že to bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. „Sú tam už teraz zabezpečené dôkazy, ktoré jednoznačne hovoria, že títo ľudia konali na rozkaz alebo na pokyn. Záver si spravte sami, ja nebudem predbiehať,“ povedal Trnka pre TA3.

Generálna prokuratúra odmietla prezradiť, či má nejaké doklady, ktoré by preukazovali, že bol do odpočúvania zapojený aj Galko. „Uvedenú vec nebudeme v súčasnosti komentovať,“ vyhlásila v utorok hovorkyňa Jana Tökölyová.

Denník Nový Čas tvrdí, že Galko sa osobne angažoval v monitorovaní Gučíka s krycím názvom Paralen. Ako dôkaz uvádza uznesenie, v ktorom sa spomína, že riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (Pavol Brychta, pozn. red.) na to dostal rozkaz od vtedajšieho ministra obrany.

Prečo mal minister odpočúvanie Gučíka nariadiť rozkazom a pri redaktoroch Pravdy vydal iba pokyn, nie je celkom jasné. Podľa informácií z prostredia rezortu však rozdiel v týchto nariadeniach nie je veľký. Rozkaz je dôraznejší – keď ho niekto vydá, vyžaduje, aby sa splnil a jeho splnenie treba nahlásiť. Pokyn na rozdiel od rozkazu možno vydať aj esemeskou alebo e-mailom. Pre vojakov má však väčší význam rozkaz, keďže pokyn nie je zadefinovaný ako „normatívny akt“.

Bývalý minister obrany Ivan Šimko, ktorý rezort krátko riadil počas druhej Dzurindovej vlády, vraví, že minister by sa nemal takýmto spôsobom miešať do práce VOS. „Ja som také priame úlohy nezadával a podľa mňa to ani nepatrí do kompetencií ministra. Ten má riadiť ministerstvo a niesť politickú zodpovednosť za rezort. Táto tajná služba navyše určite nemá slúžiť na to, aby sledovala novinárov či nejakých politických súperov. Má odhaľovať riziká, ktoré sa týkajú bezpečnosti štátu,“ podotkol Šimko.

S Galkom sa Pravde v utorok nepodarilo spojiť. Celý čas však popiera, že by VOS zasahoval do činnosti. „Na základe údajne "hodnoverných“ informácií z dokumentu, ktorého existenciu a obsah Generálna prokuratúra oficiálne vôbec nepotvrdila, určite nebudeme nikoho z kandidátky sťahovať," odmietla úvahy o možnom odstúpení Galka z kandidačnej listiny hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová. Exminister Galko reagoval na článok Pravdy až dnes. Poprel tvrdenia, že on vydal rozkaz agentom Vojenského obranného spravodajstva na odpočúvanie troch novinárov a šéfa televízie TA3 Michala Gučíka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku