Protest Gorila pokračoval pred sídlami KDH a SaS, polícia zadržala päť osôb

Posledná hŕstka protestujúcich v Bratislave sa presunula pred sídlo SaS, kde na nich čakali opäť ťažkoodenci a pred Liberálny dom priviezli aj vodné delo. Vedenie strany SaS Richard Sulík, Ľubomír Galko, Martin Poliačik a Jozef Mihál vyšli von a diskutovali s protestujúcimi.

02.03.2012 12:39 , aktualizované: 03.03.2012 09:30
protest, Gorila Foto:
Protestujúci sa z Hodžovho námestia presunuli pred budovu centrály KDH, na ktorú hádzali toaletný papier.
debata (68)

Počas ohlásených piatkových verejných zhromaždení v centre Bratislavy nebol narušený verejný poriadok, preto podľa bratislavského policajného hovorcu Františka Peczára polícia nemusela zasahovať. Pri následných neoznámených častiach zhromaždenia však polícia zasahovala a celkovo predviedla päť osôb.

Podľa policajného hovorcu pred budovou jednej z politických strán na Bajkalskej ulici sa zhromaždilo približne 400 ľudí, ktorí na budovu hádzali vajíčka, banánové šupky a kamene. Polícia tu využila sily a prostriedky na vytláčanie davu spred budovy a z tohto miesta predviedla na policajné oddelenie dve osoby za priestupok neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci. Časť účastníkov tohto neoznámeného verejného zhromaždenia sa potom podľa Peczára presunula pred budovu jednej z politických strán sídliacej na Priemyselnej ulici v Bratislave.

Tu policajti použili sily a prostriedky na eliminovanie protiprávneho konania účastníkov neoznámeného zhromaždenia, zasahovať nemuseli. V rámci monitorovania situácie v hlavnom meste polícia zistila, že skupina občanov sa presunula aj pred budovu jednej z politických strán sídliacej na Súmračnej ulici v Bratislave. Odtiaľ policajti previedli na policajné oddelenie tri osoby za priestupok proti majetku, keďže hádzali na budovu strany vajíčka.

Účastníci protestu hádzali na sídlo KDH toaletný papier

Účastníci protestu Gorila sa pred sídlo SaS presunuli spred centrály KDH. Asi 20 metrov od presklených dverí ich tam zastavilo niekoľko desiatok ťažkoodencov, ktorí budovu chránili. Hoci sa v dave pohybovalo aj niekoľko radikálne naladených mladých ľudí, nikto z nich sa nepokúsil prekonať policajný kordón.

Demonštranti hádzali ponad hlavy poriadkových síl kotúče toaletného papiera a pokrikovali heslá ako „KDH do basy“ a „policajný štát“. Protestujúci pritom používali svoj hlas, píšťalky a rapkáče. Ťažkoodencov posilnili ďalší policajti so štítmi. Polícia vyzývala cez megafón, aby sa účastníci protestu rozišli, pretože je to nezákonné, na čo účastníci reagovali pokrikmi nevôle. Jedného z aktivistov, ktorý mal v rukách megafón, vzali policajti z davu a zaviedli pred vestibul.

Vzhľadom na to, že budova nebola označená straníckym logom, útoky na samotný objekt sa nekonali, niektorí účastníci pochodu dokonca najprv prešli mimo straníckej centrály.

Líder strany Ján Figeľ dopoludnia poukázal na to, že hodnoty ako sloboda, demokracia a právny štát, za ktoré demonštranti bojujú, si vyžadujú predovšetkým osobnú angažovanosť a zodpovednosť. „Som rád, že dnes môžu mladí ľudia slobodne vyjadrovať svoje názory a pozývam ich nielen na vyjadrovanie názorov, ale aj na priamu, osobnú angažovanosť v politike. To je vždy adresnejšia a účinnejšia odpoveď, než len vyjadrovanie názorov,“ komentoval plánovaný pochod protestujúcich.

Polícia postavila okolo Prezidentského paláca zátarasy

Protestné zhromaždenie Gorila pred Prezidentským palácom sa zaobišlo bez incidentov. Polícia sídlo hlavy štátu po celom obvode obkľúčila kovovými zátarasami a znemožnila tak, aby sa opakoval scenár predchádzajúcich protestov, kedy demonštranti útočili na Grasalkovičov palác banánmi a vajíčkami.

Podujatie sa v piatok v centre Bratislavy začalo o 16.00 h za účasti zhruba 200 ľudí. Opakoval sa tak scenár spred týždňa, keď počet demonštrantov len nevýrazne prevyšoval počet policajtov.
Na zostrojenom pódiu vystupovala hlavne Ľubica Lehotská. Ďalší poprední organizátori Peter Pčolinský ani Lucia Gallová na proteste v Bratislave neboli. Krátko po úvode sa do davu organizovane zamiešala skupina asi 20 mladých ľudí, ktorí namietajú voči „budúcim gorilám v politike“. Pri sebe mali profesionálne vyrobené transparenty, ktoré odsudzovali mimoparlamentné hnutie 99 percent.

Na piaty protest Gorila v Bratislave prišli na... Foto: Robert Hüttner
protest, Gorila Na piaty protest Gorila v Bratislave prišli na Hodžovo námestie stovky ľudí.

Zhruba hodinu po začiatku protestu sa počet demonštrantov zvýšil asi na 400 ľudí. Organizátori protestov, tak ako aj minulý týždeň, dali priestor na scéne pre krátke príhovory účastníkov, k slovu sa však dostalo len zopár ľudí.

V Banskej Bystrici opäť žiadali zrušenie predčasných volieb

Zrušenie predčasných parlamentných volieb vyhlásených na 10. marca opäť žiadali organizátori na dnešnom proteste Gorila v Banskej Bystrici, ktorý sa konal podvečer na Námestí SNP. Ako uviedol jeden z organizátorov Erik Leitner, stále trvajú na tom, že tieto voľby sú nedemokratické, protiústavné a nepovažujú ich za správne. Podľa neho sa podvečer na námestí zišlo okolo 200 ľudí. Niektorí z nich držali nad hlavami transparenty ako „Stop gorilám, chceme priamu demokraciu“, „Stop predčasným voľbám,“ v dave sa objavila aj malá klietka s plyšovou gorilou.

„Prišli v takom počte, v akom prišli. My sme veľmi radi, že prišli tí ľudia, ktorí to vo vnútri cítili, že nás majú podporiť,“ uviedol Leitner. Podľa neho tak vyjadrili, že im nie je jedno, ako to funguje v tejto krajine. Ako však skonštatoval, účasť na proteste tiež ukázala, že správa vecí verejných nie je občanom až taká blízka. „Asi majú taký pocit, že sa ich to netýka.“ Odkázal, že sa to týka každého jedného z nás. Na otázku, či si vedia predstaviť, že vyvinú ešte väčší tlak, napríklad na ústavných činiteľov, aby boli voľby odložené, Leitner zhrnul, že napríklad písomne podávali výzvu prezidentovi SR, tiež poslancom Národnej rady SR, boli aj v parlamente, písomne vyzvali na zrušenie predčasných parlamentných volieb.

Na proteste boli kritizované aj médiá za to, ako informujú. Ľuďom na námestí rozdávali tiež letáky o predčasných parlamentných voľbách, ktoré sú podľa nich nemorálne, protiústavné, nedemokratické a ľudia majú žiadať zrušenie volieb, úradnícku vládu, zmenu ústavy a výsledkom majú byť nové demokratické voľby. Leták vyzýva na občiansku mobilizáciu, ktorá má znamenať väčšie zapojenie občanov. „Znamená, urobme to inak, urobme to novým spôsobom, ustanovme vládu, ktorá bude zložená z odborníkov, ktorá bude zložená z morálne čistých ľudí, ktorým bude záležať na tom, aby odovzdávali maximum sami zo seba v prospech verejnosti, a toto sa žiaľ neudialo, a preto sme v takej situácii, v akej sme a každých 20 rokov sa nám to opakuje,“ skonštatoval Leitner. Pripomenul protesty, ktoré tu boli aj pred vyše 20 rokmi, aj predtým.

Najbližšia akcia bude v pondelok (5.3.) o 17.00 h v priestoroch Pamätníka SNP, kde sa bude konať verejná diskusia Voľby 2012. Najbližší protest v Banskej Bystrici plánujú organizátori na budúci piatok.

68 debata chyba