Stotisíc pacientov bude mať drahšie lieky

Zdravotné poisťovne od apríla viac nebudú pacientom hradiť účinný liek na chronické žilové ochorenia. Zhruba stotisíc ľudí si tak za jedno balenie namiesto súčasných 11 eur zaplatí 16,50 eur. Žiadna náhrada za tento liek pritom neexistuje.

06.03.2012 20:00, aktualizované: 07.03.2012 08:01
lieky, lekáreň Foto: ,
Preradenie 92 liekov medzi doplnkové obhajuje ministerstvo zdravotníctva tým, že v mnohých prípadoch ide o lieky bez dostatočne preukázaných klinických účinkov.
debata (28)

Pacienti by si po novom mali priplatiť za liek Detralex. Ten sa už roky na Slovensku aj vo svete používa na liečbu chronických žilových ochorení, ktorými trpí až 70 percent ľudí. Už pri súčasnej úhrade poisťovní tohto lieku na úrovni 5,52 eura ho cena robila pre mnohých pacientov takmer nedostupným. Napriek tomu ho ministerstvo zdravotníctva vyhláškou preradilo medzi takzvané doplnkové, ktoré poisťovne neuhrádzajú. „Všetka ťarcha doplatkov sa tak presunie zo zdravotných poisťovní na pacienta. Už teraz platil za tento liek ročne 110 eur a keď mu pridáme aj úhradu poisťovní, platiť bude ďalších 50 eur. Otázka je, koľko pacientov prestane užívať tento liek, alebo ho bude užívať len občas a aký to bude mať efekt na jeho zdravotný stav,“ povedal prednosta ústavu Farmácie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity Juraj Sýkora. Ako dodal, je presvedčený, že niektoré lieky majú byť vyradené zo zoznamu kategorizovaných liekov, ale nie Detralex.

Ministerstvo zdravotníctva preradenie 92 liekov medzi doplnkové obhajuje tým, že v mnohých prípadoch ide o lieky bez dostatočne preukázaných klinických účinkov. Odborníci to v prípade Detralexu spochybňujú. „Jeho účinnosť dokázali mnohé štúdie,“ povedala Viera Štvrtinová zo Slovenskej angiologickej spoločnosti.

Jozef Komorný si nemohol vyliečiť vred predkolenia 30 rokov a pred štyrmi rokmi mu dokonca pre rozsiahle otvorené rany navrhovali amputáciu nôh. Dnes po polročnej liečbe má predpoklad, že sa mu do konca roka všetky rany zahoja. „Cítim sa lepšie po tom lieku. Nemám také ťažké nohy, nebolia ma toľko a konečne sa v noci aj vyspím. Predtým to bolo hrozné,“ opisuje svoju skúsenosť 80-ročný dôchodca zo Skalice.

Pri 132-eurovom dôchodku môže Komornému zvýšenie doplatku za liek na 16 eur spôsobiť problémy. Rovnako tak aj ďalším pacientom. Detralex totiž nemá priamu liekovú náhradu. Viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ hovorí, že niektorí pacienti sa už dnes v lekárňach sťažujú na vysoký 11-eurový doplatok. „Keď sa hovorilo, že už od januára bude drahší tento liek, razantne sa zvýšila jeho spotreba, ľudia sa predzásobovali. Na základe tejto skúsenosti môžeme povedať, že ľuďom sa asi ešte vyšší doplatok nebude páčiť,“ myslí si Sukeľ.

Preradenie lieku na žilové ochorenia medzi doplnkové kritizujú aj lekári chirurgovia, ktorí sa viac ako na liečbu tabletkami zameriavajú na operatívu. „Napriek tomu, že som chirurg, nemám dobrý pocit z toho, keď z liečby vypadáva jeden článok. Mám taký dojem, že odobratie tejto účinnej liečby nám rúti stavbu, ktorú sme na Slovensku vystavali, a tento systém celkom dobre fungoval. Bol by som nerád, keby som sa musel o pol roka pozerať na ruiny toho, čo tu bolo vytvorené len preto, že sa tak niekto rozhodol. Niekto, kto má zrejme obrovské klinické skúsenosti na ministerstve zdravotníctva,“ povedal ironicky angiochirurg František Žernovický.

Podľa ministerstva zdravotníctva zaradenie lieku Detralex do systému verejného zdravotného poistenia nie je v európskych krajinách štandardom. „Liek je registrovaný v 19 štátoch Európy, pričom z verejného zdravotného poistenia je hradený iba v siedmich. Uhrádzaný nie je ani len v samotnom Francúzsku, teda v krajine svojho výrobcu,“ doplnila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa minulý rok uhradila za tento liek takmer 4,3 milióna eur za viac ako 184-tisíc pacientov. „Ušetrené finančné prostriedky prispejú na úhradu inovatívnych, finančne mimoriadne nákladných liekov na závažné ochorenia,“ povedala hovorkyňa najväčšej poisťovne Petra Balážová.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy