Gorila: Demonštranti hádzali svetlice, polícia použila slzný plyn

Protestný pochod Gorila v Bratislave, ktorý sa mal skončiť na Námestí SNP, sa približne o 19.30 h odklonil od ohlásenej trasy a presunul smerom k budove Národnej rady SR.

, 09.03.2012 17:02, aktualizované: 22:12
protest, Gorila Foto:
Ťažkoodenci použili na účastníkov protestu Gorila slzotvorný plyn.
debata (221)

Asi 200 metrov od neho však cestu približne 300 demonštrantom zablokovali policajní ťažkoodenci, ktorí ich už nepustili ďalej.

Policajti zadržali aj organizátorku protestu Gallovú

Z davu po niekoľkých minútach začali lietať vajíčka, banány, toaletný papier, svetlice a niekoľko dlažobných kociek. Polícia protestujúcich viackrát vyzvala, aby sa rozišli, tí však výzvu neuposlúchli. Následne polícia pristúpila k zákroku, počas ktorého použila špeciálnu pyrotechniku a slzný plyn.

Demonštrantov policajti odtlačili len o niekoľko desiatok metrov ďalej. Sedem mladíkov sa odmietalo pohnúť z miesta a ľahlo si na zem. Týchto, ako aj ďalších niekoľko ľudí, polícia na mieste zadržala. Medzi predvedenými bola aj jedna z organizátoriek protestov Lucia Gallová. Po zákroku na miesto postupne dorazili dve sanitky, kde ošetrili ľahko zranených mladíkov.

Protestujúci zotrvali pred parlamentom zhruba do 21.50 h. V dave sa objavila symboly futbalových fanúšikov a niekoľko podgurážených neplnoletých ľudí. Hoci situáciu celý čas monitorovalo vozidlo s vodným delom, nakoniec ho nebolo nutné použiť a protestujúci sa postupne rozišli sami. „Podľa mňa zákrok nebol celkom adekvátny,“ povedal jeden z organizátorov podujatia Peter Pčolinský.

V kauze Gorila by malo padnúť prvé obvinenie

V prípade vyšetrovania korupčnej kauzy Gorila by malo údajne už budúci týždeň padnúť prvé obvinenie. Médiá o tom informoval investigatívny novinár Tom Nicholson odvolávajúc sa na svoj zdroj z polície. „Nie je to niekto, kto pracuje pre nejakú finančnú skupinu, skôr je to štátny zamestnanec,“ priblížil.

Nicholson nechcel prezradiť ďalšie informácie. Dôvodom sú podľa neho aj parlamentné voľby, ktoré sa budú konať v sobotu (10.3.). „To je niečo, čo nemôžete napísať ako blog – proti komu, ako a prečo – bez toho, aby vás niekto neobvinil, že robíte kampaň pre Lipšica alebo proti niekomu inému,“ vysvetlil. Svoj prvý blog, ktorý má byť financovaný aj z dobrovoľných príspevkov, plánuje Nicholson zverejniť už 11. marca.

Podľa Nicholsona polícia v danej veci koná a nazhromaždila dostatok dôkazov na to, aby kauzu nebolo možné zamiesť po voľbách pod koberec. „Zdá sa, že zhromaždila dostatok dôkazov, aj keď možno nepríjemných, aby vzniesla obvinenia. To je veľmi dôležitý moment,“ priblížil. Dobrou správou pre vyšetrovanie Gorily je podľa neho aj prísľub predsedu Smeru Roberta Fica, že nezruší skupinu vyšetrovateľov kauzy po voľbách.

Nicholson bol jedným z rečníkov na proteste Gorila v Bratislave. Zúčastnených vyzval na účasť na voľbách a hlasovanie za zmenu.

Demonštranti vypískali kandidátov politických strán z pódia

Na Námestie slobody pred viac ako tisícku demonštrantov pozvali organizátori aj predstaviteľov politických strán. Podľa investigatívneho novinára to bolo nesprávne rozhodnutie. „Politici sem nepatria. Nemám problém s tým, aby sa pozerali, ale to, aby Ivan Weiss (99%-občiansky hlas) tu mal nejaký príhovor, to sa mi zdá absurdné… Podľa môjho skromného názoru je to chyba,“ komentoval Nicholson rozhodnutie organizátorov.

V dave sa pohybovala viac ako desiatka kandidátov, prevažne mimoparlamentných strán. Okolo pódia stáli kandidáti SaS, OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností, SOS, 99% – občiansky hlas, Robíme to pre deti – SF a predstavitelia ďalších strán.

Účastníci protestu vypískali politikov, ktorí prišli na demonštráciu, aby sa im prihovorili a vyslovili podporu. Dav musel upokojovať líder islandských protestov Hördur Torfason.

Ako prvý sa pred účastníkov mítingu postavil poslanec SaS Martin Poliačik, ktorý sa pokúsil demonštrantom vysvetliť, že „majú plné právo byť nespokojní“. Dav mu však nedal šancu. Jeho prejav napriek zvukovým reproduktorom bol zahlušený pokrikmi protestujúcich, zvukom píšťal a vuvuzel. Po chvíli smerom k pódiu vyletelo z masy niekoľko vajíčok, banánových šupiek, niekto dokonca do politika hádzal petičné hárky organizátorov protestu.

Podobne pochodili aj kandidáti mimoparlamentných strán Národ a Spravodlivosť, Robíme to pre deti – SF, hnutia 99%-občiansky hlas a SDĽ. Jediný, komu sa podarilo čiastočne osloviť demonštrantov, bol líder Strany občanov Slovenska (SOS) Peter Marček, ktorý sa však predstavil ako zástupca „strany športovcov“.

Rozvášnený dav, ktorý nahnevali vystúpenia politikov, na proteste musel upokojovať až jeden z rečníkov dnešného mítingu Hördur Torfason. Líder revolúcie na Islande vysvetlil, že jeho protest mal úspech, pretože demonštranti nikdy nepoužili násilie. Napriek tomu sa pridal ku kritike prítomných kandidátov. „Demonštrácia je pre ľudí, nie politikov… Politici by sa mali hanbiť,“ odkázal zúčastneným kandidátom.

Na dosiahnutie zmien v krajine stačí jeden človek, tvrdí Torfason

Na to, aby sa v krajine dosiahla zmena, stačí len jeden človek. Počet ľudí na demonštráciách totiž nie je natoľko kľúčový ako myšlienky, ktoré presadzujú. Na úvod protestu Gorila to povedal jeden z hlavných rečníkov protestu Gorila v Bratislave a iniciátor politických zmien na Islande Hördur Torfason.

„Korupcia je jed spoločnosti a my to vieme – postihla ľudstvo v minulosti znova a znova, a to sa deje aj dnes. Zmena sa vždy začína jedným hlasom a potom sa stáva väčšou,“ povedal Torfason. Umelec začal svoju akciu spievaním pesničiek s politickou tematikou pred budovou národného parlamentu. Masovosť jeho podujatia získali po tom, ako začal náhodným okoloidúcim ponúkať, aby vyjadrili svoj názor na politickú situáciu v krajine.

Protest Gorila sa začal o 16.00 h. na Námestí SNP. Protest sprevádzal zber podpisov pod petíciu a referendum, ktoré zostavili organizátori mítingu. V oboch dokumentoch sa venujú trom rovnakým témam. Ide o zrušenie trestnoprávnej imunity, žiadosť o prijatie balíka protikorupčných opatrení a požiadavku o sfunkčnenie referenda. „Náš cieľ je ten istý ako doteraz, to znamená poukázať na rozsah korupcie, nemorálnosť volieb a povzbudiť občanov, aby sa viac začali zaujímať sami o seba,“ komentoval protest jeden z jeho organizátorov Peter Pčolinský.

Protest v Žiline prišlo podporiť asi 200 ľudí

Proti Gorile prišli na Námestie Andreja Hlinku v Žiline protestovať približne dve stovky ľudí.
Slabšiu odozvu na sociálnej sieti kompenzovali organizátori podľa Zdena Múčku podporou masívnejšej letákovej kampane, transparentov a výzvami z auta. „Čiže, ľudia sa mohli dozvedieť o proteste týmto spôsobom. Najpodstatnejšou zmenou oproti predošlému protestu je zbieranie podpisov za vyhlásenie referenda s tromi medializovanými požiadavkami,“ povedal Múčka.

Na pódiu sa postupne vystriedalo viacero rečníkov, ktorí kritizovali korupciu, politikov, pasivitu a strach ľudí i informovanie o protestoch Gorila v médiách. Niektorí sa pýtali, kde je dvetisíc ľudí, ktorí prišli protestovať na Námestie Andreja Hlinku vo februári.

Po ukončení príhovorov prešli účastníci zhromaždenia k budove prokuratúry, mestského úradu a na Mariánske námestie. Organizátori im poďakovali za pokojnú atmosféru, ktorú zavŕšili zaspievaním slovenskej hymny a konštatovaním, že v protestoch budú pokračovať aj ďalej. Protest monitorovalo v centre mesta viacero mestských policajtov, príslušníkov Policajného zboru a záchranárov.

Demonštrovalo sa aj v Poprade a Nitre

Deň pred parlamentnými voľbami sa do protestu Gorila v Poprade zapojilo okolo 150 ľudí. To je omnoho menej ako v priebehu prvých protestov, keď do tzv. medzikostolia prišlo svoju nespokojnosť vyjadriť cez 1000 ľudí. Hlavného organizátora popradských protestov Zbyňa Džadoňa to sklamalo, avšak zároveň neprekvapilo.

„Príčin je podľa mňa viac, jednou z nich je aj tá, že mnoho z ľudí si myslelo, že stačí raz – dvakrát prísť do ulíc, zakričať, prejaviť hnev a že niečo sa radikálne zmení. Tejto našej aktivite ešte niečo chýba, nemáme niečo konkrétne, čo by sme dali, ale nemali sme na to dostatok času,“ konštatoval Džadoň. Organizátorom podľa neho chýbajú malé víťazstvá, a to znamená, že ľudia nie sú motivovaní vyjsť do ulíc. „My tu nie sme od toho, aby sme niečo zmenili, musíme mať podporu a zmena začína od každého jedného človeka, ktorému nie je jedno, čo sa okolo neho deje,“ dodal.

Popradský protest sa začal o 16. hodine v tzv. medzikostolí na Námestí sv. Egídia, odtiaľ sa protestujúci presunuli k pošte a pokračovali po hlavnej ceste – Štefánikovej ulici. Počas pochodu sa k nim pridali aj ďalší občania. Kvôli protestujúcim na zhruba 20 minút odstavili dopravu na hlavnej ulici. Organizátori chcú v aktivitách pokračovať aj po voľbách.

„Už sme rozbehli tzv. Podtatranské dialógy, také fórum pre každého človeka, kde budeme preberať aktuálne témy, budeme sa baviť s ľuďmi, očakávať isté námety. Po voľbách sa budeme snažiť o referendum, formuje sa petícia, po ktorej príde referendum o referende, pretože referendum, ako je momentálne schválené, nie je funkčné,“ zdôraznil Džadoň. Podtatranské dialógy by sa podľa neho mali stať pravidelnou záležitosťou.

Približne 20 ľudí prišlo na druhý protest Gorila v Nitre. Organizátori na Svätoplukovom námestí rečnili zhruba hodinu, potom odznela štátna hymna a na záver hodili do rieky Nitry Morenu s tvárami politikov. Nízka účasť organizátorov protestu neprekvapila. „Vôbec sa nečudujem, že je nižšia účasť, pretože v Bratislave je organizátor islandskej revolúcie Hördur Torfason, čiže je to veľký ťahák, hlásili sa autobusy aj z Vrábeľ či Levíc, že idú do Bratislavy. My sme spokojní aj s tou účasťou, ktorá tu je,“ povedal organizátor Peter Meňhart.

Protesty Gorila budú podľa neho pokračovať aj po voľbách, a to aj vtedy, keď na ne príde jeden človek. Okrem toho by chceli organizovať diskusie za okrúhlym stolom v prenajatých priestoroch. Nad založením občianskeho združenia organizátori neuvažujú. „Myslím si, že každý vie vystupovať za seba ako občan a dá sa fungovať aj ako neformálne združenie. Ja nechcem už ani jedno euro dať tomuto štátu za kolok, ktorý by išiel na registráciu občianskeho združenia,“ povedal Meňhart. Na záver vyzval médiá, aby informovali o revolúcii na Islande, ktoré viedla k pádu tamojšej vlády a tvorbe novej ústavy.

Na začiatok protestu Gorila v Bratislave prišlo...
Policajní ťažkoodenci bránili účastníkom...
+2Policajti zadržali niekoľkých ľudí, ktorí sa...
221 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy