Nový mrakodrap - Bajan rozhodne o Bajanovi

Pri bratislavskom Sade Janka Kráľa možno vyrastie ďalší mrakodrap. O osude polyfunkčnej stavby s 25 podlažiami má rozhodnúť územné konanie, ktoré sa v Petržalke začalo tento mesiac. Stavbu projektoval brat petržalského starostu Vladimíra Bajana. Zámer narazil na odpor primátora Bratislavy i občianskych aktivistov. Podľa nich by výšková budova narušila jedinečný park na pravom brehu Dunaja, ktorý už utrpel doterajšou zástavbou. Sad je chránenou pamiatkou.

20.03.2012 12:56
Petržalka, sad janka Kráľa Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

„Tento akt môžeme bez zveličovania nazvať začiatkom likvidácie Sadu Janka Kráľa,“ komentoval zámer Pavel Nechala, právnik organizácie Transparency International Slovensko, ktorý ako obyvateľ blízkeho domu na problém upozornil. V budove má byť hotel, byty a služby, v podzemných garážach vyše 220 parkovacích miest. Ráta sa aj s rozšírením cesty. Ohrozený by bol tiež pozostatok lesíka na Krasovského ulici blízko sadu, ktorý sa v roku 2009 podarilo pred stavbou uchrániť.

Proti projektu už vystúpil bratislavský primátor Milan Ftáčnik. „Moje vyjadrenia z času, keď som bol starostom Petržalky, sú jasne proti takejto výškovej stavbe. Teraz mám možnosť ovplyvniť to cez záväzné stanovisko mesta, čo aj urobím,“ napísal v nedeľu na Facebooku.

Jeho hovorca Ľubomír Andrassy pripomenul, že spomenutý zámer nemá platné záväzné stanovisko mesta, ktorým by sa potvrdzovalo, že je v súlade s územným plánom. Investor, ktorým je spoločnosť F arch, požiadal v septembri 2010 mesto o vydanie záväzného stanoviska, ale nepredložil všetky dokumenty, preto ho napokon nedostal. Podľa aktuálneho územného plánu mesta je v lokalite povolená občianska vybavenosť s priemernou podlažnosťou šesť až osem poschodí.

Konateľ firmy F arch Ján Franz s postojom mesta nesúhlasí. Tvrdí, že záväzné stanovisko vydalo mesto ešte za bývalého primátora Andreja Ďurkovského. Investor na jeho základe dokonca urobil ústupky a stavbu zmenšil. „V čom je vlastne nevhodná? Veď v okolí je už obrovská budova Auparku a ďalšie objekty. Nedotýkame sa ani sadu, sme na jeho rohu,“ bráni sa Franz. Kritika podľa neho vychádza od ľudí, ktorí bývajú v blízkom okolí a prekáža im, že by prišli o výhľad.

Projektantom stavby je Marián Bajan, podľa ktorého zrejme dostala i meno „Polyfunkčný objekt BAJO“. Vydanie územného i stavebného rozhodnutia má pritom na starosti stavebný úrad mestskej časti Petržalka. Jej starostom je Vladimír Bajan, brat projektanta. Starosta možný konflikt záujmov priznáva. Hovorí, že na to už v januári upozornil krajský stavebný úrad. „Požiadal som ho, aby rozhodol o tom, či som vylúčený z prejednávania,“ uviedol Bajan s tým, že úrad to zamietol.

Výstavbu Bajan zatiaľ nepovolil. „Ak stavebný úrad po posúdení návrhu zistí, že nie je v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, stavbu neumiestni a návrh zamietne,“ vyhlásil starosta.

Podľa Eleny Pätoprstej z občianskej iniciatívy Nádej pre Sad Janka Kráľa sa dá podobným projektom zabrániť len rýchlym riešením územného plánu zóny.

4 debata chyba