Protipovodňový program, za ktorý bojovala Radičová, preskúma EK

21.03.2012 20:00, aktualizované: 22.03.2012 08:22
povodeň, prietrž mračien, Píla-Častá
Ilustračné foto Autor:

Kritika sporného projektu protipovodňovej ochrany sa dostala až do Bruselu. O program, ktorý vychádza z návrhu kontroverzného košického ekológa Michala Kravčíka, sa už zaujíma Európska komisia.

Na projekt totiž idú aj peniaze z eurofondov a komisia dostala podnet, že jeho schvaľovanie neprebehlo podľa predpisov. Dosluhujúca premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), ktorá na odštartovanie programu vyčlenila 580-tisíc eur zo svojej rezervy, výhrady odmieta. Podľa nej je projekt v poriadku a sankcie nehrozia.

„Európska komisia dostala sťažnosť, podľa ktorej pri vytváraní programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR nebola dodržaná smernica o strategickom hodnotení životného prostredia, tzv. SEA,“ informovala včera Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V takýchto prípadoch komisia osloví zodpovedné orgány v členskom štáte a prostredníctvom systému EÚ Pilot ich požiada o vysvetlenie. Slovensko má teraz 10 týždňov na vyjadrenie. „Lehota vyprší v apríli. O ďalšom postupe sa rozhodne na základe podrobnej analýzy,“ doplnila Ludviková.

Podľa premiérky sa v Bruseli sťažovala občianska iniciatíva Monitor. Radičová sa pozastavuje nad tým, že kritizovaný program funguje od leta 2010, ale Monitor vznikol až vlani v októbri a na Európsku komisiu sa obrátil o dva mesiace po svojom založení. „Do decembra minulého roku žiadna námietka vznesená nebola,“ uviedla.

To však nie je celkom pravda, pretože protipovodňový program narazil na odpor viacerých hydrológov a vodohospodárov už od začiatku. Vyčítali mu, že je neefektívny, že ho vláda schválila príliš rýchlo a netransparentne, keďže ho nemohli posúdiť nezávislí experti. Kriticky sa k nemu vyjadrilo 26 vedcov. Monitor zaslal vláde hromadnú pripomienku, stretli sa aj s premiérkou. K dohode však nedospeli.

Strategické hodnotenie životného prostredia (SEA) sa pri programe naozaj nerobilo, no Radičová tvrdí, že ani nebolo nutné. Nejde totiž o jeden centrálny projekt, ale o projekty jednotlivých miest a obcí, ktoré za ne preberajú zodpovednosť. Do programu sa ich podľa Úradu vlády zatiaľ zapojilo 488.

„Ak však Európska komisia príde k záveru, že celý projekt alebo tretí realizačný balík má mať posúdenie SEA, čo je formálny krok, tak to posúdenie SEA urobíme. Ale to len o pol roka zdrží realizáciu projektu. To je celé. Žiadne sankcie nehrozia. Nemajú prečo,“ ubezpečila premiérka. To, že postihy nemusia hroziť, potvrdila aj Ludviková: „Preverovanie systémom Pilot EÚ ešte neznamená, že sa začne konanie o porušení predpisov.“

Úrad vlády sa bráni tým, že tento projekt SEA vôbec nepotrebuje. Údajne totiž rieši poškodené úseky krajiny, znižuje povodňové riziká aj riziká sucha, takže vlastne ide o ochranu života, zdravia a majetku. „Podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa tento zákon nevzťahuje na strategické dokumenty, ktorých účelom je okrem iných oblastí civilná ochrana,“ uviedol Úrad vlády s tým, že pripravuje oficiálnu odpoveď pre Brusel.

Výklad ministerstva životného prostredia však hovorí, že zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa nevzťahuje „na strategické dokumenty, ktorých jediným účelom je národná obrana, civilná ochrana, finančné alebo rozpočtové plány a programy“. Či však protipovodňové opatrenia naozaj nemajú iný účel ako civilnú ochranu, je sporné.

Úrad vlády vlani na program prostredníctvom dvoch realizačných projektov vyčlenil takmer 26 miliónov eur. Podľa informácií, ktoré Kravčík zverejnil na svojom blogu, na protipovodňových opatreniach začalo pracovať už asi 200 obcí, pričom sa použilo celkovo 42 miliónov eur, z toho 18 miliónov z Európskeho sociálneho fondu. V priebehu desiatich rokov by mala ísť na program až miliarda eur. Na tretí realizačný projekt Úrad vlády zabezpečil 10 miliónov. O tom, či sa použijú a či sa vôbec bude pokračovať v programe, však rozhodne už nová vláda.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku