Spišiak sa už lúči s funkciou

27.03.2012 13:35
Jaroslav Spišiak
Spolu s odchodom policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka nastanú zmeny aj v jeho hodnotiacom systéme práce policajtov. Autor:

Policajný prezident Jaroslav Spišiak si už balí kufre. Podľa informácií Pravdy sa minulý týždeň lúčil so svojimi podriadenými na Donovaloch, kde zvolal na poradu krajských policajných šéfov. Budúci minister rezortu vnútra Róbert Kaliňák zo Smeru personálne výmeny, ku ktorým dochádza po každej zmene vlády, zatiaľ komentovať nechce.

Jaroslav Spišiak na otázky Pravdy o svojom pôsobení vo funkcii nereagoval. V hre o to, kto ho vymení, sú podľa informácii Pravdy dvaja bývalí krajskí policajní šéfovia Juraj Bukuš z Košíc a Marián Slobodník z Banskej Bystrice. Bukuš, ktorého odvolal Spišiak pár dní po svojom nástupe, zatiaľ žiadnu ponuku nedostal. Dnes vedie košickú mestskú políciu.

„Ak ponuka príde, uvidím, aká bude a porozmýšľam,“ reagoval Bukuš. Podobne odpovedal aj Marián Slobodník. Ten odišiel zo zboru sám po dohode so Spišiakom. V súčasnosti poberá výsluhový dôchodok, do polície by sa však rád vrátil. „Ponuku som zatiaľ nedostal. Bola by to pre mňa česť,“ hovorí Slobodník.

Do funkcie šéfa protikorupčného úradu by sa mal podľa našich informácií vrátiť Tibor Gašpar. Policajný generál hovorí, že zatiaľ žiadna oficiálna ponuka nezaznela a tak nemá čo komentovať.

Vrátiť na svoje posty by sa mali aj niektorí Spišiakom odvolaní krajskí policajní šéfovia. Nové vedenie ministerstva počíta s tým, že medzi nimi budú exriaditelia z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne a v Trnave Vladimír Šramka a Bystrík Stanko.

Ponuku na návrat očakávajú aj viacerí vyšetrovatelia z Úradu boja proti organizovanému zločinu či z finančnej polície. „Závisí to aj od toho, kto bude policajným prezidentom a viceprezidentom,“ hovorí kriminalista, ktorý si želá zostať v anonymite. Podobne sa vyjadril aj bývalý policajný prezident Ján Packa. „Všetko závisí od okolností,“ reagoval.

Ku zmenám príde aj v Spišiakovej pýche – v hodnotiacom systéme. Využitie štatistky, ktorú systém ponúka, Kaliňák síce nevylúčil, po novom má však fungovať ináč. „Tak ako je dnes systém nastavený v praxi nemôže zostať,“ myslí si Kaliňák.

Policajní odborári systém nastavený Spišiakom kritizujú už od začiatku. V januári pracovná skupina vyhodnocovala sťažnosti policajtov, ktoré sa naň valili. Výsledky analýzy však odborári neplánujú zverejniť. „Nebudeme to riešiť cez médiá. Všetko potrebné sa dozvie nový minister priamo od nás,“ reagoval odborár Marián Magdoška. Pripustil, že samotní policajti novým hodnotením nadšení nie sú.

Cieľom hodnotiaceho systému bolo zaviesť pravidlá na posudzovanie hodnotenie práce policajtov. Príslušníkov zboru to malo motivovať k väčšej zodpovednosti. Polícia od januára minulého roku šesť mesiacov skúšobne hodnotila a nastavovala výkony policajtov zo služieb. Od vlaňajšieho júla začal systém hodnotiť policajtov naostro. Výsledok hodnotenia má dosah na ich platy a kariérny rast.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku