Politológ: Ficova vláda bude stáť a padať na rezorte sociálnych vecí

Úspech druhej vlády Roberta Fica bude závisieť od toho, ako si Ján Richter poradí s rezortom sociálnych vecí, myslí si politológ Rastislav Tóth. "Je to najťažší rezort, ktorý by som neprial ani nepriateľovi. Očakávania sú veľké a na ministra budú tlačiť odbory, zamestnávatelia aj straníci," komentoval tlačovú besedu, na ktorej Fico oznámil zloženie budúcej vlády.

30.03.2012 15:27 , aktualizované: 17:29
Ján Richter Foto:
Ján Richter bude ministrom práce v druhej vláde Roberta Fica.
debata (78)

Tóth ocenil navrhnutého ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, hoci ho táto nominácia prekvapila. „Pravdepodobne to je výsledok nejakej dohody s Bruselom. Každopádne, Lajčák sa na ministerstve zahraničných vecí bude cítiť ako ryba vo vode,“ nazdáva sa. S ministerstvom dopravy si Ján Počiatek podľa neho poradí. S výnimkou Lajčáka sú nestraníci vo vláde pre Tótha nepopísaným listom papiera, preto ich hodnotiť nevie.

Šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk hodnotí zostavu kriticky, ako pozitívne prekvapenie vníma jedine nomináciu budúceho ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. „Je to očakávaný stranícky výber. Medzi nomináciami sa nachádzajú viaceré mená, ktoré by podľa mňa vzhľadom na minulé škandály alebo problémy, či zlé hospodárske výsledky nemali byť vo vláde, ktorá prezentuje odhodlanie bojovať proti korupcii a netransparentnos­ti,“ uviedla.

Analytik Ján Baránek považuje za pozitíva nominovanie nestraníkov, predovšetkým Lajčáka a Borca. „V prípade Zvolenskej sa to zatiaľ musí ukázať,“ poznamenal. Prekvapilo ho, že nebola potvrdená nominácia Ján Valka na post ministra hospodárstva. „Osobne si myslím, že tam môže byť v pozadí zatiaľ nedohoda vo vnútri Smeru a vplyvových skupín.“

Celkovo Baránek nemá voči navrhnutej vládnej zostave zásadné výhrady, ale hovorí, že treba počkať, do akej miery sú signály Fica a Smeru o novom štýle komunikácie hrou „vlka v barančom kožuchu“ alebo je to prejav novej politickej kultúry a snahy bojovať proti korupcii. „Ak to tak bude, tak mi je jedno, či ju bude uplatňovať pravicová alebo socialistická vláda,“ dodal s tým, že kľúčové bude, či Smer uplatní politiku spred gorilieho obdobia alebo po ňom.

Košťál: Rozdávali skôr trafiky pre záujmové skupiny v Smere

Pri rozhodovaní o personálnom obsadzovaní rezortov prichádzajúcej Ficovej vlády prevládli podľa riaditeľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) Ctibora Košťála iné kritériá ako blízkosť k témam alebo odbornosť. „Samozrejme, že vláde treba dať prvých sto dní a potom sa vyjadrovať k jej činnosti, ale mne to skôr pripomína, že sa rozdávali trafiky pre jednotlivé záujmové skupiny v strane Smer-SD,“ skonštatoval Košťál.

Pozitívne Košťál ohodnotil obsadenie postov ministra zahraničných vecí a ministra spravodlivosti, z ktorých prvý bude patriť Miroslavovi Lajčákovi a spravodlivosť Tomášovi Borecovi. „Minister zahraničných vecí je skúsený diplomat s dobrým menom a kontaktmi, minister spravodlivosti má dobré skúsenosti, kľúčovou bude jeho schopnosť navrhnúť a najmä presadiť ďalšie reformy v justícii,“ povedal. Za veľké mínus Košťál na druhej strane považuje zrušenie postu podpredsedu vlády pre menšiny. Poznamenal, že „agenda menšinových práv a ľudských práv je na Slovensku dlhodobo vytláčaná na okraj, pritom Slovensko má v tejto oblasti veľké nedostatky“. Dodal, že menšinové a ľudské práva sú štandardnou súčasťou sociálnodemokra­tickej agendy a preto nerozumie, prečo sa týchto tém Smer vzdáva.

K ostatným potvrdeným kandidátom sa Košťál stavia skôr skepticky. Pripomenul, že oblasť školstva potrebuje pokračovať v reformách a pochybuje, či práve Dušan Čaplovič je nositeľom zásadných zmien. Argumentoval, že z jeho doterajších vyjadrení nebolo cítiť zápal pre reformy. Podľa Košťála je problematika životného prostredia opäť vytláčaná na druhú koľaj. Táto agenda pripadla Petrovi Žigovi, o ktorom Košťál povedal, že je zlou personálnou nomináciou, keďže pochádza z tábora obchodníkov s drevom. Preto sa obáva, že ochrana výnimočného prírodného bohatstva Slovenska bude ustupovať záujmom biznisu.

Za ďalšiu nevydarenú nomináciu pokladá Martina Glváča ako ministra obrany. „Po odhaleniach z ostatných rokov je zrejmé, že tento rezort slúžil ako dojná krava pre viaceré záujmové skupiny a obsadenie postu človekom, ktorého pôsobenie v minulosti na ministerstve výstavby alebo Bratislavskom samosprávnom kraji nevzbudzuje dôveru, je takisto dôvodom na obavy pre daňových poplatníkov.“ dodal Košťál.

Pozitívne hodnotenie si od Košťála nevyslúžili ani Ján Richter, či Ľubomír Jahnátek. Podľa neho má ich nominácia aj iné dôvody ako odbornosť či pripravenosť na „tak komplexné rezorty“. Taktiež si nie je istý nomináciou Roberta Kaliňáka. Košťál si myslí, že tento rezort potrebuje zásadné zmeny, ktoré čiastočne začalo dosluhujúce vedenie. Kaliňákovo pôsobenie v prvej Ficovej vláde ohodnotil tak, že sa skôr spoliehal na budovanie si imidžu medzi policajtmi ako na opatrenia skvalitňujúce prácu polície. Košťál dodal, že má veľké pochybnosti, či je Kaliňák pripravený na nepopulárne opatrenia, lebo ide o ministra, ktorý v minulosti viackrát zlyhal.

78 debata chyba