Vojenské tajné služby povedie po zlúčení Tibenský

13.04.2012 09:57
Martin Glváč
Nový minister obrany Martin Glváč (na fotografii) potvrdil, že armádnym tajným službám by po ich zlúčení mal šéfovať súčasný riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva Róbert Tibenský. Autor:

Armádnym tajným službám by po ich zlúčení mal šéfovať súčasný riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Róbert Tibenský. Pre Pravdu to potvrdil minister obrany Martin Glváč (Smer) s tým, že nominant expremiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) má jeho plnú dôveru.

„Myslím si, že tento človek je vhodný na to, aby bol garantom spájania týchto služieb a ich personálneho vyčistenia, aby sa už nikdy nestali súčasťou politických hier, ako sa stali v minulosti,“ povedal Glváč. Aj keď s Tibenským túto nomináciu podľa vlastných slov ešte neprebral, za správny výber šéfa tajných vraj poďakoval už aj Radičovej pri preberaní funkcie.

Tibenský sa na čelo VOS dostal začiatkom decembra, keď expremiérka po prepuknutí kauzy odpočúvania novinárov Pravdy či vtedajšieho riaditeľa TA3 Miroslava Gučíka a ďalších ľudí odvolala vtedajšieho riaditeľa kontrarozviedky Pavla Brychtu. Okrem VOS dočasne riadi aj Vojenskú spravodajskú službu, keďže Radičová v marci odvolala aj jej šéfa Romana Mikulca.

Tibenský s hodnosťou podplukovníka v minulosti pôsobil aj ako pridelenec obrany na slovenskom veľvyslanectve v Tel Avive.

Glváčovo rozhodnutie privítala aj opozícia. Predseda parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva a exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ) hovorí o Tibenskom ako o odborníkovi. „V uplynulom krátkom období, keď som mal možnosť vidieť prácu pána riaditeľa zblízka, tak mi pripadal ako profesionál na správnom mieste. Aj keď hodnotiť sa bude dať, až keď sa niečo udeje, viem, že pán Tibenský sa dlhodobo zaoberal problematikou spájania tajných služieb, takže má na túto funkciu najlepšie predpoklady,“ reagoval.

Od Tibenského má Glváč veľké očakávania a ako dodáva, reforma tajných služieb bude prvé, na čo sa v novej funkcii zameria. „Stabilizácia spravodajských služieb a ich spájanie bude jednou z prvých vecí, na ktoré sa v rámci rezortu zameriame. Chcel by som, aby k tejto legislatívnej úprave došlo už k prvému januáru budúceho roka,“ uviedol minister.

Príslušníkov VOS v súčasnosti vyšetruje Generálna prokuratúra za neoprávnené odpočúvania, ktoré mali realizovať vďaka falšovaniu žiadostí predkladaných súdom, čo sa malo diať s vedomím bývalého ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS). V prípade už boli obvinení piati ľudia vrátane exriaditeľa Brychtu, pričom prokuratúra avizovala rozšírenie obvinení.

Tajné služby čaká okrem personálnych výmen a zlučovanie aj rozsiahlejšia reforma v podobe zmeny ich kontroly. Ako konkrétne by mala vyzerať, bude podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) jasnejšie už z programového vyhlásenia vlády. Pomáhať by pri zmenách mal aj nový šéf Slovenskej informačnej služby, ktorým by podľa Smeru mohol byť Ján Valko, o ktorom sa pôvodne hovorilo ako o možnom ministrovi hospodárstva.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku