Fico: Práca pre Pentu nediskredituje človeka

O novom vedení Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mala rozhodnúť opozícia v spolupráci so sociálnymi partnermi. Rokovať by pritom mala najmä so zástupcami zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), aby spoločne našli kandidáta, ktorý bude schopný profesionálne zvládať túto mimoriadne dôležitú úlohu. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).

21.04.2012 14:33
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (602)

„Ja som požiadal predstaviteľov opozície, minimálne jedného, aby sa o takýto návrh pokúsili. Pokiaľ takéto meno príde, my nemáme dôvod ho spochybňovať… Ale ak budem vidieť nedohodu, neschopnosť sa dohodnúť na takomto mene, tak potom mám veľmi elegantné riešenie – vytiahnem z Úradu vlády zoznam ľudí, ktorí prešli vo výberovom konaní, ktoré organizovala (vtedajšia) premiérka Iveta Radičová. Sú tam traja ľudia, ktorí sú označení za najlepších a my vyberieme jedného z tých troch,“ priblížil svoju víziu ohľadom nového šéfa ÚVO premiér.

Predseda sociálnych demokratov sa zároveň postavil za svojich nestraníckych nominantov vo vláde. Odmietol konštatovanie o tom, že by ich pracovný či podnikateľský vzťah s investičnou skupinou Penta nejakým spôsobom diskreditoval pre ďalšiu prácu vo verejnom sektore. Reagoval pritom na medializované informácie o tom, že minister hospodárstva Tomáš Malatinský prenajíma svoj rodinný dom jednému zo spoluvlastníkov Penty Jaroslavovi Haščákovi. Šéfka slovenského zdravotníctva Zuzana Zvolenská zase v minulosti pôsobila v zdravotnej poisťovni Dôvera, ktorá patri tejto investičnej skupine.

„Vytvárate obraz, že ak niekto kedykoľvek v živote pracoval čo len mesiac, dva alebo tri mesiace v spoločnosti Penta – to je šesťtisíc ľudí – nikto z týchto ľudí sa už nikde nemôže objaviť. To tak jednoducho nie je,“ oponoval moderátorovi predseda vlády.

Fico nevylučuje spus­tenie úsporných opatrení už tento rok

Deficit štátu sa vyvíja veľmi zle, pripustil premiér Robert Fico. Ako uviedol, tohtoročný rozpočet s predpokladaným schodkom 4,6 percenta sa zdal nereálny už pri jeho prijímaní. Podľa odhadu Európskej komisie by mohlo Slovensko dosiahnuť tento rok päťpercentný schodok, pričom v budúcoročnom rozpočte budeme musieť stlačiť deficit pod tri percentá. „Boli by sme určite radi, keby to bolo 4,6 percenta, to by miera konsolidácie v roku 2013 nebola taká prudká. Ale ak to bude nevyhnutné, niektoré opatrenia naštartujeme už tento rok,“ vyhlásil Fico. Ak vláda bude musieť prijať úsporné opatrenia už tento rok, pôjde len o viazanie výdavkov. „Pokiaľ ide o dane, to má význam až od januára 2013,“ poznamenal Fico.

Podľa predsedu vlády je dosiahnutie trojpercentného deficitu v budúcom roku reálne. Okrem podpory hospodárskeho rastu opäť pripomenul ambíciu kabinetu zvýšiť daňové zaťaženie na príjmy vyššie ako 2 750 eur mesačne. Zdôraznil, že Slovensko nie je jedinou krajinou, ktorý uvažuje nad zvýšením daní pre bohatých. „Keď sa pozrieme na dane v Nemecku, na dane v Rakúsku, na dane vo Francúzsku, tá progresivita u ľudí, ktorí zarábajú veľa a u firiem, ktoré majú vysoké zisky, je úplne bežne 35 alebo 40 percent,“ konštatoval Fico. Odmieta českú cestu, kde navrhujú plošné zvýšenie daní. Pripúšťa len vyššie DPH na luxusné výrobky.

602 debata chyba