Novotný je ďalším kandidátom na šéfa SDKÚ

23.04.2012 09:46, aktualizované: 12:08
SDKÚ, Viliam Novotný
Poslanec SDKÚ Viliam Novotný Autor:

Žitňanská a Frešo napokon nebudú jediní kandidáti na post predsedu SDKÚ. Poslanec Viliam Novotný totiž oznámil svoju kandidatúru.

„Cítim podporu z regiónov a budem sa uchádzať o post predsedu,“ povedal. V najbližších dňoch predstaví svoju ponuku a predstavu fungovania strany sympatizantom aj členom. Hlása potrebu zmien v strane. „SDKÚ potrebuje zásadnú zmenu, zmenu lídrov, organizácie a spôsobu robenia politiky,“ vyhlásil Novotný. SDKÚ nesmie byť podľa neho mestskou stranou, ale stranou pre všetkých. Novotný chce návrat k regiónom.

Pripomenul, že SDKÚ stála na čele vlád, ktoré významným spôsobom posunuli Slovensko dopredu. Má tiež veľký odborný potenciál, ktorý treba využiť. Za zlý volebný výsledok podľa neho môže odtrhnutie sa od ľudí. „Prestali nám rozumieť, prestali sme sa zaoberať dennými problémami ľudí,“ priblížil s dôvetkom, že toto treba zmeniť.

Novotného podporujú košické zväzy. Hovorí sa, že Novotný sa má v prípade svojej kandidatúry napokon vzdať v prospech Freša. Šéf BSK túto informáciu poprel a nemyslí si, že Novotný ju potvrdil. Šírenie takýchto informácií považuje za politiku, s ktorou treba skoncovať.

O novom vedení SDKÚ rozhodnú delegáti straníckeho kongresu, ktorý sa uskutoční 19. mája v Banskej Bystrici. Frešo má zatiaľ podporu 30 miestnych zväzov po celom Slovensku, Žitňanská najmä v Bratislave. Novotný zatiaľ získal podporu v Košiciach.

Frešo: SDKÚ často konala v rozpore s cieľmi a hodnotami

Strana SDKÚ často konala v rozpore s programovými cieľmi a hodnotami. Píše sa v základných tézach Generálnej línie na roky 2012 – 2016 od kandidáta na šéfa SDKÚ Pavla Freša.

Podľa neho nebolo v poriadku napríklad to, že sa strana postavila proti živnostníkom, alebo že jej hlavná agenda transparentnosť a boj s korupciou bola oslabená kauzami ako platinové sitká, prenájom budovy Daňového úradu v Košiciach či Gorila. Frešo aj týmto kauzám pripisuje vinu za neúspech strany vo voľbách. V tézach pripúšťa, že k nemu prispeli aj lídri svojou nedôveryhodnou komunikáciou, a to najmä v prípade kauzy Gorila.

Za zlý volebný výsledok môže podľa Freša aj neschopnosť vládnuť, odtrhnutie sa od občanov, zlá komunikácia. Rovnako aj fakt, že Iveta Radičová ako najpopulárnejšia politička oznámila odchod z politiky a stranu do volieb viedol jej najnepopulárnejší politik Mikuláš Dzurinda. Svoj podiel viny na neúspechu má podľa Freša aj konflikt medzi Radičovou ako premiérkou a jej stranou SDKÚ.

Freša a Žitňanskú čaká prvý zo série híringov

Kandidáti na predsedu SDKÚ Lucia Žitňanská a Pavol Frešo v pondelok po prvý raz predstúpia pred straníkov, aby im ponúkli svoju víziu riadenia strany. Podvečer sa začína v Bratislave prvý zo série híringov v rámci otvorených krajských predsedníctiev SDKÚ, ktoré sa postupne uskutočnia v každom kraji.

Žitňanská oznámila svoju kandidatúru ako prvá. Podľa nej strane nepomôže len výmena pár tvárí vo vedení a nová nálepka. „Dôveru si získame len novou programovou ponukou, tú môžeme dať len vtedy, ak si dovnútra povieme pravdu a budeme hovoriť o príčinách pádu strany,“ vyhlásila a dodala, že si nechala urobiť analýzu toho, čo sa vlastne stalo. Podľa nej nebol pád SDKÚ len otázkou posledných mesiacov pred voľbami. V prípade úspechu je Žitňanská pripravená zrušiť post straníckeho pokladníka. Túto funkciu by mal vykonávať nový šéf kancelárie strany.

Frešo sľubuje silnejšie slovo regiónov a užšiu spoluprácu s nimi. Ak bude zvolený, každý predseda miestneho zväzu bude mať na neho telefónne číslo. Chce tak predísť kabinetným machináciám. O regióny sa mieni Frešo opierať aj pri zmenách v strane. S nimi treba, ako tvrdí, začať odspodu.

Záchrana SDKÚ spočíva podľa neho v tom, že obnoví dôveru ľudí v to, čo robí a ponúka. Frešo mieni presadzovať prísnu demokraciu, občiansky, kresťanský a vlastenecký pilier. Svoje tézy novej generálnej línie SDKÚ, v ktorých sú definované piliere a kľúčové zámery politiky ľudovej strany, už Frešo odoslal všetkým členom strany na pripomienkovanie.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

35,99
Lady farebné trsové ruže a orchidey

Lady farebné trsové ruže a orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk