Súd rozhodol, že weby musia mazať urážlivé príspevky

26.04.2012 17:48

Prevádzkovatelia internetových stránok na Slovensku nezodpovedajú za obsah príspevkov návštevníkov webu, ich kontroverzné poznámky sú však povinní odstraňovať. Vyplýva to z dnešného rozhodnutia krajského súdu v Trenčíne, ktorý sa zaoberal zodpovednosťou majiteľa portálu za urážlivé príspevky ľudí v diskusnom fóre.

Krajský súd rozhodoval o odvolaní občianskeho združenia Klub Strážov voči verdiktu nižšieho súdu, ktorý združeniu prikázal zaplatiť jednému podnikateľovi odškodné vo výške 5 000 eur. Dôvodom boli anonymné hanlivé príspevky na jeho adresu v diskusii na webe klubu. Odvolací súd povinnosť združenia platiť za údajnú urážku na cti zrušil, prikázal však kontroverzné príspevky zmazať.

„Súd verdikt odôvodnil tak, že klub ako prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah (diskusných príspevkov). Pre nás je nesmierne dôležitá časť verdiktu o zodpovednosti respektíve nezodpovednosti, pretože ide o náhradu nemajetkovej ujmy,“ povedala ČTK právna zástupkyňa združenia Iveta Rajtáková.

Verdikt podľa nej pomôže aj ďalším majiteľom webov, pretože prípadná zodpovednosť prevádzkovateľov internetových stránok za príspevky svojich návštevníkov by ich kvôli žalobám na ochranu osobnosti mohla zlikvidovať.

„Myslím, že ide o jeden z prvých, ak nie vôbec prvý súdny verdikt svojho druhu na Slovensku,“ dodala.

Advokátka uviedla, že nie je presvedčená ani o správnosti rozhodnutia súdu o povinnosti prevádzkovateľa internetových stránok mazať nevhodné príspevky návštevníkov webu. Proti verdiktu krajského súdu sa už ale nedá odvolať, strany sporu môžu za istých okolností využiť len mimoriadne opravné prostriedky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku