Lajčák: Maďarsko je náš partner

27.04.2012 12:05
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák Autor:

Zahraničnopolitický imidž SNS bol a zostal taký, že sa nedá napraviť, tvrdí šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. V rozhovore pre Pravdu dal jasne najavo, že bez strany Jána Slotu sa mu bude lepšie robiť zahraničná politika.

Prečo ste prijali ponuku stať sa šéfom diplomacie? Hovorí sa, že človek nevstúpi dvakrát do tej istej rieky.
Nevstupujem do rovnakej rieky. Keď som sa rozprával s Robertom Ficom o mojej pracovnej náplni, zhodli sme sa, že treba pokračovať tam, kde sme skončili. To znamená, že treba posilniť koordináciu pri pôsobení štátu navonok, lepšie na to využívať rozpočtové zdroje. Ministerstvu tiež pribudla zodpovednosť za vysielanie ekonomických diplomatov. Je pred nami príprava prvého slovenského predsedníctva v EÚ. Ďalší rozmer je, že vláda má silný mandát; nemá minimálne jedného koaličného partnera, ktorý bol brzdou zahraničnej politiky v období 2006 – 2010. V neposlednom rade je pre mňa výzvou pracovať pre Slovensko a pred výzvami som nikdy neutekal.

Fico naznačil, že Smer by už mal rozmýšľať nad vlastným prezidentským kandidátom. Ak by vás oslovili, prijali by ste túto ponuku?
V zásade neodpovedám na hypotetické otázky. Nikdy som o sebe neuvažoval v tomto kontexte. Považujem sa za človeka, ktorý sa zaoberá zahraničnou politikou.

Napriek tomu, že ste ako diplomat odpovedali diplomaticky, mali by ste záujem o najvyššiu funkciu?
Úprimne neviem odpovedať, pretože som si nikdy takú otázku nepoložil. A tiež som sa s ňou doteraz nestretol. Pýtate sa prvý.

Dýcha sa vám lepšie v jednofarebnej vláde, ako v prípade koalície, ktorej členom bola strana Jána Slotu?
Áno. Zahraničnopolitický imidž SNS bol a zostal taký, že sa nedá opraviť. Byť vo vláde, v ktorej je zastúpená táto strana, znamená mať k nohe priviazanú železnú guľu a zúčastniť sa na atletických pretekoch. Tiež by som to mohol prirovnať k futbalovému zápasu, v ktorom prehrávate 0:3, a keď vyrovnáte, spoluhráč strelí vlastný gól a tak to pokračuje ďalej.

Predošlej vláde sa dá všeličo vyčítať, ale treba jej uznať, že nevyhrocovala napätie vo vzťahu k Maďarsku. Aká je záruka, že sa to nezmení?
S plnou zodpovednosťou vás môžem ubezpečiť, že táto vláda nebude eskalovať vzťahy s Maďarskom. Nie je to na zozname tém, ktorým by sme sa chceli venovať. Sú úplne iné – nájsť optimálne riešenie výziev, ktoré stoja pred celou Európou. Pre mňa je Maďarsko v prvom rade sused, spojenec a partner.

Z postojov USA sa dá vycítiť, že maďarského premiéra vnímajú ako najproblematic­kejšieho štátnika vo východnej časti EÚ. Považujete Viktora Orbána za nebezpečenstvo pre región?
Viktor Orbán je legitímne zvolený predseda vlády členskej krajiny EÚ a NATO. O tom, kto stojí na čele Maďarska, rozhodujú maďarskí občania. Každý premiér v členskom štáte únie a aliancie je pre nás partnerom.

Fico povedal, že ako premiér pocestuje mimo štátov EÚ a NATO jedine v prípadoch, keď bude môcť jasne očakávať ekonomický prínos takej návštevy. Nie je to krátkozraké?
Vôbec nie. Jeho slová treba chápať tak, že nebude lietať na akési „spoznávacie pobyty“, kde nemáte zaručený výsledok. Znamená to, že mieni vyžadovať od ministerstva zahraničných vecí, aby mu kvalitne pripravilo zahraničné cesty, ktoré prinesú aj obchodno-ekonomické výsledky.

Je milé, že Slovensko ako zodpovedný spojenec v rámci NATO opakuje, že v Afganistane zostane tak dlho, ako bude potrebné. Daňový poplatník sa však pýta, koľko to stojí a či je to nevyhnutné, keďže viacero členov aliancie si tam už zbalilo kufre.
Samozrejme, že ľudia majú právo položiť si otázku, či je správne vynakladať peniaze na túto vojenskú misiu, keď na Slovensku čelíme vážnym hospodárskym výzvam. Odpoveď je taká, že nejde o vyhadzovanie peňazí. Je to o tom, že Slovensko je spoľahlivý partner. Individuálne odskakovanie členských štátov NATO z Afganistanu ubližuje samotnej aliancii, spoločenstvu demokratických štátov aj situácii na afganskom území. Sme pripravení niesť podiel zodpovednosti aj nákladov, lebo nie je nič horšie, ako keď niekto začne mudrovať a správať sa ako egoista. Je to naša spoločná bezpečnostná priorita. A keď sa Slovensko bude správať zodpovedne, potom môžeme vyžadovať zodpovednosť od našich partnerov.

Čo si myslíte o snahe odňať Bielorusku hokejový šampionát v roku 2014? Nebolo by to skôr potrestanie tamojších fanúšikov ako nedemokratického režim Alexandra Lukašenka?
Šport a politika sú dve veci, ktoré by sa nemali prelínať. Na druhej strane, Bielorusko porušuje celý rad základných demokratických pravidiel v Európe. Úrady v Minsku tvrdia, že majú čierny zoznam cudzincov a ja si neviem predstaviť, že počas majstrovstiev by neudelili víza týmto ľuďom len preto, že režim sa tak rozhodol. Najhoršie by bolo, keby Lukašenkov režim zneužil toto podujatie na to, aby si vybavoval účty s demokratickou časťou Európy. Usporiadanie šampionátu v Bielorusku je v každom prípade téma na diskusiu.

V máji sa Vladimir Putin oficiálne vracia do Kremľa. Očakávate nejakú zmenu v kontexte rusko-slovenských vzťahov?
V prvom rade treba pripomenúť, že Putin z najvyššej politiky neodišiel, lebo bol predsedom vlády a všetky strategické rozhodnutia sa prijímali v tandeme, čiže s Dmitrijom Medvedevom. Tváriť sa, že si kladieme otázku, kto prichádza, by bolo zatváraním očí pred realitou. Rusko a EÚ sa vzájomne potrebujú, keďže žijeme v globalizovanom svete. V júni sa uskutoční summit EÚ – Rusko a uvidíme, ako sa Putin stotožňuje so spoluprácou s úniou. Verím, že to bude signál, že pokračujeme v rozbehnutých projektoch, lebo určite nezačíname od bodu nula.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku