Sulík: Slovensko nemá 100 miliónov obyvateľov, jeden obvod stačí

30.04.2012 08:35
Richard Sulík
Šéf SaS Richard Sulík Autor:

Šéf SaS Richard Sulík nesúhlasí so zvyšovaním počtu volebných obvodov pre parlamentné voľby. Nazdáva sa, že volebný obvod by mal byť taký veľký, aké veľké je územie, pre ktoré platia normy schválené voleným orgánom. "Vôbec si nemyslím, že je dobré rozbíjať Slovensko, my nie sme stomiliónový národ. Na tomto nie je spoločenská zhoda," povedal.

Sulík si myslí, že jeden volebný obvod by stačil aj pri vo voľbách do zastupiteľstiev vyšších územných celkov (VÚC). „Napríklad VÚC schvaľujú normy platné pre celý kraj, a preto by aj celý kraj mal byť jeden volebný obvod. To isté platí pre Slovensko,“ vyhlásil. Ako dodal, na rozdelení Slovenska na viac obvodov nie je spoločenská zhoda, tá ale panuje na znížení počtu poslancov Národnej rady SR.

V súčasnosti pozná Slovensko viacero volebných obvod pre voľby do samosprávnych zastupiteľstiev Bratislavy a Košíc, rovnako tak pri voľbách do krajských zastupiteľstiev. Pri voľbách do mestských parlamentov sú volebnými obvodmi jednotlivé mestské časti, pri voľbách do zastupiteľstva VÚC zasa okresy.

Debatu o rozdelení Slovenska na viacero volebných obvodov pripustil po voľbách aj predseda vlády Robert Fico. Myšlienku pripúšťa aj KDH či líder OĽaNO Igor Matovič, SDKÚ-DS aj Most-Híd si chcú počkať na konkrétny návrh zákona, pričom podľa Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) musí byť táto otázka spojená s prípadným znížením počtu poslancov. Zmeny podľa Fica Smer-SD nebude presadzovať, ak na nich nenájde zhodu relevantných strán.

Slovensko bolo na viacero obvodov rozdelené do parlamentných volieb v roku 1998. Existovali štyri obvody, ktoré kopírovali hranice vtedajších krajov – Západoslovenského, Stredoslovenského, Východoslovenského a Bratislavského. Hoci sa odvtedy viaceré vládne strany za opätovné zavedenie viacerých volebných obvodov prihovárali a v roku 2004 bol prijatý nový volebný zákon pre parlamentné voľby, jeden obvod zostal zachovaný.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku