Richterov titul nesedí v čase, tému bakalárskej práce si nepamätá

Minister práce a generálny manažér Smeru Ján Richter vyštudoval za doktora práv vďaka spornému bakalárskemu diplomu z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela, tvrdí Diplom z 19. januára 2002 má podpis vtedajšieho rektora univerzity Milana Murgaša.

30.04.2012 10:28
Ján Richter Foto:
Minister práce Ján Richter
153

Richter ho teda získal päť mesiacov predtým, čo Murgaš verejne vyhlasoval, že ide o neakreditovaný študijný odbor, ktorý sa nemôže ukončiť titulom bakalára. Bývalý rektor teraz vraví, že nevie, ako je možné, že jeho absolventi tituly napriek tomu majú. Murgaš, ktorého v roku 2009 vylúčili zo Smeru, si vraj na okolnosti nespomína.

Bakalárske diplomy nevedia vysvetliť ani dekani fakulty. „Diplomy neboli pred mojím odchodom,“ povedal bývalý poslanec HZDS a ombudsman Pavel Kandráč, ktorý fakultu viedol do konca januára 2002. Udelenie diplomov poprel v roku 2002 aj Kandráčov nástupca na fakulte Július Kováč.

Minister práce je presvedčený, že bakalára nadobudol legitímne. Na názov bakalárskej práce si po rokoch nevedel spomenúť. Na otázku, či to mohla byť téma Právo obchodných spoločností, odpovedal „je možné, že to bola téma bakalárskej práce. Neviem to vylúčiť ani potvrdiť, lebo pokiaľ viem, je to desať rokov dozadu.“

Vďaka titulu Bc. Richtera prijal jeho stranícky kolega Mojmír Mamojka na magisterské štúdium. V máji 2007 získal titul magister. V septembri toho istého roka sa prihlásil na rigoróznu skúšku, pričom titul JUDr. obhájil už o mesiac. Vtedy ešte fakulta nevyžadovala rok praxe ako v súčasnosti. Podľa ministra sa dá rigorózne konanie zvládnuť za mesiac. „Celá obhajoba súvisí s tým, že sa vypracuje rigorózna práca,“ povedal pre SME Richter. Napísal 86stranovú prácu o nadobúdaní vlastníckeho práva.

Richter bol kedysi členom KSS, neskôr ústredným tajomníkom SDĽ a generálnym manažérom Smeru. Za komunizmu chodil na Vysokú školu politickú, ktorú podľa vlastných slov nedokončil. Pre právo sa rozhodol až ako 43-ročný. Na Univerzite Mateja Bela začal študovať v roku 1999. Tridsaťdeväť externistov, vrátane Richtera, malo konzultácie na Agroinštitúte v Nitre.

Zmluvu o zabezpečení bakalárskeho štúdia uzavrel v roku 1999 vtedajší dekan Kandráč. Vtedajší rektor Milan Murgaš zmluvu v júni 2002 napadol a Kandráča obvinil, že ju nemohol dohodnúť na odbor medzinárodné právo a vzťahy, pretože fakulta nemala povolené žiadne bakalárske štúdium, len magisterské v odbore právo. „Kategoricky som povedal, že diplomy nepodpíšem a na tom trvám. Porušil by som tým zákon o vysokých školách a to nikdy neurobím,“ oznámil 6. júna 2002 Murgaš, neskorší župan za Smer, ktorého v roku 2009 zo strany vylúčili. Kandráč tvrdí, že štúdium malo potrebné povolenia.

153 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy