Ministerka zdravotníctva Zvolenská sa dohodla s poisťovňami

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská očakáva, že nemocnice a ambulancie sa budú počas nasledujúcich "prechodných" dvoch mesiacov správať pri napĺňaní nového zákona o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier ústretovo.

30.04.2012 21:01
Zuzana Zvolenská Foto:
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
debata (9)

Ako poznamenala po stretnutí so zástupcami zdravotných poisťovní, zamestnávatelia majú už teraz iný pohľad na situáciu, keďže im ich náklady na vyššie mzdy budú v ďalších mesiacoch vykryté platbami.

Šéfka rezortu sa s poisťovňami dohodla, že peniaze z rozpustenia 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte použijú v plnej miere pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Potvrdila to aj prezidentka Združenia zdravotných poisťovní Katarína Kafková, ktorá tento krok zároveň privítala. Dohoda sa má ešte zakotviť aj v spoločnom memorande. Na uvoľnenie rezervy je však potrebná aj dohoda so zamestnávateľmi, že zdroje použijú na zamestnancov. S tými má ministerka ešte hovoriť.

Zvolenská upozornila, že navýšenie platby za štátnych poistencov neznamená otváranie štátneho rozpočtu. Avizovala, že po tom, ako dôjde k dohode so všetkými zainteresovanými stranami, sa pravdepodobne tento krok zrealizuje cez novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorú do parlamentu predložil Richard Raši (Smer). Peniaze sa do nemocníc a ambulancií majú dostať v druhom polroku.

Ministerka verí, že realizované opatrenia zabezpečia dostatok zdrojov na napĺňanie nového zákona. „Všetky kroky smerujú k plneniu platnej legislatívy,“ skonštatovala s tým, že sú pripravené tak, aby systém vyššie mzdy utiahol. Rezerva sa má využiť na prekrytie „prechodného obdobia“.

Rozpustenie rezervy Zvolenská prisľúbila v piatok (27.4.) zdravotným sestrám na ich sneme v Poprade, čo odvrátilo hrozbu štrajku. Zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám nový zákon od apríla priniesol vyššie mzdy. Peniaze sa do nemocníc a ambulancií dostanú cez zdravotné poisťovne, ktorým štát vyplatí vyššie odvody za svojich poistencov. Poisťovne majú do dodatkov zmlúv s poskytovateľmi zakomponovať aj preambulu, v ktorej bude uvedené, na čo sa majú tieto peniaze použiť.

9 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy