Na Slovensku je každý človek potenciálnym darcom orgánov. Výnimkou sú tí, ktorí počas života urobili písomné vyhlásenie, že si niečo také neželajú alebo nesúhlasia s vykonaním pitvy.
V medicíne sa na liečbu, ale aj na vedecké účely využívajú nielen orgány, ale aj tkanivá a bunky. Z mŕtvych tiel vhodných darcov sa odoberajú napríklad kožné tkanivá, rohovky, ale aj chlopne pre detské kardiocentrum. Odbery môžu robiť len tkanivové zariadenia, ktoré majú na to povolenie od ministerstva zdravotníctva. Na odberoch spolupracujú na základe zmluvy s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Väčšinou sú to fakultné nemocnice. Tkanivá sa odoberú, označia, archivujú a 40 dní ponúkajú štátnym zariadeniam, prioritne pre slovenských pacientov.
Časť tkanív, ktoré boli odobraté na Slovensku, však skončila v Nemecku. Do zahraničia ich vyvážala súkromná spoločnosť Tissue Research Institute. Povolenie na odber a zmluvu o spolupráci s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mala od marca 2009. V apríli po predchádzajúcej kontrole jej úrad zmluvu o spolupráci vypovedal. Dôvodom bolo porušenie hlavnej podmienky, že odobraté tkanivá budú prednostne použité na Slovensku pre poistencov slovenských zdravotných poisťovní.
Konateľ spoločnosti Peter Végh pre TASR porušenie zmluvy odmietol. Tvrdí, že tkanivá najprv zaevidovali so systému Slovenského centra orgánových transplantácií a až keď si ich najmenej dva mesiace na Slovensku nikto nevyžiadal, ponúkli ich na spracovanie do Nemecka. Uhradené dostali náklady spojené s odberom.
Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou to, že spoločnosť vyváža tkanivá do Nemecka, potvrdila už vlaňajšia kontrola ministerstva zdravotníctva. Už vtedy sa zistilo, že „odobraté tkanivá sú výlučne vyvážané do zahraničia za účelom ich spracovania a žiadne zatiaľ neboli použité pre príjemcov v SR“, povedala hovorkyňa úradu Radoslava Muchová. Po ďalšej februárovej a marcovej kontrole sa úrad rozhodol zmluvu so spoločnosťou vypovedať. Odvolaný bol aj riaditeľ odboru súdnolekárskych a patologickoanatomických pracovísk úradu.
Prípad vývozu tkanív do Nemecka sa objavil len krátko po tom, čo ministerka zdravotníctva kritizovala svojho predchodcu Ivana Uhliarika za udelenie povolenia súkromnej spoločnosti Sanaplazma, ktoré jej umožní vývoz krvnej plazmy do zahraničia. Podľa odborníkov to môže ohroziť darcovskú základňu Národnej transfúznej služby a dostatok krvných zásob na Slovensku. Exminister zdravotníctva na to reagoval slovami, že Sanaplazma splnila všetky podmienky, preto jej žiadosť nemohol zamietnuť.
Aj spoločnosť Tissue Research Institute splnila pred troma rokmi všetky podmienky na udelenie povolenia na odoberanie tkanív.
Na otázku prečo bola uzavretá zmluva medzi Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a súkromnou firmou, hovorkyňa úradu odporučila obrátiť sa na predchádzajúce vedenie úradu. „Terajší predseda úradu by so súkromnou firmou zmluvu nepodpísal. Z hľadiska potrieb Slovenska tkanivové banky v správe nemocníc sú kapacitne schopné vykryť potreby na Slovensku,“ tvrdí Muchová.
Z tiel mŕtvych darcov sa podľa nej odoberajú napríklad kožné, osteoartikulárne a spojivové tkanivá. „Ich využitie závisí od možnosti tkanivového zariadenia a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ dodala Muchová.
Zdá sa však, že slovenské zariadenia nemajú dosť možností na to, aby tkanivá spracovali. „Na Slovensku sa napríklad prioritne pre našich občanov odoberá koža, rohovka, chlopne pre detské kardiocentrum. To vieme spracovať. A o mesiac začne aj v Košiciach fungovať štátna tkanivová banka, ktorá doteraz brala kosti a šľachy len na vedecké účely, ale tiež ich už začína spracovávať,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Odoberanie tkanív je podľa nej veľmi prísny proces. Zákon výslovne zakazuje vykonávanie odberov s cieľom finančného zisku alebo iného majetkového prospechu. „Aj medzinárodné dohovory hovoria, že s orgánmi alebo tkanivami sa nesmie obchodovať. Ak má niekto takú vedomosť, tak má okamžite informovať orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásila hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou túto možnosť zvažuje. Zároveň navrhuje upraviť zákony tak, aby sa prípadnému obchodovaniu s odobratými tkanivami zabránilo.