Na prvé modlenie v parlamente prišlo osem poslancov

Čítaním z Prvého listu Timotejovi sa začalo modlenie poslancov na pôde parlamentu. Prišli naň ôsmi - KDH paradoxne zastupoval len iniciátor Jozef Mikloško, zato Obyčajných ľudí štyria - Branislav Škripek, Erika Jurinová, Richard Vašečka a Mária Ritomská. Prišli aj dvaja poslanci Smeru Anton Martvoň a Otto Brixi a Juraj Droba z liberálnej SaS.

15.05.2012 14:28, aktualizované: 16.05.2012 07:48
Jozef Mikloško Foto:
Poslanec Jozef Mikloško
34

„Predovšetkým teda žiadam, aby sa konali prosby, modlitby a orodovania a vzdávali sa vďaky za všetkých ľudí, za kráľov i za všetkých, čo sú na vyšších miestach, aby sme mohli žiť tichým a pokojným životom vo všetkej nábožnosti a mravnej čistote. Toto je dobré a milé pred Bohom, naším Spasiteľom, ktorý chce, aby boli všetci ľudia spasení a poznali pravdu,“ zaznelo na úvod a vzápätí každý z prítomných povedal svoj názor k prečítanému listu a pomodlil sa svojimi slovami.

„Nebola to žiadna senzácia, je to skoro vo všetkých parlamentoch sveta. Nesúvisí to so stranami, s jednotlivými náboženstvami,“ povedal poslanec KDH Jozef Mikloško, jediný kresťanský demokrat prítomný na stretnutí. Podľa Mikloška je vítaný každý ateista alebo aj vyznávač Budhu.

Juraj Droba odišiel z modlenia ako prvý, lebo mal pracovné stretnutie. „Otázky viery sú pre mňa veľmi osobné. Je to také príjemné, pokojné stretnutie. Niekedy je dobré sa na päť minúť zastaviť uprostred dňa a myslieť aj na niečo iné ako na prácu,“ tvrdí. Rad by prišiel aj nabudúce. „Som pokrstený a birmovaný,“ dodal odchádzajúc.

Poslanec Smeru Anton Martvoň je veriaci a viackrát zažil zázrak. „Som tu, žijem. Keby nebolo zázraku, tak by som tu nebol. Myslím si, že je to minimum, čo môžem urobiť, niekde sa pomodliť.“ Je presvedčený, že je jedno, z akého politického spektra sa ľudia stretnú, nič tým nepokazia. „Podľa toho, čo som počul od novinárov, keď sa tu v minulosti za pána Sulíka mohli robiť kokaínové večierky, je oveľa lepšie, keď sa tu radšej miesto toho modlí,“ dodal.

Poslanec Obyčajných ľudí Branislav Škripek na otázku, čo hovorí na to, že prišli aj poslanci Smeru a liberál, odvetil: „Som rád, keď majú vieru v srdci, tak môžu žehnať tejto krajine.“

Podľa analytikov je zarážajúce, ak sa poslanci modlia na pôde parlamentu, aj keď nijako nespochybňujú ich právo na slobodné prejavenie viery. Slovenská ústava však definuje túto krajinu ako štát, ktorý sa neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo. Podľa sociologičky Zuzany Kusej je však Slovensko v tejto oblasti dvojtvaré.

34 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy