Opozícia sa dohodla na rozdelení postov

Opozícia sa konečne po viacerých stretnutiach dohodla na rozdelení postov v kontrolných inštitúciách. Šéfom Úradu pre verejné obstarávanie má byť nominant KDH. Predsedu Najvyššieho kontrolného úradu nominuje SaS. Viceguvernéra Národnej banky Slovenska navrhuje SDKÚ. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti o žiadny post neprejavili záujem.

, 16.05.2012 10:39, aktualizované: 13:25
Kamil Krnáč Foto:
SaS nominuje svojho bývalého poslanca Kamila Krnáča za predsedu Najvyššieho kontrolného úradu.
debata (7)

Šéfom Úradu pre verejné obstarávanie má byť nominant KDH. Predseda strany Ján Figeľ však nechcel povedať jeho meno. Mal by to však byť bývalý šéf štatistického úradu Peter Mach, ktorý bol v minulom volebnom období vedúcim služobného úradu na ministerstve dopravy. „Ja to meno oznámim najprv premiérovi,“ povedal. Zároveň dodal, že bude o tomto kandidátovi diskutovať aj so zamestnávateľskými zväzmi a samosprávou.

Pokiaľ Macha odobria samosprávy a zamestnávatelia, kabinet Roberta Fica nebude mať problém s jeho vymenovaním. „Vláda vymenuje predstaviteľa opozície do funkcie predsedu ÚVO, ak tento nominant bude odsúhlasený zamestnávateľmi a ZMOS-om,“ konštatoval premiér s tým, že ak sa opozícia dohodla, bude to rešpektovať.

Očakáva, že zamestnávatelia, ako aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) oznámia, že sú stotožnení so spomínaným kandidátom, keďže podľa jeho slov sú to najmä mestá a obce i zamestnávatelia, ktorí majú v súčasnosti problémy s verejným obstarávaním. „Je preto asi správne, aby tí, čo sa najčastejšie dostávajú do kontaktu s verejným obstarávaním, mohli k tejto téme niečo povedať,“ povedal Fico. Zároveň vyzval lídra KDH Jána Figeľa, aby s nimi začal rozhovory na túto tému.

Predsedu Najvyššieho kontrolného úradu nominuje SaS. „Bude to bývalý poslanec NR SR Kamil Krnáč,“ oznámil predseda SaS Richard Sulík. Krnáč bol v minulom volebnom období nominantom liberálov na post šéfa Národného bezpečnostného úradu, po páde vlády Ivety Radičovej ho však už NR SR do funkcie nezvolila.

"Je to ich rozhodnutie, tam sme to ničím nepodmieňovali, táto pozícia patrí opozícii, preto ak takýto návrh príde, nevidím teraz dôvod na to, aby sme ho spochybňovali, " reagoval Fico.

Viceguvernérom Národnej banky Slovenska by mal byť podľa dohody opozície bankový expert Ján Tóth. Členom Fiškálnej rady bude Ľudovít Ódor. Oboch ako odborníkov navrhla SDKÚ. Predsedu dozornej rady Fondu národného majetku navrhne Most-Híd, kandidátov do správnej rady Slovenského pozemkového fondu navrhnú Most-Híd a SDKÚ a člena Rady RTVS ponúkne SaS.

O žiadny post neprejavili záujem Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. „My sme prispeli k dohode tým, že sme sa vzdali akéhokoľvek nároku,“ povedal predseda strany Igor Matovič s tým, že oni chceli obsadiť post predsedu ÚVO odborným nominantom, alebo nominantom tretieho sektora. „O tejto vízii sa nám pravicové strany presvedčiť nepodarilo, preto sme sa rozhodli rešpektovať dohodu štyroch pravicových strán a vzdať sa nároku na iné miesta,“ dodal.

Kaník a Sulík kritizovali novinárov

Predstavitelia SDKÚ a SaS dnes po rokovaní opozície kritizovali novinárov. Ako povedal predseda poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník, opozícia nemala problém dohodnúť sa na rozdelení postov v kontrolných inštitúciách.

„Proces vždy trvá, ale to neznamená, že máme zásadný problém. To ste skôr vytvárali vy tlakom a výstupmi, že sa nevieme dohodnúť. My sme vždy hovorili, že sa dohodneme a dohodli sme sa. Bol plán, že sa dohodneme do konca schôdze,“ uviedol Kaník.

Pre SaS bolo podľa jej predsedu Richarda Sulíka dôležitejšie reagovať na programové vyhlásenie vlády, zaoberať sa samotnou schôdzou NR SR ako pozíciami. To, že to trvalo dlhšie, ako si to novinári predstavovali, bolo spôsobené tým, že SaS tomu takú prioritu nedávala.

„Pre vás je jednoduchšie pochopiť, že tu pôjde Paľko a sem Ferko ako pochopiť nejaké náročné súvislosti v spojení s článkom 136, o ktorom sa skoro vôbec nepísalo. Skúste to vidieť aj z obsahovej stránky, nielen fixovať sa na nejakú pozíciu, či ten, alebo ten,“ povedal Sulík novinárom.

7 debata chyba