Zvolenská odvolala 17 šéfov. Tvrdí, že pre pochybenia

Zatiaľ sedemnásť riaditeľov štátnych nemocníc a zdravotníckych organizácií odvolala po svojom nástupe ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Dôvodom ich výmeny sú podľa ministerstva pochybenia. Aké konkrétne však rezort nezverejnil.

21.05.2012 15:00
Zuzana Zvolenská Foto:
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská
debata (29)

„Ministerka chcela posty obsadiť odborníkmi s praxou. Zároveň sú isté podozrenia o pochybeniach, ktoré však budeme konkretizovať až po dokončení vnútornej kontroly,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková na otázku Pravdy, prečo došlo v rezorte k toľkým personálnym výmenám.

Riaditeľov nemocníc tento argument prekvapil. „Nie som si vedomý žiadnych pochybení. Ale víťaz berie všetko, post riaditeľa je politická funkcia, takže je to prirodzené,“ reagoval na svoju odvolanie niekdajší riaditeľ banskobystrickej nemocnice Michal Bucek. Ako dodal, v jeho prípade neobstojí ani argument o potrebe odborníka s praxou, keďže nemocnici šéfoval už po druhýkrát. Tvrdí, že svojmu nástupcovi, poslancovi za Smer Vladimírovi Balážovi, nemocnicu odovzdal s čistým stolom.

Výmena riaditeľov nemocníc a ostatných zdravotníckych inštitúcií sa opakuje automaticky po každej zmene vlády. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara je to zbytočné, pretože nejde o pozície, ktoré by priamo tvorili štátnu zdravotnú politiku. „Vzťahuje sa to na štátne nemocnice a iné zdravotnícke zariadenia, ale napríklad aj na Národné centrum zdravotníckych informácií. Ak je takýto subjekt manažovaný zle a minister chce riadiaceho pracovníka odvolať, treba zverejniť dôvody odvolania, najlepšie s relevantnými argumentmi a dôkazmi. V opačnom prípade vyvstáva podozrenie, že odvolávajúcemu ide skôr o umiestnenie určitých ľudí na vrcholové manažérske miesta, ako o dobré fungovanie organizácie,“ povedal Zachar, podľa ktorého by bolo optimálnym riešením, keby manažérov štátnych nemocníc a iných zdravotníckych zariadení vyberali odborníci na základe transparentného verejného výberového konania.

Ako prvý po nástupe Zvolenskej padol riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Peter Krcho. Odvolala ho zhruba po týždni od jej uvedenia do funkcie ministerky. V priebehu ďalších dvoch dní vymenila šéfov štátnych záchraniek, Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ako aj riaditeľov nemocníc v Bratislave, Trnave, Nitre, Martine a Nových Zámkoch. Výmena manažérov neobišla ani zvyšné štátne zdravotnícke zariadenia, Národný onkologický ústav, Národné centrum zdravotníckych informácií Bratislava či Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

Generálneho riaditeľa štátnej poisťovne Mariana Faktora po zhruba roku a pol nahradil Marcel Forai. Ten bol v čase, keď Zvolenská pôsobila ako riaditeľka Všeobecnej zdravotnej, šéfom košickej pobočky poisťovne. Okrem toho pôsobil aj na poste riaditeľa krajskej pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Z Košíc, rodiska Richarda Rašiho (Smer), ktorý by mal podľa kuloárnych informácií po dvoch rokoch Zvolenskú vymeniť, prišiel aj nový riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Ľubomír Kočiš. Blízko ku Košiciam má aj súčasný štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý tam v rokoch 2008 až 2011 šéfoval štátnej záchranke. Na ministerstvo prišiel z pozície manažéra pre zdravotnú starostlivosť akciovej spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.

Časté striedanie riaditeľov nemocníc je podľa Zachara spolu s mäkkými pravidlami hospodárenia v nemocniciach jednou zo zásadných príčin zlého hospodárenia štátnych zariadení. „Motivácia riaditeľov, ktorí vedia, že môžu byť o pár mesiacov odvolaní, je potom taká, že nebudú pracovať na strategických dlhodobých plánoch udržateľného rozvoja nemocníc a nebudú provokovať prijímaním nepopulárnych, ale potrebných opatrení, čo má za následok konzervovanie nepriaznivého stavu,“ tvrdí Zachar.

29 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy