V KDH by už chceli od Lipšica počuť, čo urobí

23.05.2012 20:00, aktualizované: 24.05.2012 08:00
Daniel Lipšic
Bývalý minister spravodlivosti a podpredseda KDH Daniel Lipšic Autor:

Bývalá kandidátka na šéfku SDKÚ Lucia Žitňanská sa nechystá do novej strany Daniela Lišpica. To isté platí aj pre exposlancov KDH okolo niekdajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka. Zatiaľ tak nevedno, ktorá z verejne známych osobností by mala nový subjekt reprezentovať.

„Nerozprávali sme sa, nie,“ reagovala Žitňanská na otázku, či nezakotví v novej strane a či ju Lipšic neoslovil. Žitňanská začínala na ministerstve spravodlivosti ako štátna tajomníčka práve v čase, keď ho viedol Daniel Lipšic a bola nominantkou KDH. Jej následný vstup do SDKÚ bol preto prekvapením.

Lipšic zakladanie novej strany ešte oficiálne nepotvrdil, ale ani neodmietol. Jeho terajší spolustraníci si však myslia, že by sa už konečne mal jednoznačne vyjadriť. „Ak to nie je pravda, tak by to mal minimálne dementovať, lebo takto, keď niekto mlčí, tak svedčí,“ myslí si podpredseda KDH Július Brocka.

Zatiaľ neoslovil ani svojich bývalých spolupútnikov, ktorí odišli z KDH začiatkom roka 2008, Vladimíra Palka, Františka Mikloška, Pavla Minárika a Rudolfa Bauera. Vtedy sa čakalo, že ich bude nasledovať aj Lipšic, ten sa však vyjadril, že sa pokúsi hnutie zmeniť zvnútra. „Nikoho z nás neoslovil,“ povedal Fratišek Mikloško. Podľa Mikloška v stredopravom priestore vládne bezradnosť.

„Ktokoľvek chce v tomto smere niečo začať, musí sa pripraviť na dlhé roky práce. Stredopravý priestor sa za dvadsať rokov vyčerpal. Odohral veľmi silný zápas a teraz bude veľmi dlho trvať, kým niekto postupne presvedčí voličov a nájde niečo, čo bude nový ideál,“ hovorí Mikloško. K prípadnému vzniku Lipšicovej strany sa vyjadril skôr pesimisticky. „Ale rád sa nechám prekvapiť,“ povedal.

Lipšic mal záujem o niekdajšieho šéfa STV a súčasného primátora Trenčína Richarda Rybníčka. Poznajú sa dlhé roky ešte z mládežníckej organizácie ODM. Rybníček sa chce však ďalej venovať komunálnej politike. Lipšic komunikoval aj s politikmi SaS Danielom Krajcerom a Jurajom Miškovom. Ten hovorí, že pozvanie do novej strany nedostal, ale dodáva, že pravica je odkázaná na spoluprácu. „Prajú si to aj naši voliči. Ide o to, aby sme hľadali možnosti na vhodnú spoluprácu.“

Lipšic získal vo voľbách vyše 104-tisíc preferenčných hlasov. Podľa sociológa Martina Slosiarika čerpá podporu hlavne z týchto hlasov a zo situácie, ktorá bola po kauzách v stredopravej časti politického spektra. Keby Lipšic získal do novej strany aj iné známe osobnosti, mohlo by to podľa Slosiarika pritiahnuť viac voličov od existujúcich stredopravých strán.

„Takto sa z veľkej časti bude musieť spoliehať na voličov KDH, ktorí by boli ochotní prejsť k novej strane, a časť sklamaných voličov SDKÚ.“ Keďže komunikuje aj s ľuďmi z liberálneho priestoru, nová strana zrejme nebude podľa sociológa typicky konzervatívna, ale širokospektrál­nejšia. „Ten priestor nebude definovaný len kresťanskými hodnotami, ale skôr to bude o ponúkaných praktických riešeniach, ktoré voličov môžu zaujímať,“ mieni Slosiarik.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku