Lekári z Bratislavy sú pri vzdelávaní v nevýhode

Slovensko má ako jediná krajina Európskej únie najväčší bezplatný e-learningový vzdelávací portál pre lekárov. Doktorom, ktorí pôsobia v hlavnom meste, však nie je prístupný. Môžu za to pravidlá únie, ktorá v rámci štrukturálnych fondov tento projekt financuje.

03.06.2012 18:00
sonografia, oblička, ultrazvuk, vyšetrenie,... Foto:
Ilustračné foto
8

"Slovenská lekárska komora veľmi ťažko prežíva, že sa takto nemôžu vzdelávať aj bratislavskí lekári aj preto, že mnohí z nich sú z koncových nemocníc, kam chodia pacienti z celého Slovenska. Lekári tento portál vnímajú ako obrovskú pomoc vo vzdelávaní a tí z hlavného mesta to považujú za osobnú krivdu, že nemôžu byť do tohto projektu zapojení,“ povedala Mária Jurigová, koordinátorka projektu zo Slovenskej lekárskej komory, ktorá vzdelávací portál ešte minulý rok rozbehla.

Ako dodal prezident komory Milan Dragula, zo vzdelávacieho portálu i-med neprofitujú len lekári, ale aj pacienti. „Vzdelaný lekár pacienta ošetrí ďaleko lepšie ako nevzdelaný. Lekárska veda a technika idú nesmierne rýchlo dopredu. Ak niekto skončí lekársku fakultu, o päť alebo šesť rokov si urobí atestáciu a potom sa nevzdeláva celý život, nemôže byť dobrým lekárom,“ povedal Dragula.

Slovenská legislatíva ani ministerstvo zdravotníctva túto skutočnosť podľa Márie Berovej z ministerstva nemôžu ovplyvniť. Pravidlo totiž nastavila Európska únia a v rámci projektov sponzorovaných zo štrukturálnych fondov platí aj pre ostatné krajiny. „Je to projekt podporený z cieľa konvergencie Európskej únie. Ten si dal za úlohu stierať rozdiely medzi regiónmi. Cieľom teda je, aby sa vidiecki lekári priblížili lekárom z Bratislavy. Keď sa tieto rozdiely zotrú a lekári budú rovnako dobrí, nebudeme môcť viac čerpať zdroje z fondov Európskej únie,“ povedala vedúca oddelenia neinvestičných projektov rezortu zdravotníctva.

Najväčšou výhodou portálu pre lekárov je podľa Dragulu to, že sa môžu vďaka nemu vzdelávať zadarmo, všade tam, kde majú prístup k internetu a navyše, prostredníctvom neho môžu získavať kredity. Ako bolo spomínané, výnimkou sú lekári z bratislavského regiónu. Tí síce môžu na vzdelávacom portáli publikovať svoje odborné práce, no nemôžu za ne zbierať kredity a nemajú ani prístup k ostatným odborným článkom či časopisom zverejneným v elektronickej knižnici.

Kredity musia podľa zákona každoročne zbierať všetci zdravotníci, aby mohli vykonávať svoju prax. Doteraz ich vďaka len e-learningovým testom na tomto portáli získalo zhruba 30 percent prihlásených doktorov. Bratislavským sa táto možnosť naskytne zrejme až od novembra budúceho roka. Vtedy financovanie prevezme lekárska komora a projekt tak viac nebude viazaný na pravidlá únie.

Na tvorbu vzdelávacieho portálu i-med komora získala z Európskeho sociálneho fondu viac ako 1,7 milióna eur, doteraz využila približne polovicu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
8 debata chyba