Kto zaspieva, toho SOZA zinkasuje

Sponzori, politici, ale aj speváci chcú za dedinu Pohorelá zaplatiť faktúru presne na 62,40 eura, ktorú vystavil Slovenský ochranný zväz autorský. Ten žiada peniaze za to, že deti pred rokom na dvoch kultúrnych akciách v školskej jedálni spievali ľudové piesne. Vybratý poplatok potom rozdelí autorom. Tí s ním však nesúhlasia, rovnako ako ministerstvo kultúry, ktoré vyzvalo zväz, aby používal "zdravý rozum".

05.06.2012 14:18 , aktualizované: 06.06.2012 07:53
SOZA, protest Foto:
Účastníci protestnej akcie s názvom Spevokol za samovoľnú implóziu SOZY pred sídlom SOZA. Protest je reakciou na praktiky SOZA.
debata (121)

„Je to smiešne, zväz si podľa mňa robí, čo chce. Keď budú chcieť, kapela Desmod tých 62 eur v pohode zaplatí,“ hovorí Mário Kuly Kollár zo skupiny Desmod. „My od nich nemáme nejaké obrovské peniaze, žijeme z iných vecí, z koncertov a toto už neriešime,“ doplnil Kollár.

Podľa Martina Ďurindu z Tublatanky sa deťom z Pohorelej treba skôr poďakovať, že spievajú ľudové piesne a šíria slovenskú kultúru. „Deti z Bratislavy ich už takmer ani nepoznajú,“ dodal Ďurinda. Myslí si, že ak naozaj išlo o pôvodné ľudové piesne bez úprav, SOZA by požiadavku mala stiahnuť.

Faktúru vo výške 62,40 eura obci Pohorelá poslala SOZA za použitie piesní, ktoré spievali deti na podujatí ku Dňu matiek v školskej jedálni a na Privítaní Mikuláša takmer rok po tom, ako sa podujatia uskutočnili. „V právnej rovine sme konali správne, korektne a v zmysle zákona. Starosta mal zo zákona povinnosť ohlásiť podujatie, ale neurobil to. Tým vyjadril súhlas, že mu bude vystavená faktúra. Podpisom a pečiatkou obce potvrdil, že použil chránený repertoár. Inšpektorke mohol povedať, že použil ľudové piesne bez autora, ale nikde to neuviedol,“ tvrdí riaditeľ SOZA Vladimír Repčík. Dodal, že stále nemajú zoznam piesní, ktoré deti na Dni matiek a pri privítaní Mikuláša spievali.

Starosta Pohorelej Jozef Kalman pochybenie odmieta. „Celý čas som inšpektorom vravel, že deti spievali naše pohorelské ľudové pesničky. Oni ešte rozmýšľali, do ktorej kolónky to majú zaznačiť. Neviem si predstaviť, že učiteľka si ešte pamätá, čo pred rokom vlastne spievali. Nech oni vydajú zoznam, ktoré bez ich povolenia nemôžeme reprodukovať,“ tvrdí starosta.

Kalman podpísal záznam, na ktorom bola poznámka „kontrola bez problémov“ a bol prekvapený, keď obci o pár týždňov prišla faktúra za nepovolené obohatenie sa. Je rozhodnutý, že ju nezaplatí. Ponúklo sa mu už niekoľko sponzorov aj politikov, že to uhradia namiesto obce. „Nejde o peniaze, ja to zaplatím aj zo svojho, nepáči sa mi ten prístup, ide o morálku. Takéto veci by sa nemali stávať. Ozývajú sa nám aj právnici, že nás budú zadarmo obhajovať,“ povedal Kalman. Počká, ako sa situácia ďalej vyvinie. "Možno tam po právnej stránke niečo škrípe, ale po morálnej je to úplná absurdita. Nemôžeme im predsa každý deň telefonovať, či si môžeme zaspievať, " uzavrel starosta.

Predseda výboru zväzu Matúš Jakabčic tvrdí, že ak im starosta dodá zoznam spievaných piesní, dá sa to vybaviť. „Neznamená to, že kauzu hodíme za hlavu, ale je to jedna z možností. Teraz o tom nechcem špekulovať,“ dodal Repčík. Repčík sa má vo štvrtok stretnúť aj so zástupkyňou Združenia miest a obcí Slovenska. „Budeme situáciu analyzovať, posúdime možnosti, budeme to riešiť. Autori musia dostávať odmeny, my ich musíme vyberať a obce a mestá musia platiť. Som presvedčený, že sa dohodneme,“ povedal. Vlani SOZA vyplatila autorom takmer 7,7 milióna eur.

Zväz sa pri spore obsahuje tým, že len postupuje podľa zákona, ktorý už dlhodobo kritizuje. Žiadnych zmien sa však nedočkal. „Autorský zákon je zlý, chceme ho zmeniť. Neodráža realitu, neakceptuje nové technológie, používanie diel,“ tvrdí Repčík. Spevák Desmodu Kully však problém nevidí v zákone, ale vo vnútorných nastaveniach zväzu. Podobne reagovalo aj ministerstvo kultúry. „To, čo sa stalo, vnímame skôr ako problém mimoprávny, ktorého okamžité riešenie leží v zmene prístupu orgánov SOZA,“ povedal hovorca rezortu Jozef Bednár. Dodal, že ministerstvo očakáva, že zväz bude v prípadoch podobného typu ako Pohorelá pristupovať citlivejšie a rozvážnejšie. Ministerstvo kultúry sľubuje, že nový zákon pripraví. Do legislatívneho procesu ho plánuje predložiť v druhej polovici tohto volebného obdobia.

PIANO

Prečítajte si aj glosu Mariána Repu  Hej, to ta Heľpa.  Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Ako reakcia na spor medzi zväzom a Pohorelou sa na Facebooku vytvorila iniciatíva „Spevokol za samovoľnú implóziu SOZA“. Včera sa pred sídlom zväzu na Rastislavovej ulici v Bratislave stretlo asi 40 ľudí a protestovali proti tomu, ako zväz vyberá peniaze a nakladá s nimi. Pod oknami zaspievali pesničky Dievča z Tokia a To ta Heľpa. Dnes chcú „protestné spievanie“ pod oknami SOZA zopakovať.

121 debata chyba