Nie je dôvod odkladať ratifikáciu eurovalu, tvrdí Fico

12.06.2012 15:24
Fico, van Rompuy
Predseda vlády SR Robert Fico a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Autor:

Slovenská vláda nevidí žiadny zásadný dôvod na odkladanie ratifikácie tzv. trvalého eurovalu. Príslušná medzinárodná zmluva o vytvorení Európskeho mechanizmu pre stabilitu tak bude zaradená už na najbližšiu schôdzu Národnej rady, ktorá začína presne o týždeň. Premiér Robert Fico (Smer) o tom informoval stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya, ktorý je na oficiálnej návšteve SR.

„Musíme ukázať, že máme zodpovednosť a sme schopní si plniť domáce úlohy,“ zdôraznil v tejto súvislosti Fico. Pre získanie širšej politickej podpory pozval šéf exekutívy všetkých predsedov parlamentných strán na stretnutie, na ktorom budú okrem konsolidácie verejných financií hovoriť aj o téme ratifikácie trvalého eurovalu.

Viacerí predstavitelia opozície pritom v posledných dňoch avizovali, že by s hlasovaním o EMS radšej počkali na dokončenie ratifikácie eurovalu v Nemecku či Francúzsku. Medzinárodnú zmluvu aj príslušnú legislatívu však môže vládny Smer-SD schváliť aj sám, keďže má v 150-člennom parlamente väčšinu 83 hlasov.

Predseda ER potvrdil odhodlanie Európskej únie (EÚ) spraviť všetko pre ochranu stability eurozóny. „V tejto súvislosti vítam záväzok slovenskej vlády rýchlo ratifikovať zmluvu o založení EMS, ako aj novú fiškálnu zmluvu,“ vyzdvihol Rompuy. Ocenil tiež spoločný postup pri ochrane bankového sektora v Španielsku.

Fico dnes predsedovi ER potvrdil, že Slovensko dodrží svoje záväzky v oblasti konsolidácie verejných financií a do konca budúceho roka zníži deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Zároveň chce byť jeho vláda aktívnym hráčom pri diskusiách o hlbšej fiškálnej a bankovej integrácii v EÚ, keďže členstvo v únii aj eurozóne má pre Slovensko „obrovský význam“.

Práve o týchto témach by mali rokovať európski lídri na summite v Bruseli koncom júna. Rompuy dovtedy pripraví strategický dokument, v ktorom navrhne základné stavebné bloky ďalšej bankovej, fiškálnej a ekonomickej integrácie. V bankovej oblasti má ísť napríklad o integrovanejší dohľad alebo systém spoločného ručenia za vklady. „Na júnovom summite musíme predstaviť reálnu perspektívu budúcnosti hospodárskej a menovej únie,“ zdôraznil.

Z otázok, ktoré sa budú v Bruseli tiež preberať, SR podľa Fica podporuje myšlienku projektových dlhopisov, ako aj navýšenie úverovej kapacity Európskej investičnej banky (EIB). „Slovensko si vie predstaviť aj spoločné európske dlhopisy, ale za podmienok, ktoré nebudú viesť k zníženiu finančnej zodpovednosti a fiškálnej disciplíny ostatných krajín,“ zdôraznil s tým, že jeho vláda je aj veľkým fanúšikom zavedenia dane z finančných transakcií.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

10
Miešaná kytica

Miešaná kytica

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk