Leto bude horúce, môžu sa ale vyskytnúť prudké teplotné výkyvy

Blížiace sa leto bude teplotne nadpriemerné, nemôžeme však očakávať, že bude stabilne slnečné počasie, prevažne bez zrážok a každý deň teplota dosiahne tropické hodnoty.

18.06.2012 12:30
horúčava, teplo, leto, počasie Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

„Je naopak viac pravdepodobné, že horúce obdobia sa budú striedať s chladnejšími. Nie je ani vylúčené, že v najvyšších polohách Tatier sa môže prechodne objaviť sneh, pretože takéto javy sa v našich veľhorách bežne vyskytujú aj uprostred relatívne teplého leta,“ informujú klimatológovia Milan Lapin, Pavel Matejovič a Jozef Pecho vo svojej správe, ktorú zverejnili na internetovej stránke http://www.nun.sk/leto2012.

Klimatológovia očakávajú aj prízemné mrazy v horských dolinách severného Slovenska, ktoré sa tu bežne vyskytujú najmä v druhej polovici augusta. „Zmeny počasia počas tohto leta môžu byť náhle a môže ich sprevádzať aj silný vietor a lokálne prívalové dažde. Tam, kde sa búrkové dažde nevyskytnú, môže dlhotrvajúce sucho, naopak, spôsobiť ešte väčšie problémy,“ píšu.

Klimatická zmena sa u nás podľa klimatológov prejavuje aj tým, že v teplom polroku ubúda tzv. krajinských dažďov a pribúdajú zrážky z prehánok a búrkových lejakov, ktoré majú nepravidelný výskyt a sú priestorovo nerovnomerne rozložené.

Astronomické leto sa začína 21. júna a končí sa astronomická jar. Meteorologická jar sa však už skončila o tri týždne skôr, teda 31. mája a trvala od 1. marca. „Rozdiel medzi časovým trvaním meteorologického a astronomického leta je spôsobený prevládajúcim charakterom počasia. Letá u nás zvyknú teplotne vrcholiť v mesiacoch jún až august,“ dodávajú klimatológovia.

4 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy