Leto bude horúce, môžu sa ale vyskytnúť prudké teplotné výkyvy

18.06.2012 12:30
horúčava, teplo, leto, počasie
Ilustračné foto. Autor:

Blížiace sa leto bude teplotne nadpriemerné, nemôžeme však očakávať, že bude stabilne slnečné počasie, prevažne bez zrážok a každý deň teplota dosiahne tropické hodnoty.

„Je naopak viac pravdepodobné, že horúce obdobia sa budú striedať s chladnejšími. Nie je ani vylúčené, že v najvyšších polohách Tatier sa môže prechodne objaviť sneh, pretože takéto javy sa v našich veľhorách bežne vyskytujú aj uprostred relatívne teplého leta,“ informujú klimatológovia Milan Lapin, Pavel Matejovič a Jozef Pecho vo svojej správe, ktorú zverejnili na internetovej stránke http://www.nun.sk/leto2012.

Klimatológovia očakávajú aj prízemné mrazy v horských dolinách severného Slovenska, ktoré sa tu bežne vyskytujú najmä v druhej polovici augusta. „Zmeny počasia počas tohto leta môžu byť náhle a môže ich sprevádzať aj silný vietor a lokálne prívalové dažde. Tam, kde sa búrkové dažde nevyskytnú, môže dlhotrvajúce sucho, naopak, spôsobiť ešte väčšie problémy,“ píšu.

Klimatická zmena sa u nás podľa klimatológov prejavuje aj tým, že v teplom polroku ubúda tzv. krajinských dažďov a pribúdajú zrážky z prehánok a búrkových lejakov, ktoré majú nepravidelný výskyt a sú priestorovo nerovnomerne rozložené.

Astronomické leto sa začína 21. júna a končí sa astronomická jar. Meteorologická jar sa však už skončila o tri týždne skôr, teda 31. mája a trvala od 1. marca. „Rozdiel medzi časovým trvaním meteorologického a astronomického leta je spôsobený prevládajúcim charakterom počasia. Letá u nás zvyknú teplotne vrcholiť v mesiacoch jún až august,“ dodávajú klimatológovia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
59,99
Grande ruža red 25

Grande ruža red 25

29,99
Elite frézia color

Elite frézia color

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk