Mestský policajt je obvinený z úkladnej vraždy

, 18.06.2012 13:03
streľba, Hurbanovo
Ulica, na ktorej došlo k streľbe. Autor:

Mestský policajt, ktorý v sobotu zastrelil troch ľudí, je už obvinený z úkladnej trojnásobnej vraždy, porušovania domovej slobody a nelegálneho ozbrojovania. O tom, či obvinený 51-ročný Milan Juhász zostane za mrežami, bude rozhodovať sudca zo Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.

Mestský policajt, ktorý v sobotu zastrelil troch ľudí, je už obvinený z úkladnej trojnásobnej vraždy, porušovania domovej slobody a nelegálneho ozbrojovania. O tom, či obvinený 51-ročný Milan Juhász zostane za mrežami, bude rozhodovať sudca zo Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici.

„Naďalej prebiehajú procesné úkony, preto k prípadu nie je možné poskytnúť viac informácií. Motív skutku je stále predmetom vyšetrovania,“ uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Obvinenie z úkladnej vraždy znamená, že obecný policajt nekonal v afekte, ale útok si plánoval. Podľa informácií Pravdy polícia zatiaľ nepozná motív činu, pretože muž je v zlom psychickom stave a zatiaľ nevypovedal nič, čo by mohlo motív jeho konania objasniť. Rasový motív útoku však polícia vylúčila. Obvineného by mali vypočuť aj dvaja súdni znalci, ktorí majú posúdiť jeho psychický stav.

Kedy prevezú obvineného pred sudcu do Banskej Bystrice, nie je známe. Návrh na vzatie do vyšetrovacej väzby podal Úrad špeciálnej prokuratúry na Špecializovaný trestný súd včera. Sudca by mal rozhodnúť o väzobnom stíhaní do štvrtka.

Polícia potvrdila, že muž strieľal z nelegálne držanej zbrane, zatiaľ však nevie, odkiaľ ju mal. Zbraň skúma kriminalisticko-expertízny ústav. Obvinenému hrozí za trojnásobnú vraždu trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie.

Aj keď sa zatiaľ rasový motív krvavého incidentu v Hurbanove nepotvrdil, polícia je pripravená na možné stupňovanie napätia a násilností aj v iných regiónoch, kde žije rómska menšina. Pred domom, kde sa dráma odohrala, aj pri dome a v jeho okolí, kde býva obvinený muž so svojou rodinou, nepretržite hliadkujú štátni policajti.

Primátorka Hurbanova Margita Zemková sa snaží po tragickej udalosti upokojiť atmosféru v meste. Cez káblovú televíziu vyzvala obyvateľov, aby zachovali pokoj a nevyvolávali napäté situácie.

Juhász svoje obete vyhľadal v sobotu dopoludnia v ich dome. S autom zastal pred domom, v ktorom bývalo asi 35 ľudí. Bol mimo služby a len čo vystúpil z auta, začal strieľať z nelegálne držanej pištole. O život prišiel 44-ročný Gabriel Lakatoš, jeho 19-ročný syn Mário a 24-ročný zať Július.

Mestský policajt pri streľbe zranil aj dvoch ďalších ľudí. Ich stav je momentálne stabilizovaný. Podľa hovorkyne Všeobecnej nemocnice Komárno Marty Csergeovej stav 26-ročného Kristiána, ktorý bol postrelený do pľúc, zostáva kritický. Jeho manželka Žaneta je v zlom psychickom stave.

Podľa svedkov tragédie Juhász na ostatných Rómov v dome nechcel strieľať. Zahnal sa na nich pištoľou a varoval ich, aby sa k nemu nepribližovali. Potom nasadol do auta, s ktorým z Komárňanskej ulice prešiel na blízku Agátovú pred rodinný dom hurbanovskej primátorky Margity Zemkovej. Polícii sa po dlhšom vyjednávaní vydal sám do rúk.

Podobný masaker ako v Hurbanove sa koncom augusta 2010 odohral v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, kde 48-ročný Ľubomír Harman samopalom zastrelil sedem ľudí a 15 zranil. Keď ho napokon polícia obkľúčila, spáchal samovraždu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku