Robiť deliacu čiaru medzi nami a štátom je nešťastné, tvrdí cirkev

Katolícka cirkev považuje podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika za nešťastné, že sa robí deliaca čiara medzi ňou a štátom. Kováčik v súvislosti s iniciatívou zrušiť dva štátne sviatky a medzi nimi aj jeden cirkevný, ktorý je zakotvený v zmluve so Svätou stolicou, povedal, že cirkev prispieva ku konsolidácii už cez svojich veriacich, či už zamestnávateľov alebo zamestnancov, ktorých sa opatrenia vlády týkajú.

21.06.2012 12:57
kostol, cirkev, náboženstvo Foto:
Ilustračné foto
debata (26)

Návrh, aby sa slávenie sviatku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, presúval z 15. septembra na najbližšiu nedeľu považuje konferencia biskupov za nový. „Budeme ho študovať so všetkými dôsledkami. Chceme vidieť, aký dopad to bude mať na medzinárodnú zmluvu. Ak sa ukáže ako priechodný, nechceme stáť v ceste, ale musia to študovať zodpovedné osoby,“ zdôraznil Kováčik. Podľa neho sa biskupi poradia a návrh budú konzultovať na príslušnej úrovni s Vatikánom, či by vládny návrh rešpektoval samotnú zmluvu.

Vláda uvažuje o zrušení dvoch štátnych sviatkov, ktoré pripadajú na 1. a 15. september. „V prípade 1. septembra ide o štandardný štátny sviatok civilného charakteru, kde môže štát sám rozhodnúť a môže zrušiť takýto štátny sviatok,“ povedal po rokovaní Rady solidarity a rozvoja premiér Robert Fico.

Zrušenie 15. septembra ako štátneho sviatku by si však podľa Fica vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy. „Obyčajným zákonom nie je možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru,“ zdôvodnil premiér. Vláda preto podľa Fica uvažuje nad tým, že namiesto otvárania Vatikánskej zmluvy by zákonom presunula oslavu 15. septembra na nedeľu v prípade, že pripadne na pracovný deň. „Znamenalo by to fakticky, že tento sviatok je zrušený, len by sa nemuselo zasahovať do Vatikánskej zmluvy,“ skonštatoval.

26 debata chyba