Krajcer: Bola to zbabraná a zrejme protizákonná fraška

Odvolanie Miloslavy Zemkovej z postu šéfky Rozhlasu a televízie Slovenska je zbabraná fraška, ktorá je podľa všetkého aj protizákonná. Vyhlásil to exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS), ktorý sa spolu s väčšinou opozície nezúčastnil na odvolávaní. Zemkovú tak odvolával len Smer-SD a dvaja poslanci opozície. Za odvolanie bolo 82 členov snemovne z 85 prítomných. Proti boli dvaja poslanci, jeden sa zdržal.

, 26.06.2012 12:49, aktualizované: 12:58
Daniel Krajcer Foto:
Daniel Krajcer
debata (38)

Krajcer je presvedčený, že Smer-SD sa snaží mocensky a politicky ovládnuť RTVS, preto odvolal Zemkovú. „Pokiaľ niekto má istú snahu ovládnuť inštitúciu, tak z ich pohľadu je logické, že začínajú touto osobou,“ povedal.

Pripomenul, že aj za minulej vlády Ivety Radičovej, keď bol on minister kultúry, došlo k výmene šéfa RTVS. „My sme postupovali úplne inak. Išlo mi o vecné riešenie, išlo v tom čase už aj o záchranu verejnoprávnych médií. Súčasťou tohto kroku bola aj výmena neschopného vedenia,“ vysvetlil s tým, že v súčasnosti je ale situácia iná.

„Po prvej Ficovej vláde bola kumulovaná strata takmer 46 miliónov eur. Teraz, keď sme my odchádzali, hospodársky výsledok je 22 miliónov zisk. Aj to sú jasné čísla, na základe ktorých treba hodnotiť pôsobenie predchádzajúceho a súčasného manažmentu,“ zdôraznil Krajcer.

Z jeho pohľadu tu však nejde o osobu Miloslavy Zemkovej. „Nevnímam to cez osobu, ale vnímam to tak, že je tu zákon a ten by sa mal v civilizovanej krajine dodržiavať,“ vyhlásil. Krajcer si nemyslí, že zlúčením RTVS bývalá Radičovej vláda naservírovala Smeru-SD inštitúciu, ktorá sa dá dobre ovládať. „Určite nie,“ zdôraznil Krajcer, podľa ktorého sa ukazuje, že projekt RTVS je životaschopný. „A koniec koncov, na čo sa tu hráme? Nepamätáte si, o čo sa pokúšal pán Maďarič? Veď projekt mediálneho centra počítal so zlúčením rozhlasu a televízie. Hrajme sa s otvorenými kartami,“ povedal exminister kultúry.

Jarjabek: Opozícia sa chytila do vlastnej pasce

Predsedu mediálneho výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD) vôbec neprekvapuje, že opozícia označuje dnešné odvolanie generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej ako frašku, lebo sa chytila do vlastnej pasce. Jarjabek to vyhlásil pred novinármi s tým, že fraškou bolo skôr zvolenie Zemkovej do funkcie.

Dušan Jarjabek je s výsledkom hlasovania o... Foto: TASR
Dušan Jarjabek Dušan Jarjabek je s výsledkom hlasovania o odvolaní Miloslavy Zemkovej spokojný.

Ale to je práve problém tohto zákona o RTVS, ktorý je založený na nedohode. Vždy bude istá časť politického spektra nespokojná, preto by sa mal zmeniť. Mňa vôbec neprekvapuje, že opozícia tvrdí to, čo tvrdí, jednoducho sa chytila do vlastnej pasce v rámci zákona, ktorý takýmto spôsobom uviedla do života," povedal Jarjabek.

Poslanec zopakoval, že celá procedúra odvolávania Zemkovej mu bola krajne nepríjemná. „Povedal som to niekoľkokrát, rovnako ako mi je krajne nepríjemný tento zákon, lebo ma núti robiť veci, s ktorými mám problém,“ konštatoval.

Jarjabek chce preto aj s ministerstvom kultúry pracovať na novelizácii zákona o RTVS. „Ak sa budeme baviť o tom, že voľba generálneho riaditeľa by mala prejsť opäť na Radu RTVS, mali by sme sa baviť o kritériách kandidátov na členstvo v rade,“ avizoval.

Na otázku, či už má Smer-SD svojho favorita, ktorý by sa mohol stať Zemkovej nástupcom, Jarjabek odvetil, že bude výberové konanie. „Ja som presvedčený, že sa doň prihlási minimálne toľko záujemcov, koľko ich bolo prvý raz,“ dodal.

Štefanec z SDKÚ: Vláda jednej strany pokračuje vo valcovaní

„Vláda jednej strany pokračuje odvolaním generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej vo svojom valcovaní a obsadzovaní všetkých postov,“ povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Ako dodal, presadenie tajného hlasovania o odvolení riaditeľky ukazuje, čo bolo jednoznačným cieľom divadla, ktoré Smer-SD zohral v parlamente.

Podľa predsedu poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Jozefa Viskupiča odvolanie Zemkovej je politická poprava, preto sa tohto divadla a frašky nezúčastnil. „Nemyslím si, že bol zvolený vhodný spôsob odvolávania. Štátu hrozia žaloby a súdna dohra. Ani spôsob, ani metóda sa nám nepozdáva, preto sme sa na hlasovaní nezúčastnili,“ povedal. Podľa neho pravý dôvod odvolávania ani v jednom momente nezaznel. „Reagovali sme na podnet občana, ktorý e-mailom zaslal podnet na prešetrenie informačnej povinnosti Zemkovej, pričom Rada RTVS vyhlásila, že zákon porušený nebol,“ upozornil.

38 debata chyba