Bezák sa nesmie zdržiavať v Trnavskej arcidiecéze, zrejme odíde do zahraničia

03.07.2012 10:21
Róbert Bezák
Niekoľko stoviek ľudí z rôznych slovenských miest sa v pondelok podvečer zhromaždilo pred domom v Trnave, v ktorom žije odvolaný arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Róbert Bezák, aby mu vyjadrili svoju podporu. Autor:

Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák bude zrejme pôsobiť ako kňaz v zahraničí. Podľa iných informácií sa na Slovensku môže vrátiť do niektorého z kláštorov rehole, ktorej je členom. Bezák patrí k redemptoristom, teda Kongregácii Najsvätejšieho Spasiteľa. Tí majú na Slovensku šesť komunít.

S jeho pôsobením ako kňaza na ktoromkoľvek mieste však musí súhlasiť príslušný diecézny biskup. Podľa viacerých oslovených kňazov je však otázne, či by povolenie slúžiť omše, kázať, či spovedať, aj dostal. Bezák po odvolaní z úradu arcibiskupa sa nesmie zdržiavať v Trnavskej arcidiecéze.

Svätý Otec Benedikt XVI. v pondelok na poludnie odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.

 Za trnavského arcibiskupa bol Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna. Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku