Drevo sa v Tichej a Kôprovej doline definitívne ťažiť nebude

Lesníci nebudú môcť definitívne vyťažiť kalamitné drevo v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku. "Dvadsiatehosiedmeho júna rozkladová komisia ministra životného prostredia zamietla rozklad podaný Štátnymi lesmi TANAPu a potvrdila predchádzajúce rozhodnutie ministerstva o nepovolení výnimky na ťažbu dreva v národných prírodných rezerváciách Tichá dolina a Kôprová dolina," uviedol Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk.

11.07.2012 18:56
Ochranári protestujú proti ťažbe v Tichej doline Foto:
Lesníci nebudú môcť vyťažiť kalamitné drevo v Tichej doline.
debata (14)

Hovorca envirorezortu Maroš Stano potvrdil, že ministerstvo výnimku zamietlo. K prípadu sa má vo štvrtok vyjadriť aj minister Peter Žiga. Ten bude spolu s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom informovať o situácii v národných parkoch Vysoké a Nízke Tatry.

Baláž priblížil, že ministerstvo sa nestotožnilo s argumentáciou Štátnych lesov TANAPu, ktoré označili predchádzajúce rozhodnutie ministerstva za „jednostranné a v plnom rozsahu kopíruje tvrdenia extrémistických mimovládnych organizácií, ako aj tvrdenia vedcov a odborníkov rozhodujúcich o niečom, čo nepoznajú.“

Ministerstvo malo podľa jeho slov naopak potvrdiť argumenty vedcov a ochrancov prírody a vo svojom rozhodnutí okrem iného uviedlo, že „prirodzená dynamika lesov je súčasťou cieľov ochrany na území prírodných rezervácií“. Upozornilo tiež na dopady prípadnej ťažby na lesné porasty či biotopy.

Envirorezort ťažbu pôvodne povolil na jar 2010 na základe žiadosti Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u. Tie jej potrebu odôvodňovali premnožením lykožrúta. Výnimka však podľa rozkladovej komisie nenadobudla právoplatnosť. V prvostupňovom správnom konaní totiž neboli právoplatným rozhodnutím z konania vylúčené mimovládne environmentálne organizácie, ktoré sa do neho riadne prihlásili. Rezort sa tak musel vyrovnať s rozkladom, ktorý pre výnimku podali ochranári.

Obe tatranské doliny sa pred piatimi rokmi stali symbolom sporu medzi ochranármi a lesníkmi o to, ako sa vyrovnať s následkami veternej kalamity a premnožením lykožrúta v najprísnejšie chránených oblastiach. Kým lesníci aj štátne orgány presadzovali aktívny manažment, environmentalisti trvali na ponechaní na samovývoj. ŠL TANAPu plánovali vtedy z dolín vyviezť zhruba 25 000 kubických metrov dreva. Proti tomuto zámeru protestovali a priamo na mieste v ťažbe bránili mimovládne organizácie.

O ťažbu kalamitného dreva sa zaujímala aj Európska komisia (EK), ktorá voči SR začala konanie za to, že prikročila k zásahom v oboch dolinách bez posúdenia smernice o biotopoch. Upozornila, že obe oblasti sú súčasťou európskej siete chránených území Natura 2000 a trvá preto na samoobnove prírody a politike nezasahovania. Komisia v roku 2009 konanie zastavila, pokračovala však v právnom konaní všeobecnejšieho charakteru, ktorého súčasťou bola aj táto kauza.

14 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy