Lajčák hovoril s Clintonovou aj o pôsobení Slovenska v Afganistane

Pôsobenie slovenských jednotiek v Afganistane bolo jednou z tém, o ktorých vo Washingtone rokoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s americkou ministerkou zahraničných vecí Hilary Clintonovou. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

26.07.2012 10:28, aktualizované: 20:29
Lajčák, Clintonová Foto:
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na stretnutí s americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou vo Washingtone.
debata (8)

„Chcel by som využiť príležitosť, že si tento rok pripomíname desiate výročie Pražského summitu NATO, na ktorom dostalo Slovensko pozvánku do Aliancie. Oceňujeme kľúčovú úlohu, ktorú zohrali USA v tomto procese a som rád, že sme vašu dôveru nesklamali a vrátili vám túto strategickú investíciu v tom, že sme dnes spoľahlivým partnerom,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Lajčák informoval americkú ministerku aj o podpore Afganistanu aj prostredníctvom oficiálnej rozvojovej pomoci. Clintonová ocenila pomoc, ktorú Slovensko prezentovalo na nedávnej medzinárodnej konferencii v Tokiu. Rovnako vyzdvihla úlohu, ktorú zohráva Slovensko najmä v krajinách západného Balkánu a Východného partnerstva, ale aj v rámci demokratizačných procesov v Tunisku.

Hilary Clintonová prejavila záujem o hodnotenie situácie v Európskej únii a v eurozóne z pohľadu Slovenska a vypočula si informáciu o krokoch a opatreniach, ktoré prijíma slovenská vláda a parlament s cieľom stabilizácie. Obaja ministri prezentovali dôležitosť ďalšieho rozvoja vzťahov medzi Európskou úniou a USA. „Je nesmierne dôležité, aby sme prehlbovali spoluprácu medzi Bruselom a Washingtonom politicky aj ekonomicky. Za kľúčové považujem, aby sme zostali aj naďalej najbližšími partnermi a spojencami a to aj vzhľadom na aktuálne finančné a hospodárske problémy vo svete,“ zdôraznil minister Lajčák.

Obaja partneri prediskutovali otázky spojené so situáciou na západnom Balkáne, osobitne v Srbsku, Kosove a v Bosne a Hercegovine. V diskusii o krajinách Východného partnerstva ministri konštatovali, že zatiaľ čo na jednej strane v niektorých oblastiach, ako sú napríklad rokovania s EÚ o asociačnej dohode, o komplexnej dohode o voľnom obchode a vízovej liberalizácii, je viditeľný pokrok, u niektorých partnerov sa prehlbuje deficit demokracie a zhoršuje sa situácia v oblasti ľudských práv a fungovania právneho štátu. „Nadchádzajúce parlamentné voľby v Bielorusku a na Ukrajine budú dôležité z hľadiska rešpektu pre dodržiavanie európskych hodnôt,“ skonštatoval minister Lajčák.

Minister sa stretol aj so slovenskými krajanmi

Lajčák ukončil návštevu USA stretnutím s predstaviteľmi Národnej bezpečnostnej rady, s krajanmi žijúcimi v Spojených štátoch i predstaviteľmi spolku Priatelia Slovenska. Informoval o tom Tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Rozhovory so zástupcami Národnej bezpečnostnej rady potvrdili podľa rezortu diplomacie obojstranný záujem o výmenu názorov na kľúčové medzinárodno-politické otázky. Hlavnými témami diskusie boli situácia v Afganistane, úloha a postavenie NATO po summite v Chicagu, vrátane jeho ďalšieho rozširovania, kríza v eurozóne, vzťahy medzi EÚ a USA, ako aj perspektíva krajín západného Balkánu a Východného partnerstva.

Minister Lajčák ubezpečil amerických partnerov, že Slovensko je spoľahlivý spojenec v rámci Severoatlantickej aliancie, dôkazom čoho je aj pôsobenie v misii ISAF v Afganistane. „Tento postoj má podporu v NR SR naprieč politickým spektrom,“ zdôraznil minister. Obe strany podporili politiku „otvorených dverí“ v rámci Severoatlantickej aliancie a zhodli sa, že ďalší summit by mal byť rozširovací. Americkí partneri sa zaujímali o postoj ministra Lajčáka k situácii na západnom Balkáne a v krajinách Východného partnerstva – aj vzhľadom na jeho predchádzajúce diplomatické skúsenosti.

Minister Lajčák sa tiež stretol s predstaviteľmi kľúčových amerických mimovládnych organizácií, vrátane Atlantic Council of the United States, US Institute for Peace či German Marshall Fund. V diskusiách sa venovali zahranično-politickým otázkam s akcentom na západný Balkán a Východné partnerstvo. Americkí partneri zároveň ocenili aktivity slovenskej diplomacie v týchto regiónoch.

Na záver svojej návštevy sa šéf diplomacie tradične zišiel aj so zástupcami krajanskej komunity ako aj s členmi spolku Priatelia Slovenska. Informoval ich o aktivitách vlády zameraných na spoluprácu s krajanmi. „O tom, že vláda venuje tejto otázke osobitnú pozornosť svedčí nielen jej programové vyhlásenie, ale aj skutočnosť, že krajanská agenda prešla pod gesciu podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí,“ povedal prítomným šéf rezortu diplomacie.

8 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy