RTVS povedie Mika. Pripúšťa návrat Trojky a chce spoluprácu s Čechmi

Poslanci Národnej rady SR zvolili nového generálneho riaditeľa RTVS. Stal sa ním Václav Mika. Rozhodovali o ňom tajne, vyberali z jedenástich kandidátov. Mika tak nahradí Miloslavu Zemkovú, ktorú parlament odvolal v júni.

, , 01.08.2012 09:21, aktualizované: 14:24
Václav Mika Foto:
Václav Mika, nový riaditeľ RTVS
debata (81)

Do voľby sa zapojilo 95 poslancov, na zvolenie potreboval získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Dostal ich 74, len dvaja poslanci hlasovali za Mikovho najväčšieho súpera šéfa verejnoprávnej Tlačovej agentúry SR Jaroslava Rezníka.

Okrem vládnych sociálnych demokratov sa na voľbe zúčastnili aj poslanci OĽaNO.  Zvolením nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pred rozhodnutím Ústavného súdu SR o sťažnosti exriaditeľky Miloslavy Zemkovej sa parlament podľa poslanca za KDH Radoslava Procházku vystavuje riziku vzniku chaosu o tom, kto je právoplatným riaditeľom RTVS.

Václav Mika bol jedným z relevantných kandidátov na nového šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), uviedol v reakcii na dnešné Mikovo zvolenie parlamentom za generálneho riaditeľa RTVS hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár. „Je to nespochybniteľný odborník. Minister kultúry mu drží palce a verí, že bude na svojej pozícii úspešnejší ako jeho predchodcovia,“ dodal Bednár.

Mika sa funkcie ujme deň nasledujúci po zvolení, teda vo štvrtok 2. augusta. Do 30 dní od zvolenia musí predložiť čestné vyhlásenie o tom, že spĺňa zákonné podmienky o nezlučiteľnosti funkcií verejných funkcionárov, nie je v konflikte záujmov. Zároveň musí Rade RTVS preukázať do rovnakého termínu svoje majetkové pomery, ktoré následne preukazuje každoročne do 31. marca.

Predseda Rady RTVS Miroslav Kollár predpokladá, že s novým šéfom RTVS sa stretne vo štvrtok, keď dostane menovací dekrét od predsedu Národnej rady SR a tým sa ujme funkcie.  Hneď prvé dni by s Mikom chcel Kollár hovoriť o jeho prvých krokoch či predstavách o novom manažmente. Predpokladá tiež, že v prvých dňoch dá nový šéf RTVS výpoveď Miloslave Zemkovej. Zemkovú síce parlament odvolal z funkcie generálnej riaditeľky, no výpoveď jej nedal nik. Sama pre SITA uviedla, že po zvolení ju jej dá nový šéf RTVS. Dovtedy si čerpá dovolenku.

Do funkcie vstupuje s projektom Bez bariér

Mika by mal vo verejnoprávnom médiu presadzovať svoj projekt riadenia a rozvoja Bez bariér. V ňom napríklad pripúšťa možnosť opätovného spustenia Trojky, ktorá by vysielala šport. Jednotka by sa mala zamerať na štandardný európsky formát verejnoprávnych médií, cieľovým publikom Dvojky bude náročný divák.

Televízia by sa mala navyše vrátiť k investigatívnej publicistike a viac spolupracovať s verejnoprávnou Českou televíziou (ČT). Zlepšiť program STV má aj lepšie spravodajstvo a menší počet repríz. Od týchto zmien si Mika sľubuje zabezpečenie stabilnejšej programovej štruktúry, ale aj väčšiu sledovanosť STV.

Nový šéf RTVS nahradí historicky prvú riaditeľku zlúčeného verejnoprávneho rozhlasu a televízie Miloslavu Zemkovú. Tá bola odvolaná koncom júna pre údajné porušenie zákonnej povinnosti písomne informovať Radu RTVS o zámere vstúpiť do zmluvného záväzku, predmetom ktorého je plnenie presahujúce sumu 100 000 eur.

Generálny riaditeľ RTVS je štatutárnym orgánom Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorý riadi činnosť a koná v mene a rozhoduje o všetkých otázkach týkajúcich sa RTVS, ktoré nepatria pod Radu RTVS. Vymenúva dvoch svojich zástupcov, jedného pre Slovenský rozhlas a jedného pre Slovenskú televíziu.

Generálnemu riaditeľovi patrí mesačná mzda rovnajúca sa štvornásobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom SR za predchádzajúci kalendárny rok, teda 3 144 eur. Pri skončení výkonu funkcie generálneho riaditeľa patrí generálnemu riaditeľovi odstupné v sume trojnásobku jeho priemernej mesačnej mzdy. Generálnemu riaditeľovi môže Rada RTVS priznať odmeny, ktoré však za rok nesmú spolu presiahnuť výšku celoročného príjmu.

*** Václav Mika** sa narodil 17. júna 1963 v Trenčíne. V roku 1985 ukončil štúdium na Fakulte ekonomiky riadenia výrobných odvetví Vysokej školy ekonomickej (VŠE) v Bratislave.
* V roku 1991 absolvoval štúdium v rakúskom Grazi na Inštitúte pre riadiace sily a o tri roky neskôr sa zúčastnil na študijnom a profesijnom pobyte na britskej Open University, kde v roku 1994 získal certifikát (The Proffesional Certificate in Management).
* V rokoch 1986 až 1994 zastával rôzne riadiace funkcie v Slovenskej televízii (STV). Externe pôsobil aj na Fakulte produkcie Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Neskôr bol členom správnej rady spoločnosti IP, externým poradcom ministra kultúry pre oblasť informačnej politiky a masmédií.
* V rokoch 1994 až 1998 bol riaditeľom Prvej slovenskej mediálnej agentúry (PSMA). V rokoch 1998 až 1999 bol podpredsedom Rady STV.
* V roku 2004 Václava Miku zvolili za prezidenta Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc (ANRTS), ktorá zastupuje záujmy všetkých prevádzkovateľov rozhlasového a televízneho vysielania. Na jej čele bol do začiatku roka 2011. V súčasnosti je čestným členom rady asociácie.
* Rádio Expres riadil v rokoch 1999–2006, viedol ho od jeho spustenia v roku 2000 až do 1. februára 2006. Rádio sa v tom čase stalo najpočúvanejším na Slovensku. Bol predsedom predstavenstva spoločnosti D.Expres.
* Generálnym riaditeľom televízie Markíza sa stal Václav Mika 17. januára 2006. Tento post zastával od 1. februára 2006, kedy vystriedal vo funkcii Vladimíra Repčíka. Zároveň sa stal konateľom licenčnej spoločnosti Markíza Slovakia. TV Markíza si za jeho takmer päťročného pôsobenia udržala pozíciu najsledovanejšej súkromnej televízie u nás a spustila svoj druhý kanál TV Doma. Václav Mika odišiel z televízie na vlastnú žiadosť 28. septembra 2010 bez konkretizovania dôvodov.
* Po odchode z Markízy podnikal v rôznych oblastiach, medzi iným aj v médiách a je tiež honorárnym konzulom Mexika na Slovensku.

81 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy