Vodiči prepadli lekárničkovej panike

01.08.2012 20:00, aktualizované: 02.08.2012 08:00
Lekárnička
Ilustračné foto Autor:

Nákup nových autolekárničiek, ktoré treba mať od stredy, si mnohí motoristi nechali na poslednú chvíľu a teraz majú chaos v tom, akú lekárničku kúpiť. Od 1. augusta má byť v povinnej výbave oranžová lekárnička s bielym krížom, čo stanovuje vyhláška ministerstva zdravotníctva. Do konca júla mohli motoristi používať biele lekárničky.

Vzhľad a obsah lekárničky určuje vyhláška ministerstva zdravotníctva z roku 2009. V nej sa píše, že lekárnička má mať oranžovú farbu a na lícnej strane musí byť označená bielym krížom. Spočiatku, keď sa vyhláška pripravovala, uvažovalo aj o tom, že biely kríž bude mať zelené pozadie. „Veľmi intenzívne sa to pripomienkovalo, kým sa došlo k tejto definitívnej verzii bez zeleného pozadia,“ hovorí viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Inštruktor školy šmyku a bezpečnej jazdy Peter Krištín tvrdí, že lekárnička môže mať teoreticky aj inú farbu, dôležité je, aby bola dobre viditeľná aj v tme. „Vo vyhláške nie je taxatívne dané, že musí byť oranžová. Píše sa v nej, že "má mať“ oranžovú farbu a nie, že ju mať musí," hovorí Krištín. Podľa neho je taxatívne daná len veľkosť bieleho kríža. Ten má mať minimálne sedem centimetrov, v prípade motoriek minimálne štyri centimetre.

Krištín pripomína, že pokiaľ auto nie je evidované na Slovensku, podľa Viedenského a Ženevského dohovoru musí slovenská polícia akceptovať lekárničku podliehajúcu predpisom krajiny, v ktorej je auto registrované.

Niektorí ľudia svoju lekárničku v aute vymenili už skôr a nečakali na hraničný termín. Skončenie prechodného obdobia, ktoré umožňovalo dopoužívať staré lekárničky, aj tak mnohých zaskočilo. Podľa Ondreja Sukeľa sa trochu splašili. „Posledný týždeň-dva predáme denne aj dva kusy, dovtedy sme zvykli predávať možno jednu za dva týždne,“ opisuje.

Ceny lekárničiek sú rôzne, ľudia sa väčšinou uspokoja s lacnejším variantom. „Najlacnejšia, ktorú máme, je za deväť eur, najdrahšia za šestnásť. Závisí to od materiálu obalu alebo od značky,“ vysvetľuje Sukeľ a pripomína, že náplň je v podstate totožná.

Nové lekárničky sú vraj lepšie v tom, že majú dlhšiu dobu exspirácie. Môžu to byť aj štyri roky. Je to napríklad preto, lebo obsahujú tampóny, ktoré už sú napustené dezinfekčným roztokom. Pôvodné lekárničky obsahovali tekutý dezinfekčný sprej a stávalo sa, že sa rozbil.

„Myslím si, že je lepšie mať aspoň nejakú lekárničku ako žiadnu. Keď sa niečo stane, človek asi nehľadí na to, či medikament, ktorý sa chystá použiť, nie je po exspirácii,“ tvrdí Peter Krištín. „Na druhej strane chápem, že polícia vyžaduje, aby lekárnička bola v exspiračnej do­be.“

Ak policajt pri kontrole zistí, že v aute chýba lekárnička, môže dať pokutu. Tá by podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Michala Slivku nemala presiahnuť sumu 60 eur. Môže byť aj nižšia, závisí od policajta, ktorý prichytí vodiča auta bez povinnej výbavy.

„Polícia pri určení druhu sankcie a jej výmery prihliada na závažnosť priestupku, najmä na pôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní,“ vysvetlil Slivka, podľa čoho policajt rozhoduje o výške pokuty.

Na otázku, či už polícia pripravuje kontrolnú akciu zameranú len na lekárničky, Slivka neodpovedal. Povedal, že o tom bude verejnosť informovaná vopred. „Treba sledovať informácie krajských riaditeľstiev,“ odporučil.

Užitočné informácie o autolekárničkách poskytuje aj internetová stránka www.lekarnicky.sk. Obsahuje dôležité upozornenia, platnú legislatívu a prehľadné praktické rady.

Ako má vyzerať autolekárnička

* obal má mať oranžovú farbu na celom povrchu,
* na lícnej strane obalu v strede má byť umiestený rovnoramenný biely kríž s minimálnou veľkosťou 7 cm, pri lekárničke pre motocyklistov s minimálnou veľkosťou 4 cm,
* na čelnej strane obalu aj na vnútornom letáku lekárničky je označenie, pre ktorú kategóriu motorového vozidla je určená.

Čo má obsahovať
* zdravotnícke pomôcky a kozmetické výrobky,
* zoznam zdravotníckych pomôcok a kozmetických výrobkov,
* kartu prvej pomoci, jej minimálna veľkosť je 18 × 10 cm,
* označenie výrobcu,
* ak ide o lekárničku od zahraničných výrobcov, aj označenie dovozcu alebo distribútora s údajmi, ako sú názov spoločnosti a jej sídlo.

Obsah lekárničky
Je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené:
* Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
* Modul č. 2 – Malé rany, odreniny
* Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny
* Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov
* Každý obal modulu lekárničky je označený dátumom spotreby.

Osobné autá

Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu
* rúško resuscitačné s ventilom, 1 ks
* izotermická fólia 220 × 140 cm alebo 200 × 150 cm, 1 ks
* 2 páry vyšetrovacích rukavíc, minimálna veľkosť L
* utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, samostatne zabalené, 4 ks
* nožnice určené pre zdravotníctvo, celokovové, so zaoblenými hrotmi, ostré, minimálna dĺžka 15 cm, 1 ks
* zatváracie špendlíky s minimálnou dĺžkou 4 cm, 6 ks

Malé rany, odreniny
* náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm x 8 cm, 10 ks
* tampóny s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom alebo utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené, 8 ks
* gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 7, 5 × 7, 5 cm), 2 bal. á 5 ks
* náplasť hladká textilná, 2, 5 cm x 5 m, lepivosť minimálne 7N/25 mm, 1 ks

Veľké rany, krvácanie, popáleniny
* obväz hotový sterilný s kompresom, minimálna šírka obväzu 10 cm, minimálne rozmery kompresu 10 cm x 10 cm, minimálna dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu minimálne 800 g/m2, 2 ks
* gázový krycí obväz sterilný – kompres (minimálne 10 × 10 cm), 2 bal. á 5 ks
* ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 10 cm x 5 m, 1 ks
* ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 6 cm x 5 m, 1 ks

Zlomeniny, poranenia kĺbov
* elastický obväz dlhoťažný 10 cm x 4 m, 2 ks
* elastický obväz dlhoťažný 6 cm x 4 m, 2 ks
* trojrohá šatka textilná, rozmery najmenej 96 × 96 × 136 cm, 2 ks

Zdroj: Vyhláška MZSR 143/2009

 
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku