„Samozrejme, stojíme na strane zamestnancov. Zatiaľ nás však nepožiadali o nejakú súčinnosť, konzultáciu alebo zastupovanie v rokovaniach s vedením organizácie,“ povedal Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý sa už so zástupcami záchranárov stretol.
Podľa Szalaya „kroky vykonané bývalým vedením Záchrannej a dopravnej zdravotníckej služby by sa nemali riešiť znižovaním platov zamestnancov, ktorí odvádzajú plnohodnotné výkony“. Vedenie štátnej záchranky prisľúbilo, že sa k téme vyjadrí až v pondelok.
Záchranári vo svojom stanovisku žiadajú, aby sa plánované znižovanie platov až do výšky 150 eur pozastavilo, pokiaľ nebudú známe príčiny zlej situácie dopravnej firmy, na ktorej sa podľa nich podieľali všetky vedenia v minulosti. Hlavnú zodpovednosť podľa nich nesie ich zriaďovateľ – ministerstvo zdravotníctva. To tvrdí, že o znižovaní platov nič nevie.
„Ministerstvo zdravotníctva sa musí najskôr oboznámiť so situáciou. Po preskúmaní všetkých dostupných relevantných faktov následne vydá stanovisko,“ vyjadrila sa za rezort Martina Lidinská.
Podľa advokáta Vojtecha Földesa záleží na tom, čo majú zamestnanci uvedené v pracovných zmluvách. „Ak majú v zmluve konkrétne uvedenú výšku ich mzdy, v takom prípade Zákonník práce hovorí, že dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len po dohode obidvoch účastníkov,“ vysvetľuje Földes.
Ak sú záchranári odmeňovaní podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, vtedy ich plat pozostáva zo základného platu a príplatkov. Jedným z nich je aj osobný príplatok, a ten môže zamestnávateľ znížiť.
Advokát dodal, že záchranári majú šancu rozhodnutie zamestnávateľa zmeniť cez kolektívne vyjednávanie.