Na škole svätej Alžbety sa dejú so spismi zázraky

Z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety v Bratislave v noci z 9. na 10. augusta záhadne zmizli spisy politikov, ktorí na nej študovali, a relikvia.

15.08.2012 13:55 , aktualizované: 16.08.2012 09:12
debata (104)

Len čo však v stredu dostali médiá anonym, ktorý na to upozorňoval, spisy sa záhadne objavili. Tie sa, na rozdiel od vzácneho náboženského predmetu s vloženou kosťou svätej Benedikty z Kríža, údajne našli už v utorok, založené v archíve školy.

K údajnej krádeži na súkromnej vysokej škole došlo po medializácii pochybne získaného doktorského titulu predsedu KDH Jána Figeľa. Keďže do podozrenia padli aj ďalší politici s titulmi z tejto školy, jej rektor Vladimír Krčméry sa obrátil na Akreditačnú komisiu a požiadal ju o kontrolu. „Pozývame vás a zároveň prosíme, aby ste zvážili vykonanie kontroly (…) na našej vysokej škole, aby sme rozptýlili mediálne fámy,“ napísal Krčméry komisii minulý týždeň. Zároveň vytypoval viaceré práce, o ktoré by komisia mohla mať záujem a vopred ich pripravil.

Podľa hovorcu školy Ivana Bielika však nachystané podklady zo zasadačky knižnice rektorátu, kde ich z archívu premiestnili, medzi štvrtkom a piatkom zmizli. Boli medzi nimi kompletné osobné spisy Jána Figeľa, dokumenty týkajúce sa exministerky práce Viery Tomanovej či poslankyne Jany Vaľovej, ale i návrh na udelenie titulu poslancovi za Smer Mojmírovi Mamojkovi a ďalších 16 spisov.

Ako k tomu mohlo dôjsť, nikto nevie, ale v celej budove rektorátu sa nenašlo nič poškodené.

Škoda vzniknutá krádežou mohla podľa odhadov univerzity aj s relikviou dosiahnuť približne 560 eur. Prípad teda ohlásila polícii. „Poverený príslušník polície začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže,“ uviedla bratislavská krajská hovorkyňa Petra Hrášková s tým, že páchateľovi hrozia za skutok dva roky väzenia.

Po niekoľkých dňoch pátrania včera univerzita vyhlásila, že šlo len o nedopatrenie a pri prevozoch z archívu a späť zlyhal ľudský faktor. „Nakoniec sa nejaká dobrá duša priznala, že to dala sama odviezť do archívu bez vedomia vedenia univerzity,“ vysvetľoval v stredu Bielik.

„V prípade, že vyšetrovanie preukáže, že skutok sa nestal, alebo skutok nie je trestným činom, bude trestné stíhanie v zmysle ustanovení trestného poriadku zastavené,“ zareagovala na novú situáciu policajná hovorkyňa Hrášková.

Začaté pátranie sa celkom nezastaví ani po nájdení spisov, keďže škole naďalej chýba relikvia. Náboženský predmet s pravou kosťou svätej vloženou do ruženca zdobeného kovom zo zlatej farby a kameňmi mal podľa odhadov hodnotu päťsto eur, a preto oznámenie na polícii v tejto veci naďalej zostáva.

Vysoká škola vyvodzovať dôsledky nechce. „Nepokladáme to za blamovanie našej vysokej školy. Pomýliť sa môže každý,“ dodal Bielik.

Politici, ktorých spisy zmizli, sa k zmätkom vyjadrovať nechceli. „O skutočnosti, ktorú uvádzate, nemáme žiadne informácie. V prípade, že ide o policajné vyšetrovanie, nebudeme sa k danej záležitosti do prešetrenia prípadu vyjadrovať,“ uviedla Lucia Mihoková z komunikačného oddelenia KDH. Na otázky vôbec neodpovedala Viera Tomanová, zatiaľ čo Jana Vaľová je na dovolenke v zahraničí.

Podľa rektora Univerzity Komenského v Bratislave Karola Mičietu sú zmätky pri evidencii prác a ich presune čudné, pretože archivácia dokumentov súvisiacich so štúdiom má prísne pravidlá. „Každá vec musí byť potvrdená a každá vec, ktorá je vydaná, musí byť v evidencii. Jednotlivé inštitúcie jednoducho majú nejaký registratúrny poriadok, ktorý sa dodržiava,“ vysvetľuje s tým, že podrobne by sa teda mali zaznamenávať aj prichádzajúce a odchádzajúce dokumenty. „To, že niečo zmizlo len tak, by bola veľmi nesprávna interpretácia nedostatkov v tejto oblasti,“ dodáva.

Autorský článok nahradil pôvodnú agentúrnu správu. 

© Autorské práva vyhradené

104 debata chyba