Prvý pilier reformy má spočívať v zjednodušení kontaktu občana so štátom. Vzniknú preto kontaktné miesta, ktoré by mali byť pre ľudí dostupné do 50 kilometrov, respektíve jednu hodinu cesty verejnou dopravou. Na týchto klientskych strediskách občan vybaví to, čo teraz musí vybavovať na viacerých úradoch a na rôznych miestach. Každé kontaktné miesto má byť zároveň schopné nahradiť iné, ktoré sa nachádza v mieste trvalého bydliska občana. Platiť má aj zásada, že štát si nemá pýtať od ľudí to, čo už raz vo svojich evidenciách má.
Kontaktné miesta majú byť spustené od 1. januára 2014. Súčasťou reformy je aj plán zaviesť infocentrá, ktoré prostredníctvom bezplatnej telefónnej linky a elektronickej pošty budú ľuďom poskytovať potrebné informácie.
Druhý pilier reformy spočíva v štrukturálnych zmenách. Okrem vzniku kontaktných miest je v pláne vytvorenie integrovaných úradov na úrovni okresu, kde sa bude sústrediť cez jednotlivé odbory celá štátna správa pre daný okres. Takto zostane do roku 2014 z dnešných 613 orgánov miestnej štátnej správy 79 úradov.
„Tieto okresné úrady budú pokrývať celú miestnu štátnu správu, ktorá je dnes realizovaná na území okresu alebo odvodu viacerými štátnymi orgánmi. Preto dôjde k zrušeniu špecializovanej štátnej správy aj na miestnej úrovni a všetky tieto orgány budú skoncentrované pod okresný úrad a budú vykonávať svoje pôsobenie pod odbormi príslušného okresného úradu,“ povedal na tlačovej besede Fico. „Bude to hlavný predstavený štátu v okrese,“ dodal.
Tretí pilier reformy sa týka úspor na strane občanov a štátu. Ministerstvo vnútra vypočítalo, že občanovi reforma ušetrí približne polovicu nákladov aj čas, ktoré musí v súčasnosti vynaložiť na vybavovanie na úradoch. Na druhej strane, štát by mal do roku 2016 ušetriť reformou postupne približne 700 miliónov eur.
Občan podľa rezortu vnútra minie počas svojho života na kontakt so štátnymi úradmi viac ako 1 500 eur a vyčerpá spolu dva roky dovolenky. Reforma je zároveň podľa premiéra súčasťou konsolidácie verejných financií. „O čo budeme úspešnejší v reforme štátnej správy, pri výbere daní a pri dobrom využívaní európskych fondov, o to menej bude pred nami povinnosť alebo tlak pristupovať k ďalšej konsolidácii formou zmien v daňovom a odvodovom systéme,“ povedal Fico. Šéf exekutívy zároveň uznáva, že ide o citlivú reformu, ktorá sa dotkne veľkého počtu úradníkov a štruktúr. „Zabehnutý úradnícky život je ako železná košeľa a štát bude treba z tejto železnej košele nie dobrých zvykov a neefektivity postupne povyzliekať,“ skonštatoval.
Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nie je reforma experimentom. Tvrdí, že jej princípy už existujú. Takým je podľa neho napríklad fungovanie jednotného kontaktného miesta pre živnostníkov alebo vybavovanie nových dokladov a pasov. „Všetko, čo ideme robiť, staviame na pilotných projektoch, preto by sme nemali byť konfrontovaní s katastrofou, že by 2. januára 2014 prestala fungovať štátna správa,“ upozornil Kaliňák.
Vláda v piatok 24. augusta schválila prvú fázu reformy, keď do parlamentu posunula zákon, ktorý od 1. januára 2013 ruší špecializované krajské úrady, spolu 64 štátnych úradov. Druhá fáza reformy ESO bude pokračovať integráciou špeciálnej štátnej správy a vytváraním kontaktných miest.