Proti zmene zákona, ktorá vernostné systémy v lekárňach zakazuje s odôvodnením, že sú to opatrenia marketingového charakteru, ktoré spôsobujú, že ľudia spotrebúvajú viac liekov, vystupuje najmä spoločnosť Mirakl. Tá spravuje siete lekární, ktoré vlastní investičná skupina Penta. Podľa jej predstaviteľov bude mať zákaz negatívny dosah na obyvateľstvo.
„Analýza reálnych údajov o vývoji spotreby liekov nepotvrdzuje jej rast,“ tvrdí Sína Niku zo spoločnosti Mirakl. Tá ministerstvu zdravotníctva doručila text pripomienky k pripravovanej zmene zákona spolu s takmer osemtisíc podpornými podpismi občanov. Celkový počet ľudí, ktorí vlastnia ich vernostnú kartičku, je podľa Niku približne 650-tisíc, 75 percent ich klientov využíva dodatočné zľavy. „Od zavedenia vernostného systému v decembri 2011 sme našim pacientom zlacnili lieky o dva milióny eur a zdravotným poisťovniam vrátili jeden milión eur,“ hovorí Sína Niku.
Podľa Ondreja Sukeľa, viceprezidenta Slovenskej lekárnickej komory však nešlo o vrátenie peňazí. Myslí si, že poisťovne tiež len dostali zľavu. „Pokiaľ sa poistencovi poskytne zľava z doplatku na receptový liek, poisťovni sa musí poskytnúť zľava vo výške polovice zľavy poistenca. V podstate teda nič poisťovniam nevrátili,“ hovorí Sukeľ. „Číslo milión eur možno vyzerá veľké, ale keď to prepočítame na to množstvo liekov a receptov, tak to vychádza na nejakých tridsať centov na poistenca,“ tvrdí.
Lekárnická komora svoje výhrady opiera aj o argument, že lekáreň je zdravotnícke zariadenie a nie obchod. „Preto aj metódy konkurencie by mali mať zdravotnícky charakter, nie obchodnícky,“ hovorí Sukeľ. Podľa neho je súčasný vernostný systém aj v rozpore s tým, ako sa určuje cena liekov.
„Cenotvorba liekov je prísne regulovaná a štát vynakladá nemalé prostriedky na proces tejto regulácie. Ak ktorýkoľvek subjekt na trhu s liekmi dostane možnosť výsledky tejto regulácie meniť, sú vynaložené neefektívne a zbytočne,“ myslí si Sukeľ. Prekáža mu aj to, že vernostné systémy podkopávajú solidárny systém, ktorý má okrem iného zaručovať rovnocenný prístup k zdravotnej starostlivosti. „O téme vernostných zliav už existujú dokonca judikáty súdov v zahraničí, hlavne v Nemecku. Pričom všetky podporujú názor, že tieto zľavy sú u liekov hradených z verejných zdrojov neprípustné.“
Iný názor má Milan Lopašovský z Asociácie na ochranu práv pacientov. „V súčasnej finančnej situácii najmä dlhodobo chorí a dôchodcovia bohužiaľ musia niekoľkokrát otočiť každý cent,“ hovorí. Podľa neho sa ľudia rozhodujú podľa rôznych zvýhodnení pri návšteve lekárne rovnako ako pri návšteve obchodu s potravinami. Tento konkurenčný boj Lopašovský hodnotí ako znevýhodňujúci samostatne pracujúcich lekárnikov, ktorí nie sú súčasťou veľkej siete. „Z pohľadu pacientov je však každé ušetrenie pri dodržaní kvality dobré a nezaujíma ich, kto je vlastníkom lekárne,“ uzatvára.
O tom, či sa vernostný systém v lekárňach zruší sa rozhodne, keď ministerstvo zdravotníctva vyhodnotí všetky pripomienky. „Ide naozaj o rozsiahlu zmenu, a preto vnímame veľmi pozitívne, že môžeme aj prostredníctvom pripomienok viesť korektný dialóg s odbornou spoločnosťou,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Pripustila, že „pripomienky, ktoré môžu pomôcť systému, ako aj pacientovi“, bude ministerstvo akceptovať.