Matovič: Bugár je zákerný a falošný, vládu s ním si neviem predstaviť

OĽaNO by podľa predsedu hnutia Igora Matoviča za súčasných pomerov nešlo do vládnej koalície zo žiadnou z parlamentných strán.

03.09.2012 19:09
Igor Matovič Foto:
Igor Matovič
debata (157)

„Odmietam sa už teraz pozerať na pravicu ako na jediných zodpovedných, správnych bohov na zemi, ktorí robia všetko zodpovedne a dobre. A odmietam sa pozerať na Smer ako na stranu, ktorá robí všetko zle,“ uviedol Matovič.

Ružové okuliare o pravici stratil po roku a pol v koalícii za vlády Ivety Radičovej. „Stále som si vykresľoval, že pravica je zodpovedná a dobrá, ale keď som zistil, že tí ľudia boli schopní nadradiť svoje vlastné záujmy, ego a emócie nad záujmy štátu a v rozhodujúcich chvíľach sa správali extrémne nezodpovedne, vtedy som sa opýtal, či takýmto ľuďom mám kryť chrbát a nevidieť ich chyby. Niečo sa vo mne zlomilo,“ vysvetlil líder OĽaNO.

O tom, ako hodnotiť ľavicu a pravicu sa bude Matovič rozhodovať aj podľa prístupu k rómskej reforme, ktorú hnutie pripravuje. „Ak sa Smer dokáže v tomto správať zodpovedne, tak ja veľký rozdiel v zodpovednosti už medzi pravicou a ľavicou vidieť nebudem,“ poznamenal. S podporou komplexného riešenia rómskej problematiky a schválenia niekoľkých desiatok opatrení sa viaže aj politická zodpovednosť, ktorú by v prípade pozitívnej odozvy niesol predovšetkým Smer ako najsilnejšia a jediná vládna strana.

„Myslím si, že dozrel čas na Slovensku, aby sme sa nepozerali na veci vpravo a vľavo, ale iba podľa toho, či idú dopredu alebo dozadu. Mnohé veci pravicové a ľavicové nás ťahali späť a mnohé dopredu. Pre mňa je podstata odložiť ideológiu, ale chcel by som od politických strán vidieť podstatu. Nekradnúť, nulová korupcia, ak budú predvádzať, čo doteraz, budú vždy mojimi osobnými nepriateľmi,“ konštatoval Matovič.

Po tom, ako pravica pred rokom preukázala v rozhodujúcej chvíli zarážajúcu nezodpovednosť a podarovala moc Robertovi Ficovi, stratila podľa predsedu OĽaNO morálne právo kritizovať vládnutie Smeru.

Matovič drží Smeru palce

„Úprimne držím palce Smeru v tom, aby štyri roky vládol zodpovedne. Lebo ak bude vládnuť zodpovedne, Slovensku bude lepšie a peniaze, ktoré ľudia horko-ťažko zaplatia na daniach, sa použijú na redistribúciu príjmov. Možno socialistickú, ale použijú sa. Z tohto pohľadu bude pre mňa podstatné, ako sa Smer bude správať tri a pol roka,“ poznamenal predseda OĽaNO s tým, že dnes by si koalíciu so Smerom predstaviť nevedel, ale rád dáva ľuďom druhú šancu.

Výhrady má Matovič aj k predsedovi Mostu-Híd Bélovi Bugárovi. „Ak by sa dnes mala skladať vláda, ja si to neviem predstaviť s ľuďmi veľmi zákernými a falošnými, ako je Bugár, ktorý je vás schopný pichnúť od chrbta, keď to najmenej čakáte. Ísť sa s takým človekom o niečom dohadovať ma už ničím neláka a neoslovuje,“ priblížil. Bugár už Matovičovi nestojí za to, aby si s ním vytváral nejaký vzťah a v parlamente pre neho neexistuje.

„Už je na ťahu on. Podľa mňa sa voči nám správa veľmi chrapúnsky,“ poznamenal Matovič na Bugárovu adresu. Podľa neho šéf Mostu-Híd bez akejkoľvek príčiny dlhodobo a pri každej príležitosti nevyberane napáda OĽaNO.

Zodpovednejšie by sa v politike podľa predsedu OĽaNO malo správať aj KDH, ktoré si privlastnilo odkaz kresťanstva. „Ak si zobrali štít kresťanstva a vycapili si ho na hruď, tak sa mali správať päťkrát zodpovednejšie ako tí, čo si ho na hruď nedali. Ale nesprávali sa tak,“ dodal. KDH si podľa neho neuvedomilo, že po 20-tich rokoch na scéne si ľudia KDH stotožňujú s kresťanstvom. „Ak si mladí ľudia toto identifikujú s kresťanstvom, tak potom sa nemusíme čudovať, že v Boha neveria,“ uzavrel.

Nemá vraj význam reagovať na Matovičove bludy

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár nebude reagovať na slová lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktoré označil za bludy. „Trafená hus zagága,“ uviedol Bugár. Pripomenul, že ešte pred voľbami hovoril, že pravicové strany by nemali ísť do koalície s Matovičovým hnutím. „A mal som pravdu. Dnes je vidieť, že Matovič nemá jednotný poslanecký klub, polovica poslancov má iný názor ako on. Koľkokrát podporujú návrhy Smeru-SD,“ konštatoval šéf Mosta-Híd.

Bugár zdôraznil, že nemá význam uvažovať o spolupráci pravice s OĽaNO, treba prehlbovať spoluprácu troch pravicových strán SDKÚ, Most-Híd a KDH, ktoré majú podobný pohľad na demokratizáciu Slovenska a európske otázky. Tieto subjekty by podľa Bugára mali hľadať spoločné témy a rozvíjať aj spoluprácu so SaS. Matovič si podľa lídra Mosta-Híd kopne do každého, do koho môže a „vykľul sa z neho horší človek, ako sú tí, ktorých označoval za Gorily.“

157 debata chyba
Flowers