Mŕtvu dôchodkyňu našli po troch dňoch, šéf domova odmieta chybu

Riaditeľ Strediska sociálnej pomoci mesta Košice Ján Valko odmietol, že by pracovníci zariadenia zanedbali svoje povinnosti. Reagoval tak na prípad klientky, ktorú v izbe našli tri dni po jej úmrtí.

05.09.2012 15:26
nemocnica, zdravie, pacient, vozík Foto:
Ilustračné foto
debata (22)

Niektorí klienti domova dôchodcov podľa jeho riaditeľa odmietajú ponúkané služby, nezúčastňujú sa spoločných činností, neodoberajú stravu päťkrát denne, stravovanie im vyzdvihujú iní klienti, vymieňajú zámky na izbách a kľúče odmietajú poskytnúť zamestnancom domova. Vstupovanie zamestnancov do ubytovacích jednotiek si vyslovene neželajú s odôvodnením, že narúšajú ich súkromie.

„Pri takomto prístupe klienti riskujú, že v prípade smrti budú nájdení až po niekoľkých dňoch, tak ako sa to stalo aj v prípade pani Gabriely. Pochopiť, že poskytované služby sú pre nich a sú potrebné, je výlučne v ich záujme,“ uviedol Valko.

Košické centrum sociálnej pomoci na Garbiarskej ulici je podľa Valka štandardným typom súčasných zariadení pre seniorov, ktorý poskytuje ubytovanie, stravovanie a iné služby v súlade so zákonom o sociálnych službách. Zariadenie bolo na domov dôchodcov transformované z penziónu pre dôchodcov, ktorý poskytoval výlučne ubytovanie. Časť klientov si však dodnes nezvykla na zmenený typ poskytovanej sociálnej starostlivosti, tvrdí riaditeľ.

Vedenie domova podľa Valka dosiaľ malo záujem zladiť poskytované sociálne služby so želaniami klientov. „Na základe posledných skúseností však zavedieme nové pravidlo – ak klient vynechá tri poskytované jedlá v rade (raňajky, obed, večera), budeme otvárať ubytovacie jednotky aj proti jeho vôli. Chceme tým zamedziť špekuláciám, klamstvám a neodôvodneným obvineniam, že zanedbávame svoje povinnosti,“ konštatoval Valko.
Zosnulú dôchodkyňu našli v izbe pred týždňom v utorok až na žiadosť dcéry, ktorá sa jej nevedela dovolať, informoval denník Korzár.

Mesto Košice ako zriaďovateľ zariadenia dnes uviedlo, že na kvalitu sociálnych služieb nikdy sťažnosť nedostalo. „Do tejto chvíle nič nenasvedčuje tomu, že zamestnanci strediska zanedbali starostlivosť o klientku,“ konštatovala hovorkyňa mesta Košice Martina Viktorínová. „Určite však budeme trvať na dôkladnom prešetrení prípadu.“

Asociácia prijímateľov sociálnych služieb kritizuje, že v domove dochádza k prestavbe za plnej prevádzky, čo zhoršuje zdravotný a psychický stav seniorov. „Asociácia má informácie o nedodržaní plánu ošetrovateľskej, zdravotnej a sociálnej starostlivosti o seniorov počas prestavby, čoho výsledkom je aj náhle úmrtie klientky a jej nájdenie až po troch dňoch,“ uviedol dnes šéf asociácie Silvester Obuch.

PIANO

Prečítajte si aj glosu Mariána Repu Barbarstvo. Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Košického primátora Richarda Rašiho asociácia osobne požiada o vyjadrenie k prípadu na budúci týždeň na pôde Národnej rady SR. Žiada ho zároveň o ospravedlnenie pozostalým a okamžité riešenie situácie v Stredisku sociálnej pomoci. Pozostalým odporúča žiadať odškodnenie od mesta Košice.

22 debata chyba