Najviac škôl zatvoril Bratislavský, Nitriansky a Košický kraj

Počas štvrtkového štrajku učiteľov i nepedagogických zamestnancov zatvorilo brány najviac škôl v Bratislavskom, Nitrianskom a Košickom kraji. Vyplýva to z predbežných čísel, ktoré školským odborárom nahlásili regionálne organizácie. Definitívnu účasť sa chystajú potvrdiť popoludní na tlačovej konferencii.

13.09.2012 08:47 , aktualizované: 09:45
štrajk učiteľov Foto:
Presne rok po proteste tisícok učiteľov pred Úradom vlády sa zamestnanci školstva znova púšťajú do boja za vyššie platy a viac prostriedkov na vzdelávanie.
debata (1)

V spomínaných troch krajoch je v štrajku viac ako 90 percent základných a materských škôl. V Žilinskom a Prešovskom kraji protestuje proti kritickej situácii v školstve vyše 87 percent základných a materských škôl. Banskobystrický kraj nahlásil do štrajku 85 percent, Trenčiansky približne 83 percent a Trnavský 80 percent základných a materských škôl.

Stredné školy sa do jednodňového výstražného štrajku zapájajú najmä v Bratislavskom kraji, kde nevyučuje vyše 75 percent z nich. V Nitrianskom kraji štrajkuje viac ako 74 percent stredných škôl, v Prešovskom a Košickom je to vyše 73 percent. Nespokojnosť s nízkymi platmi a financovaním školstva demonštruje aj viac ako 69 percent stredných škôl v Trnavskom kraji, 59 percent v Trenčianskom, 58 percent v Banskobystrickom a viac ako 46 percent v Žilinskom kraji.

Zatiaľ čo súkromné školy aktivite školských odborárov fandia, Združenie katolíckych škôl Slovenska odmietlo účasť na proteste s tým, že nechcú urobiť z detí a ich rodičov rukojemníkov. Napriek tomu podľa odborárov na protest nevyučujú tri cirkevné školy v Bratislavskom kraji, po dve v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Prešovskom kraji. Jedna cirkevná škola štrajkuje v Žilinskom a jedna v Košickom kraji. Do štrajku sa svojím spôsobom zapojí aj jedna z piatich súkromných a cirkevných základných škôl v Banskej Bystrici: na žiakov rodičom dohliadnu v školskom klube a učitelia si budú čerpať dovolenky. Do protestu sa zapojila aj približne tretina vysokých škôl.

Štvrtkový štrajk je najväčším v školstve od roku 2003, keď školy protestovali až dvakrát. V júni 2003 zatvorilo svoje brány 90 percent škôl, neskôr v septembri rôznou formou štrajkovalo 60 až 70 percent škôl. Odborári napokon v októbri 2003 dosiahli zvýšenie miezd vo verejnej službe o sedem percent.

Odborári štrajkujú od 6:00 do 18:00. Presne po roku od protestného stretnutia pred Úradom vlády upozorňujú, že rokovania zástupcov zväzu s ministerstvom školstva ani za rok nepriniesli ovocie. Slovenskí učitelia už niekoľko rokov zarábajú menej ako je priemerný plat v krajine. Podľa prieskumu Platy.sk spoločnosti Profesia učitelia základných a stredných škôl zarobia zhruba o štvrtinu menej oproti priemeru. Situácia učiteľov základných umeleckých škôl a materských škôl je ešte horšia, ich priemerné platy sú o 36 až 38 percent nižšie než je slovenský priemer.

Učitelia žiadajú celoplošné zvýšenie platov o 10 percent

Učitelia, ale aj nepedagogickí zamestnanci očakávajú od štrajku zvýšenie mzdy o 10 percent. Pedagogickí a odborní zamestnanci chcú výplaty na úrovni 1,2– až dvojnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Dúfajú aj v celkové systémové zvýšenie financií do školstva tak, aby bol podiel z HDP do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

Podľa odporúčaní štrajkového výboru by sa malo pred každou štrajkujúcou školou alebo v jej areáli uskutočniť medzi 9:00 a 10:00 zhromaždenie. Predseda štrajkového výboru alebo koordinátor štrajku tu má vystúpiť s Vyhlásením Rady zväzu o vyhlásení štrajku a vysvetliť ciele akcie. Na rannom zhromaždení urobia aj prezenčné listiny s podpismi zamestnancov, ktorí sú v štrajku. Ak sa v škole nachádzajú zamestnanci, ktorí sa do protestnej akcie nezapájajú, škola im musí umožniť náhradnú prácu, riaditeľ môže určiť len formu – teda či to bude práca v škole alebo doma. Neštrajkujúci si dnes mohli zobrať aj dovolenku.

Na protest zamestnancov v školstve zareagovali viaceré múzeá či zoologické záhrady, ktoré ponúkajú školákom nižšie vstupné alebo mimoriadny program. Napríklad múzeum v Košiciach, Bratislave a Prešove dnes môžu všetci žiaci a študenti navštíviť za jedno euro.

Mimoriadne premáva aj košická detská historická železnica, zľava pre deti je v košickej zoo. Bratislavská časť Staré Mesto od 7:30 do 15:00 zriadila v priestoroch Základnej školy s materskou školou M. R. Štefánika na Grösslingovej ulici mimoriadny školský klub. Určený je deťom materských škôl a žiakom 1. a 2. ročníka základných škôl, o ktorých sa rodičia v deň štrajku pre iné povinnosti nemôžu postarať.

Podporu štrajku vyjadrili aj doktorandi

Asociácia doktorandov Slovenska (ADS) vyjadrila podporu výstražnému štrajku zamestnancov školstva, ktorý vyhlásil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. „Asociácia doktorandov Slovenska si myslí, že zlepšenie postavenia pedagogických zamestnancov a vyššie ohodnotenie pedagógov prispeje k zvýšeniu kvality vzdelávania,“ píše sa v stanovisku.

Doktorandi sa stotožňujú s vyjadrením Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ), podľa ktorej dnešná akcia prispeje k zvyšovaniu kvality slovenského školstva. „Nedostatočné finančné ohodnotenie pedagógov na základných školách nepriaznivo vplýva na kvalitu poskytujúceho vzdelania, keďže pedagóga nielenže nemotivuje v podávaní lepších výsledkov, ale zároveň znižuje záujem absolventov stredných škôl pokračovať v štúdiu pedagogických odborov,“ uviedla rada začiatkom tohto týždňa.

Podstatnou súčasťou budovania vedomostnej spoločnosti je podľa ŠRVŠ práve kvalitné vzdelávanie, ktoré nie je možné bez dostatočného finančného ocenenia a materiálneho zabezpečenia učiteľov. Vysokoškoláci sa domnievajú, že k zlepšeniu situácie by prispelo zvýšenie finančných dotácií do rezortu školstva a zavedenie spravodlivého motivačného systému odmeňovania pedagogických zamestnancov.

1 debata chyba