Žitňanská: Zákon o verejnom obstarávaní má viac dier

14.09.2012 14:03
Žitňanská, ministerka spravodlivosti
Poslankyňa za SDKÚ Lucia Žitňanská Autor:

Poslanci za SDKÚ Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý predložili zásadné pripomienky k novele zákona o verejnom obstarávaní. Ako povedala Žitňanská, poslanci odporúčajú vypustiť z novely strategické zákazky.

„Ide o zachovanie písomnej formy zmlúv vo verejnom obstarávaní, zachovanie možnosti uchádzačov namietať proti jednotlivým verejným obstarávaniam aj pri stredne veľkých zákazkách. Je tam toho viac,“ povedala s tým, že v prípade schválenia navrhnutej novely by zákon neslúžil na to, aby obstarávatelia v čo najtransparen­tnejších súťažiach generovali najnižšiu cenu. „Slúžil by ako keby na legalizáciu priestoru pre obstarávateľov, aby dali zákazku komu chcú.“

Zákon o verejnom obstarávaní má podľa Žitňanskej viac dier. „Prekvapilo ma, že obstarávatelia nebudú musieť uzatvárať zmluvy písomne pri stredne veľkých zákazkách. Môže ísť o zákazky za 100-tisíc aj 200-tisíc eur. Keď nie je písomná zmluva, nie je čo zverejniť. My sme zaviedli povinné zverejňovanie zmlúv. Je to efektívny nástroj, ako kontrolovať, ako štát nakladá s peniazmi,“ upozornila s tým, že pri stavbách by išlo o zákazky do päť miliónov eur. „Trošku ma to vydesilo,“ uviedla.

Žitňanskú by mrzelo, keby sa na zákon nepozeralo ako na celok a minister vnútra Robert Kaliňák by ustúpil pri strategických zákazkách a ostatné diery by tam zostali. „V hre je zákon zákonov, pretože pravidlá verejného obstarávania slúžia tomu, ako sa rozdeľujú štátne peniaze a či je priestor dať časť týchto peňazí vlastným. Diery umožňujú dať časť peňazí vlastným, nebojím sa povedať mecenášom Smeru,“ vyhlásila.

Podľa dvojice poslancov minister vnútra Robert Kaliňák sa pri tvorbe novely postavil výhradne na stranu obstarávateľov. Poslanci upozornili, že straníci a nominanti Smeru zabezpečujú najviac verejných obstarávaní a je to v ich straníckom záujme. Súťažné prostredie novela podľa dvojice poslancov ohrozuje tým, že umožňuje tzv. strategické zákazky robiť bez súťaže, len formálnym prieskumom trhu. Žitňanskej a Beblavému prekáža aj to, že počet súťažiacich zníži opatrenie, podľa ktorého dodávatelia musia predložiť referencie vo výške trojnásobku súťažnej ceny, čo bude spĺňať len obmedzený počet firiem.

Podľa návrhu rezortu vnútra štátne inštitúcie budú musieť bežné tovary nakupovať práve cez ministerstvo vnútra, a to aj keby si to samy vedeli kúpiť lacnejšie. Žitňanská s Beblavým navrhujú, aby si štátne inštitúcie mohli bežné tovary nakúpiť, ak nájdu cenu nižšiu než by bola pri centrálnej zmluve. Ministerstvo chce upustiť od zverejňovania zmlúv na internete pri podlimitných zákazkách. Opoziční poslanci požadujú ponechanie zverejňovania zmlúv.

Beblavý upozornil, že audítori EÚ kontrolujú nielen dodržiavanie európskych smerníc pri čerpaní eurofondov, ale aj dodržiavanie hospodárnosti s nakladaním finančných prostriedkov. „Ak by bol síce slovenský zákon dodržaný, ale peniaze EÚ by neboli vynaložené efektívne, môžu nám ich škrtnúť,“ povedal, pričom upozornil, že už aj dnes audítori na Slovensku škrtajú peniaze pre zle urobené verejné obstarávanie. Ak by v novele zostali princípy, ktoré sú v rozpore so súťažou, podľa Beblavého sa môže stať, že Európska komisia bude škrtať milióny eur. Preto podľa neho treba komunikovať s Bruselom, či bude akceptovať slovenské inovácie.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Perla Ruža Color

Perla Ruža Color

34,99
Rozeta

Rozeta

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk